Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Česká hořká komedie Hoří, má panenko z roku 1967 je třetím celovečerním hraným filmem Miloše Formana, jednoho z předních reprezentantů tzv. nové vlny českého filmu. Na snímku scenáristicky spolupracovali i jeho dva přátelé Ivan Passer a Jaroslav Papoušek a kameramanem byl dnes světově proslulý Miroslav Ondříček. Ústředním motivem filmu je hasičský bál, a to bál velice svérázný. Formanovi se podařilo proniknout až ke kořenům člověčí povahy, mnohé figurky jako by byly vystřiženy ze skutečného života. Jestliže jeho předchozí filmy shlížely na lidské hemžení se shovívavým a laskavým úsměvem, v tomto filmu lyrická a zjemňující nota zcela zmizela a zůstalo jen důsledné odhalování negativních stránek lidských povah. A hasičský bál, jehož neuvěřitelný průběh film sleduje, je jakoby křivým zrcadlem společenské situace šedesátých let. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Z natáčení

Recenze (727)

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

A pak, že ze slávisticko (Forman, Ondříček) - sparťanské (Šebánek) spolupráce nemůže vzniknout nádherný gól? Všechny velké šance jsou proměněny, odkopů do autu je minimálně, střídání netřeba. A bez velkých hvězd. Takže trofeje mohou být rozdány (rozkradeny). Až budu jednou sestavovat žebříček deseti nejlepších filmů z domácí historie, tento tam bude. A vysoko. P.S. Je až k neuvěření, že za pouho pouhých osm let, natočil Miloš Forman v Hollywoodu jeden z nejslavnějších filmů světové kinematografie (s velkým přispěním Jacka Nicholsona). Pane Formane, jste formát. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Nejlepší film Miloše Formana z těch, které vytvořil ještě před odjezdem do zámoří. Zároveň rafinovaná a nepříjemně účinná sarkastická alegorie na reálný komunismus v českém prostředí. Spoustu jedovatých hlášek, humorných situací a skvělého herectví i chytrá filmařina, která Formanovi pomohla prosadit se ve světě. Šoupněte mu tu postel blíž k ohni, ať se ohřeje. Přes nespornou krutost řady scén mám ten film opravdu rád. Zahraniční producent byl svého času zoufalý z výběru dívek pro soutěž královny krásy, ale evidentně nepochopil, že režisérovi šlo o něco úplně jiného. Celkový dojem: 95 %. ()

Reklama

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Svůj výtečný pozorovací talent uplatnil Miloš Forman pomocí reflektivního zachycení soudobé politické atmosféry. Závěrečná hasičská porada na téma „ti, co si nakradli, se mají dobře“ je toho nejlepším důkazem. Nevázaný satirický pohled na typickou českou malost, která slepě pokukuje po vysokých cílech – volba královny krásy, pak následně zkombinovaná s lidovým humorem – hádka starých manželů o hlídání tomboly. Na první pohled naivně jednoduché, ale v jádru hluboce inteligentní a neskutečně pravdivé na tolik, že trezor byl ve své době naprosto „oprávněný“. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Když jsem ten film viděl po letech znovu, takřka mě udivilo, jak moc nesmiřitelný je a s jakou až krutostí alegoricky útočí na národní povahu (o hasiče zde samozřejmě vůbec nešlo - postupně vykrádaná tombola je jen metaforickým obrazem reálného socialismu). Osobně mi trpkost toho filmu nově přišla takřka nesnesitelná (hlavně v samotném závěru v sekvenci s požárem chalupy dědy Havelky), ale racionálně jeho nelítostnost samozřejmě chápu. To, jak zde Forman pracuje s trapností a humorem (volba královny krásy), mě zcela fascinuje (Jan Žalman o tom mluví v knize Umlčený film těmito slovy: "Hloupost spolkových funkcionářů, řevnivost a protekční tahanice maloměstských panímám a naproti tomu pramalé půvaby mladých kandidátek, to všechno promění "zlatý hřeb večera" v komedii, v níž se touha venkovských tatíků po atrakcích mondénního světa zvrhne v jízlivou karikaturu lidské malosti"), ale přijde mi v podstatě zbytečné ten film nově jakkoli chválit a vyzdvihovat jeho kvality, když to už dávno udělali jiní, a tak mi nezbývá než jen vyjádřit potěšení z toho, že ten film do své nabídky zařadil Netflix, a tak by se mohl dostat k novým divákům, kteří ho dosud neviděli. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Top 5 Českého filmu. Vynikající film mého oblíbeného režiséra Formana a zároveň poslední jeho film natočený v tehdejším Československu. Děj celého filmu se hlavně točí kolem osmičlenného plesového výboru kterým se zcela z ruky vymkne organizace a průběh tradičního požárnického bálu v jedné podkrkonošské obci. Nezapomenutelné scény filmu jako ta s tombolou kdy z ní zmizí hodnotné ceny ještě před slosováním, nebo ta s požárnickým kladívkem kdy si pro něj má přijít bejvalý dlouhodobý člen požárníků ale už v důchodu a kdy má převzít kufřík s cenou od svých členů-kamarádů požárníků kteří si myslí že tam je ale děda po otevření zjistí že tam kladívko není a všechno přijme tak jako když tam je ale co je hlavní nedá to na sobě vůbec znát a zachová se tak velmi profesionálně. A poslední která se mi ještě vybavuje je ta z tou volbou místní královny krásy. Hlášky jako: Jak to těm lidem vysvětlíme, měli si nakrást také, ty si jak Ježíš Kristus, zase jáá, zase jáá, z toho vycházejme! z toho vycházejme! téměř už zlidověli. Šebánek a Vostrčil jsou vynikající a nezapomenutelní a nesmím zapomenout i na ty všechny neherce které Forman tak rád do svých filmů obsazoval a kteří se tam leckdy tak skvěle a navzájem doplňovali a výrazně se tak přičinily o to že děj filmu byl kolikrát rázem bohatší, barvitější a hlavně originálnější. Vždyť i Šebánek byl původním povoláním autojeřábník potom v invalidním důchodu a až posléze kdy ho objevil Forman herec. Nemůžu jinak než 5*. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (42)

  • Film vznikal v československo-italské koprodukci s účastí slavného italského producenta Carla Pontiho. Rozpočet ve výši 80 tisíc amerických dolarů byl na české poměry velmi vysoký a mimo jiné umožnil natáčení v barvě. Pontimu se však nelíbil Formanův sarkastický tón, z projektu se stáhl a žádal své peníze od Československého státního filmu zpět, oficiálně kvůli nedodržení smlouvy. Objednal si prý film dlouhý 75 minut a obdržel film dlouhý 73 minuty. Formanovi proto hrozilo soudní obvinění s možným desetiletým trestem za „poškozování socialistického majetku“. Situaci zachránil nákupem zahraničních práv francouzský producent Claude Berri. Uhradil tak Formanův dluh vůči Československému státnímu filmu a navíc zajistil promítání filmu po celém světě. (Kubrickon)

Související novinky

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

20.05.2018

71. ročník byl zahájen snímkem Oscary ověnčeného Asghara Farhadiho Všichni to vědí, jemuž vévodí slavný španělský herecký pár Penélope Cruz a Javier Bardem. Česká stopa byla výrazně znát v úvodu… (více)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Včera ve věku 86 let zemřel režisér, scenárista a pedagog Miloš Forman. Držitel dvou Oskarů, tří Zlatých glóbů a celé řady dalších mezinárodních cen vyrůstal jako sirotek u příbuzných v Náchodě. V… (více)

Reklama

Reklama