Reklama

Reklama

Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

(více)

Videa (34)

Trailer 1

Recenze (1 159)

JFL 

všechny recenze uživatele

Jako ilustrace k předloze velmi dobré. Film zachovává celou řadu motivů z Cardovy fenomenální knihy, ale překlad z jednoho média do druhého se přesto nezdařil zdaleka tak dobře, jako např. ve Watchmenech. Úskalí Enderovy hry v tomto případě představuje fakt, že na rozdíl právě od Watchmenů se nejedná o vyprávění, kde postavy jsou symboly, či přesněji řečeno různými stránkami centrálního tématu, ale naopak v jeho středu stojí titulní postava. Ender napříč knihou prochází složitým vývojem a její vyprávění pečlivě buduje různé jeho stránky a aspekty jeho osobnosti. To vše je z filmu vynecháno a namísto toho se prostě ve snaze zachovat všechny klíčové dějové body film žene od jedné scény ke druhé a namísto toho rezignuje na hlubší prokreslení i psychologizaci figury. Nutno uznat, že když divák film rozanalyzuje, lze v něm vystopovat zlomky poměrně komplexní postavy. Nicméně při samotném sledování překotně ubíhajícího filmu Ender nevyhnutelně zůstává jen loutkou vláčenou od jednoho zvratu ke druhému. Kdyby tvůrci namísto samoúčelných vesmírných moneyshotů předěly mezi sekvencemi věnovali zaměření se na hlavního hrdinu a jeho samotu a vnitřní pocity, mohlo to třeba dopadnout ještě lépe. ()

Marius 

všechny recenze uživatele

Enderova hra je román skôr etický než epický, skôr psychologický než akčný a skôr politický než vojnový. A keďže etika, politika a psychológia rozprávajú skôr slovom než obrazom, nahradiť ich epikou, akciou a vojnou natlačenými bez dostatočnej koherencie do dvoch hodín s dialógmi na úrovni PG13 nemôže dopadnúť dobre. 6/10 P.S. pointa vykvákaná už v traileri a jej emocionálny dopad je totálne zabitý práve kvôli vizuálnej opulencii hoci nečitateľ našťastie nemá šancu na ňu dôjsť. Druhý diel neprosím. ()

Reklama

Kaka 

všechny recenze uživatele

Chytré a inteligentní scifi. Tématicky dost originální a poměrně temné. Občas mi to připomínalo svou ponurostí a odtažitostí některé neakční pasáže z Minority report. Divácky však krajně nepřívětivé. Někteří budou snímek obdivovat, většina ostatních ho uvidí jednou a dost se souhlasným pokyvem hlavy. Není to líbive scifi, je to sonda do hlavy zabijáka. Psychologie výborná, akce spíše ikonická. ()

kulyk 

všechny recenze uživatele

Milí Jůheláci, vracím se k systému očekávání - zhodnocení, které se mi tak krásně neosvědčilo při olymp/pyjskýh gejmech. Ten Endrůf gejm je v knižní podobě docela spektakulární počin, natažený od vyvrhnutí pindi na svět až kamsi po ležatou osmičku. S roztomilým humáčnistickým přesahem...... ba dokonce až entomologickým, ha! Po přečtení několika vrchních a povrchních komentářů mám podezření, že film se od podobných zbytečností spokojeně oprostil a má za cíl dodat pubíkům další usínací fantazii, v níž ovládnou svět, zachrání tu nejkozatější spolužačku před úlisným pedouchem, co by jí rád zprznil, aby jí následně prznili sami a to tak snaživě, až se jim beďárky na rosolovitých prdelích změní v eruptující kráterky (my, odpovědní starci, takto již dávno nesníme, ne ne ne a ne! Necháváme si zdát o zaplacených složenkách či o tom, jak nás vrcholový menežment vyznamenává před nastoupenou administrativou, ve spešlově případě dílnou). Tak schválně. === Film poměrně logicky zjednodušuje knižní děj, psychologická stránka Enderova rozvoje je značně potlačena, stejně jako progres komunikace mezi ním a přerostlou žouželí. Což je škoda, přeškoda. I tak jsem nucen konstatovat, že dobrý, vole! Pokud by Hoodovo dílo přivedlo byť jen procento adolescentních diváků ku Cardově sérii, místo, aby louskali obrýlená Bradavičnatá prasátka, stříknu radostí do textilu. Závěr doslova pláče po pokračování, zde jsem však skeptičtější, než ona Šádvelovo panna ohledně úspěšného ,,vystoupání na vrchol", a to bez ,,vedení" někým, kdo není absolutní mongol. Další díly Enderovy ságy ani zdaleka nenabízí tak akční prostředí (leda, že by došlo k uhnutí do Stínové série), to je totiž upozaděno úvahami o transcendentálnosti mezidruhové Solidarnośći. Nevím nevím, jestli se tohle holýúd odhodlá zaplatit. ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Milí posluchači, vypíchněme si nyní pár základních bodů Enderovy hry: vzdálená budoucnost - mimozemský útok - Termiťané - děti - Harrison Ford. Vážně na takový film chcete jít? Ale chcete, protože takhle inteligentní od základu šílenou hovadinu jste dlouho neviděli. A pak také, jak už to pár lidí zmínilo, k nám Enderova hra přichází jako omluva za Elysium, jehož základní body vypadají sice o dost lákavěji, ale poměřovat se tyhle dvě pohádky mohou leda tak v tom, který hlavní hrdina lépe snese napíchnutí nervové soustavy. ()

Galerie (62)

Zajímavosti (30)

  • Filmování částečně probíhalo i ve vesmírném středisku NASA. Prostory, kde se za normálních okolností sestrojují raketoplány a jiná vesmírná zařízení, posloužily několik dní jako ateliéry pro filmový štáb. (Reapper)
  • O sfilmovaní románu sa začalo prvýkrát uvažovať v roku 1996. Prvý (nepoužitý) scenár dokonca napísal sám jeho autor Orson Scott Card. (Macejko)
  • Keď Mazer Rackham (Ben Kingsley) povie, že maorské tetovania na jeho tvári mu dovoľujú "hovoriť za mŕtvych", jedná sa o odkaz na knižné pokračovanie Enderovej hry pod názvom "Speaker for the Dead" (v preklade "Hovorca za mŕtvych"). (Macejko)

Související novinky

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Zima dlouhá, léto krátké, Vánoce bez sněhu a v sedmi stupních. Ale uznejme, že na výborné filmy byl rok 2013 štědrý. Rivalové, Gravitace, Star Trek: Do temnoty, V zajetí démonů, Zmizení, druzí Thor a… (více)

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Seznam nejlepších filmů roku 2013 dle ČSFD.cz si můžete nechat zobrazit ve specifičtějším výběru Žebříčků, a to i zvlášť pro jednotlivé žánry. V celkovém žebříčku divácké líbivosti vedou s úžasnými… (více)

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Je to tak, po Hanně a aktuálně řádící Hit-Girl v Kick-Ass 2 dorazí na plátna kin další dorostenka s povolením zabíjet. A hned ve dvou různých filmech! Tentokrát v podání Hailee Steinfeld, kterou po… (více)

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013

Nákladná adaptace slavného a mnoha žánrovými cenami ověnčeného sci-fi románu, kterou pro studio Lionsgate natočil Gavin Hood, má problém. Jeho jméno je Orson Scott Card. Ten, kromě toho, že je… (více)

Reklama

Reklama