Reklama

Reklama

Já, Mattoni

(seriál)
  • angličtina I, Mattoni (festivalový název)
Trailer
Česko, 2016, 11 h 52 min (Minutáž: 56–84 min)

Režie:

Marek Najbrt

Předloha:

Petr Zikmund (kniha)

Scénář:

Petr Zikmund

Hrají:

David Švehlík, Alois Švehlík, Jáchym Novotný, Ondřej Malý, Vojtěch Dyk, Tatiana Dyková, Taťjana Medvecká, Vladimír Javorský, Jana Plodková, Aňa Geislerová (více)
(další profese)

Epizody(12)

Obsahy(1)

Polovina devatenáctého století je obdobím revolucí. V rakouském císařství bylo zrušeno poddanství, Darwin dokončil knihu O původu druhů a v Plzni vynalezli plzeňské pivo. Česko se pomalu vyvíjí v průmyslově nejvyspělejší část monarchie. A vedle cukrovarnictví či železáren se v jeho západním křídle, v Karlovarském kraji, začíná rozvíjet další, méně nápadné podnikání. Jeho strůjcem se stává Heinrich Mattoni, zdatný byznysmen, který je ochotný dosahovat svých cílů i za cenu fatálních selhání v osobním životě.

Výpravný seriál Já, Mattoni zasahuje dlouhý časový úsek, od první poloviny 19. století až do roku 1910, a odehrává se na kolonádách i v nevěstincích Karlových Varů, v Schönbrunnu – vídeňské rezidenci rakouských císařů, v ulicích tehdejší Prahy i New Yorku. Na pozadí podnikatelských úspěchů a soukromých pochybení Heinricha Mattoniho sledujeme proměnu tehdejší společnosti a jejích možností. Motorem seriálu je celoživotní boj dvou silných individualit, Mattoniho a jeho ženy Míny. Boj vrcholící tím, že starý Matttoni, nemocný a v horečkách, ztrácí vládu nad svým impériem ve prospěch své energické, mocichtivé ženy. Stařec, obklopený vyčkávající rodinou, bojuje. A nachází překvapivou zbraň – pravdu o svém životě, která je pro jeho nejbližší, ale i pro celou tehdejší společnost, hříšně nepřijatelná. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (131)

ondrula 

všechny recenze uživatele

Opravdu až směšně ubohý a předražený filmařský prd. Kde se utopilo těch 100 mega? Asi za platy hercům, protože zde hrají samé celebrity, ale to bohužel nezajišťuje seriálové kvality, a to zvlášť proto, že scénář je otřesný. Jeden případ za všechny: Vilhelmová sedí na posteli a vztahuje po Švehlíkovi ručičku a šišlá: "Pomilujeme se jako o svatební noci. Jdi se trochu umýt... Pojď ke mně, miláčku..." Hrůza. Je také vidět na jinak skvělém hereckém matadorovi Norbertu Lichém, jak mu to hraní pod vlivem otřesného scénáře nejde. Jedná se vlastně o sled nesmírně unylých a nezajímavých salónních scén, scénář šustí papírem a Švehlíkovo nekonečné prostituování je nechutné. Musím ještě vyzdvihnout do očí bijící obsazení čtyřicetileté zvrásněné Vilhelmky do role šestnáctileté naivky. Vskutku špatné dílo, z jehož konceptu jsou znát ambice natočit historický epos srovnatelný s Cirkusem Humberto, ale tak nějak to nedopadlo. ()

anitae 

všechny recenze uživatele

Historické seriály zrovna nejsou moje nejoblíbenější, ale na Mattoniho jsem vydržela koukat až do posledního dílu. Hodně se mi líbilo, že Mattoniho hráli Švehlíci a manželku Vilhemová/Medvecká - ta mimochodem v těch tmavých brýlích vypadala krutopřísně:) A nelíbilo se mi, že jsem se o hlavním hrdinovy mnoho nedozvěděla, tedy když nepočítam jeho bujaré mládí. ()

Reklama

Sidonka 

všechny recenze uživatele

Přehlídka protivných postav, která se ani příliš nezakládá na historických souvislostech. Zvlášť nesympatická je čtyřicetiletá Vilhelmová, jejíž přerod z oddané milující ženy do nechutné megery, z níž nevypadne vlídné či alespoň normální slovo, je obzvláště neuvěřitelný. A to jak hrála třináctiletou (či čtrnáctiletou dívenku)... No, to snad mluví za vše. Neříkám, že postava nemůže být rozháraná a mít ambivalentní pocity ke svému muži či že nelze zkoušet hrát s druhým "přesilovku", tady jsou ovšem nevysvětlitelné a psychologicky nedotažené skoro všechny události a osobnosti. (Znám několik manželek, jímž je manžel nevěrný, ale ty ženy raději nic nevidí a mnohé další prohřešky prostopášníkům odpouštějí). Nepřesvědčivé všemi směry. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Mattoni už není. To se nedalo odolat. Ale aby se neřeklo, že tenhle komentář taky není. To si vážně někdo myslí, že mě zajímá příběh naprosto nesympatického bezskrupulolózního obchodníka ve statickém ztvárnění, s podprůměrnými dialogy a topornými herci? Proč jen tyhle pokusy natočit něco většího dopadají takhle bídně. Možná to není fér hodnotit po prvním díle, ale fakt pochybuju, že by můza tvůrce osvítila až při druhém. ()

Gwaihir 

všechny recenze uživatele

Historické výpravné seriály byly v minulosti velkou doménou československé a krátce i české televizní tvorby, a proto není možné se nepodivit nad tím, kam se všechno to umění podělo. Samozřejmě, značná část problému vězí ve scénářích, jejichž současní tvůrci jakoby snad neuměli patřičně vyprávět velké příběhy ani dostatečně vykreslit život v dobách, v nichž se odehrály. Odlesk dřívější slávy tak zůstává již převážně v rovině technické a herecké, kde svou jedinou výtku směřuji ke stárnutí dvou hlavních postav, které se opravdu nevydařilo a které mělo být provedeno prostě jen maskováním mladších herců, jako to bylo provedeno u většiny postav ostatních. Závěrem bych dodal jen to, že pan Mattoni se kvůli tomu, co se stalo s jeho lázněmi a jak s jeho odkazem bylo naloženo firmou nesoucí jeho jméno, musí v hrobě obracet, 50 % ()

Galerie (260)

Zajímavosti (11)

  • Dopis, který Heinrichu Mattonimu (David Švehlík) zasla do Ameriky jeho žena Mína (Tatiana Vilhelmová) je datován 12. dubna 1885, ale dopis, který mu po návratu do Evropy napsala Wiki Slawitschek (Dana Marková), má datum o téměř deset let starší, 27. dubna 1875. (Martin_L)
  • V seriálu bylo použito 1 200 kostýmů, které kostymérka Andrea Králová musela přizpůsobit obdobím od biedermeieru až po secesi. (SONY_)
  • Lokomotiva, kterou vládní rada von Mattoni (Alois Švehlík) zakoupil v Plzni pro svoji železnici, je označena tabulkou s číslem 310.0134. Tento systém označovaní i podobu evidenčních tabulek ale zavedly až Československé státní dráhy od roku 1925, zatímco Mattoni svoji lokomotivu kupoval v roce 1898. Stroj použitý pro natáčení byl vyroben v roce 1913 jako předposlední exemplář svého typu. Lokomotiva sloužila na místní dráze Litovel - Senice pod číslem 1. Označení 310.0134 dostala po převzetí ČSD v roce 1937. (Martin_L)

Související novinky

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

Ve věku pouhých 59 let dnes zemřel velký sympaťák, rodák z Ostravy, filmový a divadelní herec Norbert Lichý. Zprávu potvrdila jeho rodina i Divadlo Petra Bezruče, s nímž je herec celý život úzce… (více)

Reklama

Reklama