Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jak se komunistické Československo stalo světovou velmocí ve výrobě LSD? Jak je možné, že hluboko za železnou oponou, v prostředí totalitního státu, probíhaly svobodné experimenty s halucinogeny, kterých se zúčastnily tisíce lidí? Dokumentární pátrání po českých stopách silného halucinogenu, který pod názvem Lysergamid vyráběla továrna Spofa. Svědectví podává trojice psychiatrů, kteří výzkum vedli – Stanislav Grof, Miloš Vojtěchovský a Jan Srnec. Pomocí experimentů s LSD chtěli psychiatři pochopit, jak fungují duševní poruchy. Věřili, že najdou lék na schizofrenii, deprese, závislosti a neurózy. Vlastní pokusy prováděli i vojáci, kteří v LSD viděli moderní zbraň hromadného ničení. Dobrovolníky pro výzkum se stávali nejenom studenti medicíny, psychologie či filosofie, ale hlavně umělci, dnes často známé osobnosti – např. herci Boris Hybner a Petr Oliva, malíři Jiří Anderle a Ivo Medek, socioložka Jiřina Šiklová, Martin Kratochvíl nebo japonolog Martin Vačkář. Dokumentární film Pavla Křemena umožňuje nahlédnout do duše intoxikovaného člověka nejen díky osobním příběhům účastníků pokusů, kterým zážitek změnil život, ale i speciálním vizualizacím. (Česká televize)

(více)

Recenze (41)

easaque 

všechny recenze uživatele

-5* Tady přes stránky České televize se mi podařilo dostat k tomuto zajímavému dokumentu o výzkumech LSD - droze, která je stále zakázána a tudíž nelegální. Dokument dobře ukazuje všechny stránky tohoto fenoménu, jeho vliv na psychiku a zajímavé experimenty, které od šedesátých let v naší zemi probíhali. Myslím, že má dobrou vypovídací hodnotu, za kterou se mu nebráním dát plný počet hvězdiček. Nejspíš jako léčivo na psychické poruchy nebude fungovat nikdy, ani nikdy nebude volně na pultech lékáren, ale pod odborným dohledem by mohla být prostředkem cesty do vlastního podvědomí. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Ainy 

všechny recenze uživatele

Byly chvíle, kdy mě nějaká informace pobavila. Například zmínka o panu prezidentu z Vysočiny a jeho zkušenosti s LSD nebo sjetý vojenský štáb a nebo taky zmínka, že by tuto halucinogenní látku papaláši rádi rozprášili po nepříteli a bez boje tak zrekvírovali jeho území. Já jsem třeba doteď netušila na jaké špici ve výrobě a výzkumu LSD naše republika byla. V Americe ji zakázali pod vysokými tresty, v komunistickém Československu se na jejím výzkumu pracovalo dál. Co mi ovšem vyvolalo dávicí reflex, byly záběry z bývalé dětské psychiatrie, kdesi na polozapomenuté samotě a zmínka o pokusech na dětech. Ideální námět na horor. Na konci dokumentu mi ten pán s detektorem vykouzlil na rtech úsměv. Předpokládám, že zakopané skleněné ampulky v krabičkách zas tak moc nepípají. ()

Reklama

venca163 

všechny recenze uživatele

Omg, sledovat partu dědků, jak se dušujou, jak si tenkrát na východě před 50 lety dali trošku toho LSD je vlastně docela úmornej zážitek. A mezitim je jen pár zajímavých (testování na armádě) nebo humorných (naivní Boris Hybner o Jimi Hendrixovi) momentů. #fetováníSÚřednímPovolením (60%) ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Tak, zajímavé i pro našince, který má zkušenost jen s intoxikací tou nejobyčejnější drogou naší kultury, tedy alkoholem. Zdá se, že zážitek s LSD je velice individuální, ale konec konců i opičku má každý jinou. Byl jsem překvapen jak masivní ten výzkum byl. Nejzábavnější byla ta stará stopáž s intoxikovaným vojenským štábem. Pamatuji si, že na vojně nám vyhrožovali, že nás imperialisti budou postřikovat LSD, abychom zapomněli na vojenskou přísahu. Všichni jsme se na to těšili, ale prd. Ovšem ty pokusy na dětech, to je teda humus... ()

Gwaihir 

všechny recenze uživatele

Výborný dokument, jenž mapuje výzkum nejznámnější psychoaktivní látky u nás, poměrně objektivním způsobem, včetně celkového vyznění co do její schopnosti ovlivnit či být přínosem. Je opravdu velká škoda, že výsledky dnes leží v archivu bez dalšího využití, bohužel zřejmě hlavně kvůli značné míře neuvážlivého užívání tohoto "problémového dítěte" doktora Alberta Hofmanna. 90 % ()

Galerie (7)

Reklama

Reklama