Reklama

Reklama

Mladý Sherlock Holmes

  • Československo Pyramida hrůzy (více)

Obsahy(1)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

(více)

Recenze (211)

honajz 

všechny recenze uživatele

Jsem moc rád, že ani po letech to neztratilo nic ze svého kouzla. A protože jsem mezitím přečetl všechny Doylovy příběhy se Sherlockem Holmesem, bavilo mě, jak tvůrci do filmu kladou jednotlivé odkazy na příští, dospělé atributy Sherlocka i Watsona, a mrzelo mě, že nejspíš, aby se dostálo tomu, proč Sherlock neměl rád ženy, dojde k tomu, k čemu nakonec došlo. Potěšil mne i dodatek po závěrečných titulcích, tomuhle říkám správná "konspirace", ne jako nedávno mnou viděný ten ubohý pokus o konspiraci se smrtí Pattona (Brass Target). Ty halucinační scény jsou stále dokonalé, ty jsem si pamatoval nejvíc, pyramida mne oproti vzpomínkám trošičku zklamala, ale nijak významně. Mimochodem, Anthony Higgins mi chvílemi připomínal Hugh Jackmana, ale ten měl v roce vzniku filmu nějakých 16-17 let. Trochu jsem se zpočátku ošíval u těch ateliérových ulic s umělým sněhem, ale příběh mne opět dokázal vtáhnout a napnout tak, že mi to přišlo jedno. Škoda, že podobných dobrodružných a podobně promakaných filmů moc není. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Nemám žádné zkušenosti s filmovými (nebo knižními) dobrodružstvími Sherlocka Holmese, takže jsem nemusel řešit žádné vrtání do (vlastně neexistující) předlohy. Ze začátku se mi to celkem líbilo, byla tam slušně vystavěná tajemná atmosféra, postavy ušly a hlavně mě překvapila kvalita triků, které byly udělány opravdu dobře (zvláště s ohledem na rok výroby). Ale pak to více a více sklouzávalo do jakési průměrné (půjčím si Kulmonův výraz) fantasmagorie, tak akorát pro děti, která šla už dost mimo mě (nemluvě o trapném konci). ()

Reklama

Caym 

všechny recenze uživatele

Já vím, že triky byly úžasné, prostředí nádherné a atmosféra hmatatelná, příběh měl zápletku a byl zajímavý, ale nesedli mi herci (z padesáti procent i díky dabingu), nesnáším vypravěče a nebyla jsem schopna odpoutat se od pocitu, že přede mnou vážně pobíhá harry potter, ron a hermiona a že se ron proměnil v indiana jonese. Krom toho by nebylo špatné odpustit si dýmku, holmesovskou čepici a lásku. Ale věřím, že v jedenácti letech by mě film absolutně pohltil. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Wingardium levio… Ehm, elementary. Je více než paradoxní, že zrovna Columbus měl prsty ve výrazně lepší adaptaci potterovek než když měl pod palcem jejich regulérní filmové adaptace. Od vizáže postav přes průběh až po atmosféru, hudbu i styl. A to dekádu před vydáním Kamene mudrců. Jinak je to přesně ta dětská dobrodružná jízda jakou by jeden od produkce ze stáje Amblinu čekal, která navíc skvostně zachycuje esenci těch nedetektivních šestákovějších Holmesových příhod. Jestli něco vyčítat, tak snad jen úděsně otravné (o to více že i zbytečné) vyprávění starého Watsona a finále, které navzdory emocím a hmatatelnému nebezpečí oproti zbytku filmu poněkud drhne. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

S úctou a respektem k postavám A.C.Doylea, s hmatatelnou produkční přítomností S.Spielberga a jedním pro CGI efekty přelomovým trikem s rytířem vystupujícím z kostelní vitráže. Nejen dětem určené dobrodružství, kde londýnský spolek dobrovolných balzamovačů dává vzpomenout na Mola Ramovy srdeční záležitosti a představení: „Holmes. Sherlock Holmes.“ či potlačení emocí způsobené ztrátou milované osoby zase na počátek služby jistého agenta u Jejího Veličenstva. Levinsonův film s odstupem času docela vyčpěl a trochu jej sráží i doslovnost a nevýživné herecké výkony (od decentně vykrmeného Johna „Pottera“ Watsona až po Rowea, který spíše připomíná mladého Reinharda Heydricha). P.S. s nádechem spoileru: Když Mr.Holmes odhalí Watsonovu žravou krémových košíčků či najde schovanou trofej z turnaje v šermu, holedbá se svou vytříbenou dedukcí. Jenže když už se ví o vrahově egyptském původu, netrkne ho, že zasněžený Londýn neprospívá bronzovému opálení (či v tomto případě aplikaci levného samoopalovacího krému). Já vím, měl to ve scénáři.. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (9)

  • Na konci závěrečných titulků je scéna, kde se profesor Rathe podepisuje novým jménem Moriarty, což je úhlavní Holmesův nepřítel. (StevenW.)
  • Pes ve filmu, Uncus, není pojmenován podle postavy z Posledního mohykána (1992) Uncase, ale podle části mozku spojené se záchvaty. Záchvaty, které se vyvíjejí z očních vjemů a často předcházejí halucinace, které jsou hlavním důvodem smrti v tomto filmu. (Bertramm)
  • Film byl údajně velkou inspirací J. K. Rowling při psaní knih o Harrym Potterovi (Tom_Lachtan)

Související novinky

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Pokud vám film z titulku nic neříká, není to zas tak velké překvapení. Rošťáci Richarda Donnera (Superman, Smrtonosná zbraň) jsou obří klasikou spíš v zámoří, kde v osmdesátých letech nabrali podobný… (více)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)

Reklama

Reklama