Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Klouzačky, lyžování, sněhové pevnosti, koulovačky, zkrátka zima, to je to pravé roční období pro zábavu dětí z vesnice pod vrchem Šibeničákem. Jejich vůdcem byl vždy Zrzek, syn místního hrobníka. Jenže pak se do vsi přistěhoval Myšák, jehož otec se stal předsedou zemědělského družstva, a ten všechny kluky přetáhl na svou stranu, zejména díky tomu, že může kluky vozit na koních, které mu táta občas půjčoval. Hrdý Zrzek raději z party odešel než by se podřídil Myšákovi. Věrná mu zůstala pouze kamarádka Barborka, která mu pomáhá chytat ptáky, zejména pověstného černého havrana. Nepřátelství mezi oběma kluky pokračuje řadou potyček a naschválů. A zatímco Zrzek konečně chytil havrana, Myšák, který se ke koním chová laskavěji než ke kamarádům, má starosti se svou oblíbenou klisnou Sylvou, která čeká hříbátko. Stav Sylvy se totiž zhoršil natolik, že musela být utracena a Myšákovi se jen tak tak podařilo zachránit alespoň její hříbě, když otci slíbí, že se o něj bude starat. A právě tohle neštěstí nakonec kluky usmíří. Myšák spí s hříbátkem ve stáji, krmí ho, zahřívá a je to právě Zrzek, kdo mu s tím pomáhá. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (79)

Nonna 

všechny recenze uživatele

Film byl natočen v r. 1970 a při jeho sledování si člověk nostalgicky uvědomuje, jak už je to strašně dlouho a jak je to, bohužel, v dnešní tvrobě dětských filmů neopakovatelné: výkony hlavních dětských herců jsou výborné, hudba Zdeňka Lišky geniální a černobílé provedení filmu má magickou atmosféru. Dobře si pamatuju, jak mi u scény na "ptačím stromě" podbarvené strašidelnou hudbou nebo při vyvolávání duchů na Šibeničáku naskakovala jako dítěti husí kůže a musím uznat, že se to dodnes nezměnilo. Citlivě zachycené sblížení dvou znepřátelených chlapců nad umírajícím hříbětem je silné pro dospělého i pro dítě (jen si nejsem jista, zda dlouhé neakční sekvence dnešní dítě osloví.) ()

corona 

všechny recenze uživatele

Detské filmy režisérky Šimkovej mám rada, Krakonošovi som dokonca udelila bez váhania plný počet. Tento ma však ničím nezaujal, dokonca som deťom ani nerozumela, nakoľko sa medzi sebou nerozprávali, ale len po seba kričali, vysmievali sa a robili si zle (viem, deti sa tak bežne chovajú). Dojemná starostlivosť o chorého koníčka na záver to žiaľ už nezachránila. Na druhej strane z etnologického hľadiska, zaujímavé zachytenie života v horách. ()

Reklama

brooklyn73 

všechny recenze uživatele

"Byl jednou jeden kopecek a na kopecku zvonecek ,zvonecek pod nim kaplicka,vedle kaplicky marnicka a za marnickou Sibenice..." Touto ponekud ponurou vetou zacina tato jizda.Jedna se o velice akcni detsky film,stale se neco deje. Bud se sankuje, nebo zuri koulovana-snehova bitva,jede se za konem na popruhach ci na nem, nahani se jelinka mladeho v obore ci Zrzka v podstate kdekoliv pocinaje lesem a konce skolni umyvarnou-zachodem.Film ma velmi malo okamziku kdy se nic nedeje a jenom se klabosi.Kdyz uz se klabosi tak zazni i silne vety jako "Sem se mi divej!" Dva clenove zde zminuji tzv prejizdeni se navzajem na sankach,rad bych to doplnil. Pri jednom zaberu na kopec kde na strani zcela zivelne, bujare sankuji a skotaci deti se psy, se pred iedny sanky nalozene dvema sankari , dvemi mensimi deti,dostane ze strany jedouci zurivy bobista. Spatne vsak odhadne pred nimi snehovy mustek v pravde "skokansky" ,po jehoz preletu ci projezdu pada ze sve umele hmoty a zacina pomalu rolovat dolu po svahu. Nez si vsak stihne uvedomit co se deje na mustek prave prijizdi zminovana posadka sanek a po skoku, naslednem dopadu,vesele najizdi na rolujiciho bobistu,ktery se i pod sankami dale vesele kutali smerem z kopce Nasleduje strih na dalsiho bobistu Dymaka. Dovolim si tvrdit ze toto ve scenari nebylo ,ale nezustalo to nepovsimnuto od reziserky pani Plivove-Simkove ,ktera do filmu tuto scenu zaradila. Mne to nevadi, naopak to dokazuje s jakym velikym zaujetim vsichni komparsiste plnili ukoly. Prinejmensim na takove profesionalni urovni jako samotni tvurci ,pocinaje reziserkou Plivkovou,Zdenkem Liskou ci kameramanem Emilem Sirotkem. Nektere sceny jsou nezapomenutelne,zejmena pro detskou dusi, napriklad kdyz Olda (Jan Kraus) se snazi udrzet pri zivote potomka Silvy, Ryzacka . Dle meho nazoru se jedna o nejlepsi a asi i nejvetsi Krausovu roli. ()

IBBY 

všechny recenze uživatele

...znovu a ráda jsem se na tenhle film podívala a vlastně jsem neměla v úmyslu psát jakýkoliv komentař...ale všimla jsem si jak nízké hodnocení dostal od mých "oblíbenců a sledovaných uživatelů" a to mě inspirovalo...tak nevím jsem tak infantilní a málo náročná když považuju Lyšáky za jeden z nejpoetičtějších dětských filmů?...troufám si tvrdit že některé dnešní dětské filmy nedosahují zdaleka takové kvality co se např. autantičnosti příběhu..dětské romantiky..nebo vůbec pochopení dětské duše týče...dávám 4* ale jen pro tu kategorii "dětský film" které jsem už odrostla!! ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Specialistka na dětské filmy režisérka Plívová-Šimková udělala film pro děti a mládež, který tak nějak po letech zapadl, a tak nějak neprávem. Nejsem zrovna příznivcem nebarevných filmů. Škoda černobílého obrazu, protože film pak přes množství hezkých českých propriet působí obrazově až strohým dojmem. Barva by film rozhodně oživila. Z dětských hereckých výkonů bych vyzdvihl vynikajícího Krause, který prostě svoje rozporuplné postavy mladých sígrů hrál pokaždé v jiné herecké poloze, a pokaždé skvěle. Kvalitní skladatel Zdeněk Liška příběh opatřil líbivou hudbou. Mnoho nescházelo a film bych klidně zařadil k tomu nejlepšímu v oblasti českých filmů pro děti a mládež. Zvláště když téhle tvorbě dnešní tvůrci nevěnují pozornost. 60% ()

Galerie (40)

Zajímavosti (7)

  • Filmovalo se v obci Křižlice. (M.B)
  • Čtyři roky po premiéře filmu režisérka Věra Plívová-Šimková přepsala filmovou povídku do literární podoby a stejnojmenná kniha vyšla pro děti ve vydavatelství Albatros. (sator)
  • Pavlíčkovo spoluautorství scénáře zůstalo z politických důvodů neuvedeno. (sator)

Reklama

Reklama