Reklama

Reklama

Vánoční koleda

(seriál)
  • Velká Británie A Christmas Carol
všechny plakáty
Trailer

Epizody(3)

Obsahy(1)

Zahořklý stařec Ebenezer Skruž opovrhuje vánočními svátky. V průběhu Štědrého večera jej navštíví tři duchové, aby mu ukázali jeho minulost, současnost i budoucnost v tomto originálním pojetí kultovní klasiky Charlese Dickense... Seriál "Vánoční koleda" je originální adaptací kultovní vánoční klasiky Charlese Dickense z dílny Stevena Knighta. Původní film je mrazivou sondou do temných zákoutí duše Ebenezera Skruže. V ponurém moderním pojetí, které se odehrává na sklonku 18. století, se kromě oblíbeného Ebenezera Skruže, Jacoba Marleyho, duchů Vánoc minulých, přítomných a budoucích i rodiny Cratchitovy představuje také řada zcela nových postav. Neotřelé ztvárnění klasické povídky, které nabízí současnou interpretaci nadčasového příběhu, se noří hluboko do nitra bezcitného a chamtivého muže a odhaluje jej v dosud nevídaném světle. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (47)

HiddenDragon 

všechny recenze uživatele

Hodne slusne 3 hvezdy, ale vic asi ne. Problem je, ze je to takova sinusoida. Nekdy byla pomerne emotivni, krasna scena na slzy, aby to vzapeti vystridala pul hodina uondane nudy s nekdy opravdu divnymi replikami. Treba ten uplny zaver byl fakt pff. Prvne nevim proc delat stopadesatou verzi neceho, co je v anglosaskem svete tak notoricky zname, ale budiz. Kazdopadne roztahnout tuto kratkou povidku na 3 hodiny je pomerne brutalni rozhodnuti. Kdyz pominu, ze Pearce mi nikdy nebyl moc sympaticky (coz se sem asi hodi), provedli par razantnich dejovych zmen, takze z takoveho toho disneyovskeho Ebenezera, ktery byl vpodstate jen lakomy morous, udelali docela drsneho hajzlika, spojujiciho nejnizsi pudy financni i telesne. Z takoveho cloveka se pak tezko lusknutim prstu stane opravdovy altruista, cili i ten konec, ktery jsem zminil, byl jak cely film. Nejdriv krasny, vzapeti jaksi "meh"... ()

Kristusazapad 

všechny recenze uživatele

Čo je dôležité - tento seriál je vyslovene anti-dickensovský. Áno, hnevá ma to len preto lebo je to adaptácia Vianočnej koledy. Inak by som nad tým mávol rukou a pridal jednu, možno aj dve hviezdy. Vianočná koleda je rozprávka o zázračnej premene zatrpknutého a chamtivého starca - avšak vo výsledku stále niekde vo vnútri dobrého človeka, resp. človeka, ktorý ešte stále má nejakú nádej na zmenu, človeka, ktorý si prežil smutné, ale aj prekrásne chvíle - na štedrú, družnú, veselú a optimistickú bytosť, a to práve skrz najrôznejšie symboly Vianoc. Či už sa to niekomu zdá gýčovité alebo nie, kľúčová je tu vôňa cezmíny, pudingu, punču, hlasy koledníkov, zvuky hudby a tanečných krokov, smiech detí atď. atp. Dickens verí, že svet je aj napriek všetkému zlu pekné miesto (najmä počas Vianoc) a pekným ho robia cnostní ľudia a hlavne viera, nádej a láska. Aj preto sa Scrooge dostával do takmer všadeprítomného rozporu so svojim veselým a/alebo láskavým okolím a keď ubližoval, ubližoval predovšetkým sám sebe. Pokus o akúsi novú verziu naráža na to, že ide o generický produkt súčasnej televízie, ktorá sa snaží o "dospelosť", čiže o rozvinutie pôvodnej zápletky riešením najrôznejších individuálnych a spoločenských tráum. A tak v tejto rozprávke nie je núdza o znásilnenie, pedofíliu, masové úmrtia, zúfalstvo, teror, alkoholizmus a krutosť. Takýto Scrooge už žiadnu nádej na zmenu nemá - je až príliš traumatizovaný, nanajvýš tak ešte na nejaké to bezproblémovejšie "zaradenie sa do spoločnosti". Celý svet a všetok čas - i minulosť a prítomnosť - pohltil temný duch budúcich Vianoc, čím sa odhaľujú najmä strachy súčasnej spoločnosti zo spoločenského vývoja, rozumej z neschopnosti ovládať a kontrolovať budúcnosť. A v takomto svete Vianoce nič neznamenajú - nanajvýš tak nejaký kultúrny relikt z fiktívnej minulosti, pretože tá skutočná bola plná zaostalosti a predsudkov, ktorý nám má zjemniť pohľad na to desivé miesto menom svet. Zázrak nepríde, pretože zázraky neexistujú. Dnešného človeka - človeka bez nádeje plného existenciálneho chladu a najrôznejších tráum - tak už môže zobudiť (nie zmeniť, zobudiť) iba teror desivých prízrakov. Výsledkom je báchorka zo psychoterapeutického záznamu, ktorá nie je ani vianočná a ani koleda. Vianočný duch v tom dickensovskom zmysle zmizol a tento film je mu vzdialenejší, než Saw 2. Tam, kde bol Dickens plný, pretože neváhal ukazovať krutosť a láskavosť, radosť a smútok, strach a dojatie, vykorisťovanie a veľkorysosť hneď vedľa seba, tu zaznieva len deathmetalové chrapčanie nad hrobom, pričom spevák dokáže zaspievať len jeden jediný tón a spieva o tom, že všetko je na prd. A dôvody sú prosté - všetci sme obeťami temnej a neprekročiteľnej minulosti a prítomnosti. Nie, toto nie je bezútešná, hypnotická a enigmatická tragika Turínskeho koňa. Toto je doslovné, utárané, psychologizujúce, konformistické, zbabelé a vo výsledku cynické. ()

Reklama

CSSML 

všechny recenze uživatele

Oceňuji, že se tvůrci pokusili zasadit působení duchů do reality duchovního světa. Firma „Naděje a touha, Očistec, Anglie“ mě opravdu bavila. Méně se mi už líbila celková atmosféra tohoto zpracování, v němž postavy mluví a jednají jako v 21. století. Upřímnější by bylo použít současné reálie, než si hrát na polovinu 19. století. Nejhorší je však závěr. Moderní Scrooge se na rozdíl od svého klasického protějšku neobrátí, vlastní spásou pohrdá a o odpuštění neprosí. Vskutku ďábelské… ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Vhodné pro zarputilé milovníky hororů. 1) Vánoční koledu napsal 31letý Charles Dickens na základě vlastních prožitků. Krátce po svém vydání v roce 1843 se povídka stala symbolem anglických vánoc - svátků lásky a rovněž rychle se rozšiřujícího zvyku zdobit vánoční stromeček a obdarovávat se. Po světě vznikly stovky různých divadelních úprav, později filmů hraných i kreslených, němých i zvukových, rozhlasových her, baletu, muzikálů či pantomimy._____ 2) A teď si představte mé zděšení, když jsem místo očekávané dojemné vánoční pohádky byl konfrontován s rozvláčným zimním hororem. Laskavá vánoční atmosféra je pryč._____ 3) Vydřigroš, jak ukazuje i jeho vtipně vytvořené české jméno, je v Dickensově podání především chamtivec a skrblík. Chamtivcem ve filmu zůstal, ale skrblík se někam vypařil. Scrooge se obléká jako gentleman, tedy člověk vyšší třídy, bydlí v pohodlném domě a pracuje v přiměřeně zařízené kanceláři. Lakotné skrblictví nevidět._____ Inteligentní promluvy spolu se sympatickou tváří a zjevně výbornou tělesnou kondicí svěže vyhlížejícího 52letého Guy Pearceho neodpovídají Dickensovu vychrtlému starci spořivě oděnému do dlouhé bílé košile, čepice a rukavic, který se plouží ulicemi a nevraživě až nenávistně reaguje na nastávající svátky._____ Vlastně je mi tenhle Scrooge docela sympatický. Uznávám, že to, co dělá, není košer, zvláště ne ve vztahu k písařově ženě. Ale nemohu si pomoci. Neumím si ho ošklivit ani se ho bát. Je to prostě řízek._____ 4) Rovněž psychoanalyticky objevná cesta Scroogeho do minulosti působí nepřesvědčivě. Jeho přerod přijde jako blesk z nebe. Mám pocit, že není upřímný, že jako inteligentní padouch si prostě jen uvědomuje, že je výhodnější s duchy souhlasit, než se jim protivit._____ 5) S tím souvisí i nedostatečná jakoby předstíraná katarze. Po všech těch hrůzách si přece divák chce užít Scroogeovy přeměny, chce vídět, jak koná dobro - a ono skoro nic. Vnutí se do domácnosti písaře, věnuje jim peníze (pravda, ne málo), ponížená žena se zatváří jako že jo, ale ať si moc nemyslí, a pak už jen jde po ulici a usmívá se na lidi._____ 6) Á propos písařova manželka je černoška?_____ 7) Série má i své klady. Je hezké, jak jsou různé motivy dotaženy do důsledku. Nemalá péče byla věnována vizuálu snímku. 1. díl 1*, 2. díl 2-3*, 3. díl 3-4*._____ 8) Jazykový koutek. Jméno Skruž, které použil, tuším, překladatel Jan Váňa, se mi nelíbí. Buď se držme originálu - tedy Scrooge (správně vyslovovaný skrúdž) nebo použijme půvabný a výstižný český tvar Vydřigroš (bohužel neznám autora). Scrooge, jak anglicky mluvící dobře vědí, znamená přesně to, čím je - tedy lakomec. ()

Tony.cs 

všechny recenze uživatele

Hodně upravená verze pro dospělé, rozhodně nic pro děti. Po verzi se Stewartem má druhá oblíbená, protože Guy Pearce byl hodně super, dialogy byly chytré i úsměvné a celkově duchařská zápletka, jakkoli upravena, se mi líbila. Jediné, co mi vyloženě vadilo je černoška v Londýně 18. století. Tohle pitomé "vyvažování ras" dokáži tolerovat u fantasy filmů, ale ne při ohýbání historických faktů. A za to mají hvězdu dolů. Za blbost! ()

Galerie (54)

Zajímavosti (1)

  • Herec Rutger Hauer, který si měl původně zahrát roli Ducha budoucích Vánoc, zemřel v době, kdy se seriál natáčel. (TammiLargo)

Reklama

Reklama