Reklama

Reklama

Špión, který přišel z chladu

  • Velká Británie The Spy Who Came In from the Cold (více)
Trailer

Špionážní drama, jehož děj se odehrává v období studené války, s mistrovským hereckým výkonem na Oscara nominovaného Richarda Burtona. Britský špion Alec Leamas jen smutně přihlíží zabití svého kolegy při jeho pokusu překonat hraniční přechod mezi berlínskými sektory. Potom se vrací na velitelství rozvědky v Londýně, odkud je na nějaký čas uklizen k podřadné úřednické práci. Únavně stereotypní činnost v knihovně probouzí v Leamasovi jeho sklony k alkoholismu. Vhodnou druhou šancí se proto zdá být další špionážní mise v komunistickém východním Německu. Nový úkol Leamas přijímá jako osobní mstu vysoce postavenému politickému činiteli Dieteru Mundtovi, s nímž má již z dřívější doby nevyřízené účty... Příběh vznikl na motivy stejnojmenné literární předlohy autora Johna le Carrého, do kvalitního scénáře jej převedla scenáristická dvojice Paul Dehn a Guy Trosper. Režiséru Martinu Rittovi se při natáčení podařilo nalézt chladnou až mrazivou atmosféru, velkou zásluhu na působivosti má brilantní černobílá kamera Oswalda Morrise. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (68)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser Martin Ritt /Hombre, Hud, Long Hot Summer/ natocil slusnu spoionaznu dramu, ktora ma malo akcnych scen, ale rozhovorov pozehnane. Filmu kraluje suverenne *Richard Burton /Kleopatra 1963, Where Eagles Dare, Dotek meduzy/, ktory bol dokonca aj nominovany na Oscara, neziskal ho. Chlad a odstup z filmu neskutocne sala, a videl som aj Cyrila Cusacka /Dva machri mezi nebem a peklem/. Posledna desatminutovka film hodne zachranila : 70 % ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Na pomalu se odvíjející špionážní filmy z období studené války si čas najdu vždycky rád, jenže zrovna tohle dílko bylo na můj vkus pomalé až příliš. Richard Burton je pochopitelně výborný a režisér Ritt se chvályhodně snažil umisťovat kameru do celkem zajímavých pozic a hledal pohledy, které by film alespoň trochu oživily, ale jinak mě tedy Špión, který přišel z chladu nechal poměrně chladným. To, že ve filmu není prakticky žádná akce, mi nevadilo - ale nějakou alespoň trochu dramatickou dialogovou či jinak vypjatou scénu jsem očekával od začátku. Dočkal jsem jí se až při závěrečném soudním přelíčení, kdy si svědky podal mazaný obhájce zahraný Jiřím Voskovcem. Čisté tři hvězdy. ()

Reklama

classic 

všechny recenze uživatele

Newyorčan Ritt je veľmi kvalitný režisér, najmä čo sa týka spoluprác s jeho dvorným hercom - Paulom Newmanom, naopak, s Rišom Burtonom nakrútil celkom “pozoruhodný” špionážny film na motívy spisovateľa špionážnych románov Johna le Carrého, od ktorého ma najviac zrejme zaujalo iba jedno, či dve filmové spracovania, t. j. v prvom rade Nepohodlný, a až potom Najhľadanejší muž. Muž, ktorý prišiel z chladu, tak na ňom oceňujem predovšetkým dve zložky, t. j. HEREC BURTON a KAMERA MORRIS. Scenár je tak prešpikovaný, popretkávaný, zložitý, komplikovaný, že som ani nebol extra prekvapený, čo sa udialo na samom konci postave, ktorá hrala na obe strany. Ide o dobrú filmovú školu, ktorá môže niekomu sadnúť, niekomu zase bohvieako nie, i keď uznávam, že Burton „zahral” alkoholika extrémne presvedčivo, ale i ostatné stránky jeho majstrovského herectva sú na vysokej úrovni. Čiže od Martyho si vždy rád pozriem niečo, čo som ešte nevidel, a ani nemám čoho ľutovať, i napriek tomu, že zo špióna nie som vo veľkej filmovej extáze. Werner je excelentný, pamätám si na neho z kultových filmov, ako sú Jules a Jim, či 451° Fahrenheita. Na Claire Bloom nezostalo veľa filmového miesta, čo je veľká škoda, lebo sa na ňu mimoriadne dobre pozerá. Vidieť Jiřího, pardon Georgea Voskovca taktiež nie je od veci, alebo i Cyrila Cusacka je prospešné, a tak sa zhodnem ešte na tom, že snímok má kvalitný herecký ansámbel, ktorému dominuje vyššie zmieňovaný Pán... ()

Rudovous 

všechny recenze uživatele

Pardon, ale pripodobnovat knihu Johna le Carré k sestakovemu romanu ... ? Osobne jsem od nej cetl dost knih a muzu tvrdit, ze kvalita toho filmu spociva nejen v mistrovtvi Richarda Burtona, ale prave ve vysoke urovni predlohy. Romany Johna le Carre jsou prave takove, ze ikdyz se nejedna o zadnou krasnou literaturu, jejch kvalitou s k ni velmi blizi. ()

LeoH 

všechny recenze uživatele

Pomalé tempo jsem si vychutnával, užíval si bezútěšnou atmosféru, elegantní kameru, nostalgický saxofonový soundtrack, úsporné herectví – nejenom Burtona, ale třeba i takového Cusacka, který mi svojí britskou čajíčkovou distinguovaností hrozně připomínal Gatissova Mycrofta Holmese – a nějakou dobu i zápletku a úvahy postav o nevděčném životě špionském. Ke konci, zhruba od nástupu Voskovcova až příliš snaživě mazaného právníka, už ale bylo těch řečí na mě moc, jak těch vysvětlovacích, kterými si film (zbytečně) pojišťuje, že se v něm divák neztratí, tak těch filosofujících (víceméně pořád na totéž téma). Potenciální čtvrtou hvězdičku pak u mě definitivně pohřbily „překvapivé“ zvraty v úplném závěru, které člověka s o půlstoletí delší diváckou zkušeností bohužel už tak nepřekvapí. ***1/2 ()

Galerie (65)

Zajímavosti (3)

  • Film je natočen podle stejnojmenného románu z roku 1963 od britského spisovatele Johna le Carrého. (KlonyIlony)
  • Román „Špion, který přišel z chladu“ se stal v roce 1963 prvním bestsellerem slavného britského spisovatele Johna le Carrého a také jeho prvním dílem, které se dočkalo filmového zpracování. (Zdroj: Letní filmová škola)
  • Film se až na několik detailů velice doslovně drží děje knižní předlohy. Hlavními změnami jsou jméno hlavní postavy Liz Gold, která se ve filmu jmenuje Nan Perry (Claire Bloom), dále ve filmu není odkaz k tomu, že knižní postava je Židovka (v knize se líčí, že je vystavena antisemitským urážkám). Třetí rozdíl se váže k vysvětlení titulu. V knize řekne Control (Cyril Cusack) Smileymu (Rupert Davies) svůj názor na Leamasovo (Richard Burton) rozhodnutí zemřít společně s Goldem/Perrym. Důvodem podle něj bylo to, že chtěl Leamas překonat odcizení od světa, které je údělem špiona, a stát se opět lidským - "přijít z chladu". (KlonyIlony)

Reklama

Reklama