Reklama

Reklama

Stroj času

  • Česko Cronos (festivalový název) (více)
všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

V roce 1536 alchymista Uberto Fulcanelli, skrývající se před inkvizicí v Mexiku, započal práci na zařízení, které mělo svému majiteli dopomoci k věčnému životu. To zařízení se jmenovalo Cronos. O čtyři století později nalezne starožitník Jesus Gris podivný přístroj ukrytý v starobylé sošce archanděla. Jesus kouzlu mechanického skarabea, jenž odměnou za lidkskou krev propůjčuje svému majiteli novou životní energii, záhy podléhá. Není však sám, kdo o existenci Cronosu ví...

Tímto filmem s pochybným českým názvem STROJ ČASU se na počátku devadesátých let zviditelnil dnes již kultovní mexický režisér Guillermo del Toro (BLADE 2, HELLBOY, Faunův LABYRINT), přičemž do hlavní role obsadil herce Frederica Luppiho. Ten se objevil i v Torových pozdějších filmech PRINC BEZ KRÁLOVSTVÍ a FAUNŮV LABYRINT. (Niktorius)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (101)

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Guillermo del Toro a jeho začátky. Mnoho režisérů by podobný debut mohlo závidět, protože mexický zázrak předvádí velmi vyzrálou, i když chvílemi prázdnou představu o svém vlastním stroji času se vší jeho oblíbenou zvráceností. V mnohém nejde o nijak přelomové dílo, ale setkává se zde poprvé s Ronem Perlmanem, svým věrným druhem a budoucím Hellboyem, a velmi dobře buduje atmosféru na vcelku prostinkém scénáři. Kdyby se stroj času nevlekl jako hodiny dějepisu pro mnohé studenty základní školy, čtyřhvězdičkové hodnocení mohlo být i vyšší... ()

Popluh 

všechny recenze uživatele

Ve své prvotině Guillermo představil filmovému světu několik svých dnes již klasických trademarků jako záliba v přístrojích s ozubenými kolečkami, klasickými maskami či psychickým mučením mladých dětí (v Mexiku už musejí mít psychiatrickou léčebnu pro mladistvé herce zotavující se z natáčení jeho filmů nazvanou podle něj), ale pro jeho pozdější tvorbu klasická silná až hmatatelná atmosféra se nedostavila. Stroj času tak zůstává jen zajímavou béčkovou báchorkou, která sice nenudí, ale prakticky nevystraší, nezamrazí ani nepobaví. 60 % ()

Reklama

Othello 

všechny recenze uživatele

Del Torrovi španělsky mluvené snímky mají spousty společných rysů - dítě v centru dění, které ví více a obecně je moudřejší než okolní dospělé postavy, hmyz jako určující středobod snímků či neexistenci úřadů/okolního světa, které by měly možnost situaci rozhřešit z vnějšího pragmatického pohledu. Cronos je něco jako rodinný horor (i přes slušnou krvelačnost) s velmi citlivým snímáním a na debut až překvapivě komplikovanou kamerou. Jako ve všech del Torrových hororech zde nejde nijak zvlášť o strach, ale o vzájemný vztah mezi člověkem a nadpřirozenem, kdy obojí má pro tu druhou stranu něco v nabídce. ()

Terva 

všechny recenze uživatele

CITÁT - Já jsem věčnost.......... Tyhle věcičky pocházející z hluboké minulosti jsou skoro vždycky nepochopené, zneužité a nebo nebezpečné. Stroj času v tomto příběhu je datován někam do 16. století. A k jeho používání je potřeba přísných pravidel. Jsou dva muži, jeden má stroj a druhý má návod k používání. Sejdou se jejich zájmy ? CHYBA VE FILMU - Okolo 37 minuty je vidět ve skle dveří na střeše hlavu pracovníka štábu........ Film má celkem nevinný název, ale nepouštějte si ho během jídla (Stejně je nezdravé u jídla cokoliv dělat). Například scény okolo 45 minuty "na záchodě" dokážou zvednout i žaludek. CITÁT - Jak může být někdo méně mrtvej ?........ CHYBA VE FILMU - Okolo 50 minuty je řečeno, že tělo nebude mít obřad, nebude ukazováno a bude rovnou spáleno. Přesto je po krátkém střihu tělo vystavené a ukazované....... Asi tak hodinu to bylo napínavé a dobré, ale pak se z toho začala stávat směsice nesmyslností a podivností. Už jen to když se dovíte jméno hlavního hrdiny. Pak se mi to přestalo líbit. 60 %. Film je věnován památce Josefin Camros. ()

cariada 

všechny recenze uživatele

Název je poněkud zavádějící , neboť onen pověstní cestovní stroj tu opravdu nehledejte. Je to jen zlatý talisman, který prodlužuje život, jenže ho má starý děda a jiný rozpadající se dědek ho chce za každou cenu, jenže první děda nemá chut se dělit. Zajímavé je jak je neustále s dědou jeho vnučka, která je strašně podobná "Cvrčkovi" Natálka s pokračování seriálu Arabela. Velice k popukání je gorila toho rozpadajícího se dědka, která vždy dostane ránu přímo do kokosu. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (16)

  • Guillermo del Toro se ve filmu objeví spolu se svou ženou před domem Jesuse na začátku filmu, kdy venčí psa. (HellFire)
  • V 50. minutě je řečeno, že tělo nebude mít obřad, nebude ukazováno a bude rovnou spáleno. Přesto se však poté uvedené praktiky provádějí. (Terva)
  • Speciální efekty pro film vytvořila del Torova společnost Necropia (která po 15 letech existence ukončila svou činnost). (HellFire)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno