Reklama

Reklama

Stroj času

  • Česko Cronos (festivalový název) (více)
všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

V roce 1536 alchymista Uberto Fulcanelli, skrývající se před inkvizicí v Mexiku, započal práci na zařízení, které mělo svému majiteli dopomoci k věčnému životu. To zařízení se jmenovalo Cronos. O čtyři století později nalezne starožitník Jesus Gris podivný přístroj ukrytý v starobylé sošce archanděla. Jesus kouzlu mechanického skarabea, jenž odměnou za lidkskou krev propůjčuje svému majiteli novou životní energii, záhy podléhá. Není však sám, kdo o existenci Cronosu ví...

Tímto filmem s pochybným českým názvem STROJ ČASU se na počátku devadesátých let zviditelnil dnes již kultovní mexický režisér Guillermo del Toro (BLADE 2, HELLBOY, Faunův LABYRINT), přičemž do hlavní role obsadil herce Frederica Luppiho. Ten se objevil i v Torových pozdějších filmech PRINC BEZ KRÁLOVSTVÍ a FAUNŮV LABYRINT. (Niktorius)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (101)

YURAyura 

všechny recenze uživatele

5/10 Takový slušný mainstreemový standard, co možná i nese nějaké poselství, ale na druhý den už člověk neví, o čem to vlastně celé bylo. Převést smrt se povedlo lépe Dařbujánovi než mexickým hledačům nesmrtelnosti - pravda, začátek byl slušný a sliboval přinést něco nového a zajímavého z hlediska scenáristiky a krve na plátně, ale výsledek je dost přizpůsoben budoucímu komerčnímu úspěchu v zahraničí – dětský horor. Nejspíš taky proto je angažován herec ze západu, který si po hrdelních skřecích v Boji o oheň a dementním mnichovi ve Jménu růže musel k francouzštině přidat i znalost španělštiny. ()

Desperado 

všechny recenze uživatele

Je prekvapujúce, že z mizivého rozpočtu a neoriginálneho námetu sa dá spraviť pomocou režiséra a trefných hercov originálny, mierne artový psychologický horor, okorenený občasným humorom (scéna z krematória ma rozosmieva dodnes). Jediné, čo môžem Del Torovi vyčítať, je miestami až príliš pomalé tempo. Zato Federico Luppi sa mi prvýkrát výrazne vryl do pamäti. ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Del Torova celovečerní prvotina může mít kladů kolik chce (a že jich pár rozhodně má). Může být sebezajímavější (což je), originální (místy by se o tom dalo i uvažovat), dobře zahraná a plná fanouškovského nadšení (Blade Runner pasáž je výborná). Ovšem v mých očích z toho dobrý film stejně nikdy nebude. Kvůli tempu. Cronos na mě působí jako jistojistá uspávačka jíž nemůže konkurovat ani noční přenos schůze poslanecké sněmovny, natož nějaké to počítání stovek oveček. PS: Bonusy na speciální edici zajímavější samotného filmu. ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Výborný rozjezd v duchu atmosféricky magických devadestákových horrorů, na nichž jsem vyrostl a kteréžto mám hodně rád. Někde ve druhé třetině to sice trochu zvolní, ale pointa a příjemně dojemný závěr to zase napraví. Ve svém žánru velmi zajímavá a zvláštní záležitost. Plusem filmu zcela určitě je silně komorní styl vyprávění, silný příběh, dobře vykreslené postavy, povedené masky, žádní dementní puberťáci (oni tam totiž nejsou vůbec žádní, ejchuchu, hola hola!!!) a v neposlední řadě uchvacující hudba. Prostě velmi povedený zářez, dokazující, že i horrorově poněkud chudá devadesátá léta dokázala vyplodit zajímavé kousky. I když pravda, tohle asi každému nesedne, na druhou stranu, své fandy si to určitě najde. Rád se mezi ně zařadím. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Filosofický rádobyhoror o tom, že ta nesmrtelnost zase neni tak úplně super, del Torovi moc nevyšel. Neupírám mu pár dobrých záblesků originality a celkem solidní obsazení, ale to nemůže vynahradit neskutečnou táhlost děje, která mě několikrát takřka uspala. A to stopáž patří k těm kratším. Jako debut to ujde, ale rozhodně z toho nebudu skákat do vzduchu jen proto, že je to del Toro. 30% ()

Galerie (10)

Zajímavosti (16)

  • Na oslavě počátku nového roku jasně vidíme postavičku v kostýmu hodin. I když jsou hodiny funkční, stojí na místě, což je metaforou pro film. (HellFire)
  • V 50. minutě je řečeno, že tělo nebude mít obřad, nebude ukazováno a bude rovnou spáleno. Přesto se však poté uvedené praktiky provádějí. (Terva)
  • Ceny (výběr): Ariel 1993: debut, režie, herec ve vedlejší roli (Giménez Cacho), námět, scénář, výprava, zvláštní efekty, MFF fantastického filmu Brusel 1994: Stříbrný havran (del Toro), MFF Cannes 1993: Cena Mercedes Benz, MFF Sitges 1993: herec, scénář. [LFŠ 2010] (Krouťák)

Reklama

Reklama