Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do pohádek málokdy pronikala ponurá baladičnost, která neústila do šťastných konců. V tomto případě však černobílý materiál ještě umocnil tragické vyznění příběhu o zrazené lásce. Podle předlohy Jana Drdy natočil režisér Jiří Weiss film o prostém ovčákovi, jenž získá přízeň lesní víly - a od ní dokonce čarovné kapradí. Jenže daru si nerozvážný protagonista neváží, lehkomyslně se nechá naverbovat na vojnu, kde jej okouzlí vypočítavá a sobecká generálova dcera, takže na divoženku zapomene... V hlavní roli se představí někdejší herecký idol Vít Olmer, pozdější režisér. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (41)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Podobenství o lásce a hloupé krátkozrakosti. 1)  Klipoidní filmy se zběsilým střihem rád nemám, ovšem tohle je totální opak. Pomalé dlouhé záběry za hranicemi mé divácké trpělivosti mě rozčilovaly a posléze i nudily._____ 2)  Neupírám této filmové baladě (pohádka to možná byla v Drdově podání) uměleckou oprávněnost či výstižnost. Ve své době musel snímek působit velmi neobyčejně. Jen to není můj šálek kávy._____ 3)  21letému Vítu Olmerovi (ovčák) to slušelo. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Mimořádně povedená rádoby pohádka o ovčákovi, jenž získal blondýnku do své dřevěné chaloupky, ale protože byl blbec, ožral se, naverbovali ho, odvedli na tureckou frontu. Tam ho chránila kouzelná košilka jeho lesní víly, takže ho každá kulka minula. On se ale nepoučil, vojna byla dlouhá. A ženský jsou všude...Trochu mi vadil Olmer dabovaný Třískou, ale jinak to bylo vše až naturalisticky reálně vykreslené, jak chlap ze ženský zblbne, když je ženská šikovná, dostane všechno. 80% ()

Reklama

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Pohádková balada, která mě dost nudila. Na druhou stranu musím vyzvednout uměleckou kvalitu Weissova snímku, kterí předznamenávala Novou českou vlnu 60. let. Pro mne příliš lyrična, Drdova pohádka jako by byla jistou modernizací Erbenovy Kytice zvláště zvýrazněním jisté osudovosti, která předeznamenávala děj, jehož jádrem byla snítka zlatého kapradí, která očarovala pasákovu košili. A také oním tajemnem, vycházejícího ze záhadnosti Lesanky... ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Na pohádku je to krapet drsné (vypíchávání očí, škrcení, ulička) ale jako baladický příběh to bylo fajn. Krásná kamera, velmi dobré herecké výkony i příběh o režné košili, kterou víla dala odvedénu ovčákovi než šel na Turka aby jej chránila od seků šavlí a od kulí... Také je to asi jediný film, kde pana Smolíka uvidíte jako rakouského generála s pihou krásy na tváři a s parukou... Začátek byl skvělý, ke konci to sklouzlo krapet mimo nastavenou laťku. Ale i tak jsem se zaujetím dokoukal. Dávám tři turbany. * * * ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Jiří Weiss si vypůjčuje ústřední dvojici z filmu Ďáblova past a natáčí neméně zdařilý, drsný historický příběh se špetkou pohádkového koření. Fantastická, temná atmosféra do poslední minuty a excelentní herectví ve velmi pestrém obsazení. Pro mě opravdu výjimečný film, na který bych ale nenechal žádné dítě koukat samotné. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (5)

  • Film byl natočen podle stejnojmenné pohádky ze sbírky České pohádky spisovatele Jana Drdy. (rodo)
  • V historii československých pohádek, promítaných v kinech, je tato poslední natočena černobíle a pokud nebudeme považovat za pohádku komediální podobenství Až přijde kocour (1963), tak je také současně první filmovou pohádkou natočenou v širokoúhlém formátu. (charles3)
  • Juru v podání Víta Olmera nadaboval Jan Tříska a postavu Lesanky, kterou hrála Karla Chadimová, namluvila Alena Kreuzmannová. (rodo)

Související novinky

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu

26.04.2017

Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932… (více)

Reklama

Reklama