Reklama

Reklama

V exekuci

(seriál)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Alarmující a doposud skrytý pohled na fungování obchodu s dluhy. Šestidílná dokumentární detektivka rozkrývá systém „dluhového labyrintu“ a na příbězích čtyř hrdinů Aleny, Jany, Zory a Karla odhaluje absurdity systému, které jim komplikují hledání řešení k jejich oddlužení. I přes všechny překážky ukazuje, že z dluhové pasti, ve které se nachází téměř desetina dospělých občanů České republiky, lze najít cestu ven. (Česká televize)

(více)

Recenze (16)

Narciska 

všechny recenze uživatele

Sugestivní, i když celkem tendenční. To je ale pochopitelné a v pořádku, jen z hlediska dokumentaristické objektivity to třeba zmínit. V tomto případě je však podle mě smysl ukázat, jak byznys s dluhy v ČR funguje, jak dopadá na konkrétní lidské osudy a jak je těžké změnit systém. Pořad, jak doufám, by tak mohl být apelem k tomu, aby se problém dostal do širšího povědomí veřejnosti, některé před půjčkami odradil a jiné přiměl ke změně zákonů a fungování. Protože bohužel dokument problém dokumentuje celkem přesně a komplexně. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Téma exekucí je rozhodně obrovský bor.el a džungle. Spousta lidí v tomto tématu má guláš a vyznat se v systému je prakticky nemožné. Škoda, že současný systém vyhovuje všem včetně vládních činitelů, kteří nemají zájem situaci řešit. Skrytá kamera, která odhaluje různé prakticky jak exekutorů tak třeba i nebankovních společností při vymáhání je fajn. Jenže dokument jako by se nemohl rozhodnout mezi investigativní výpovědí a přiblížením lidských příběhů s tímto tématem souvisejících. Obojí pospolu totiž ne vždy funguje. Tím spíše ne, když vedle sebe sledujeme scénky, že si jedna paní povídá v práci s druhou. Tak si představ, co se mi stalo... Trochu nahrané scénky působí přinejmenším trapně pro všechny zúčastněné. Asi by pak bylo lepší, kdyby měly výpovědní charakter přímo na kameru. Stejně tak závěrečná skrytá kamera na předvolební debatě, která je navíc k dispozici v televizi v přímém přenosu, je už trochu pod úroveň tvůrců. Tím spíš, že jsme všichni mohli vidět, jak debaty probíhají. Politik má minutu, ani nemá čas nic pořádně říct a už je odstaven od slova. Když tak moc stáli o vyjádření politiků, proč jim tedy nedali prostor přímo na kameru jako odpověď na konkrétní otázku? Proč je nekonfrontovali s konkrétními příběhy lidí? Pořad spíše působí jako osvěta pro lidi, kterým hrozí dluhy nebo exekuce a návod jak s nimi dále pracovat. Jinak ale žádný velký přínos nemá, protože nevytahuje žádná řešení a navíc se ani neptá jiných odborníků, jaký mají názor. Vše je postaveno na jednom konkrétním, který podle filmařů je zřejmě ten jediný a nejlepší, jež k tomu může říci své. ()

Reklama

William_ 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

První polovina byla jednoznačně zajímavější i přínosnější. V té druhé mi přišlo, že se autoři snažili u všeho najít senzaci a působilo to dost uměle. Naštěstí závěr se povedl na happy end (aspoň u většiny aktérů). Celkově chválím za skvěle zpracovaný dokument a troufám si říct, že by ho měl vidět každý, protože spadnout do dluhové pasti je v dnešní době jednodušší, než si většina z nás myslí. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Jak snadné je zničit (si) život. Metody a chování současných lichvářů, bezskrupulózních dravců, kteří si na tísni a lidské slabosti založili výhodný byznys, patří na pranýř. A na ten je prostřednictvím této naléhavé televizní série připoutali režisérka Bára Chalupová a novodobý advokát chudých, expert na dluhovou problematiku Radek Hábl. Díky za to. ()

Mara97 

všechny recenze uživatele

Příliš jednostranné a neobjektivní. Jak se lidé dostali do exekucí, není zcela patrné, dlužníci říkají jen to, co se jim hodí, ačkoli je jasné, že neříkají vše a některé důležité okolnosti zamlčují. Paní sice může mít vystudované 3 vysoké školy a skvělé znalosti cizích jazyků, to všechna čest, ale pokud jí nestačí důchod ani na základní potřeby, je něco špatně - buď se během pracovního života pohybovala v šedé zóně, nebo opravdu se o sebe nedokázala adekvátně postarat, je tak na pováženou, zda někdo takový si zaslouží být jinde než tam, kde zrovna je. Detektivní část vždy platila za vrchol každého dílu, bohužel často se nic nezjistilo - je snad pochopitelné, že v práci při vymáhání dluhů nelze mít po letech praxe soucit, že ty výmluvy a lži dlužníků se jen opakují, také to je jen práce jako každá jiná. Ve smlouvách k nevýhodným půjčkám bylo vždy všechno explicitně uvedeno. Ano, tyto vysoké úroky už jsou lichvou, avšak to kompenzuje vysokou rizikovost pro věřitele. Proč se všichni vymlouvají na nevýhodné smlouvy? To neumí číst nebo tomu nerozumí? Vždyť každý na tyto podmínky přistoupil dobrovolně bez jakéhokoli nátlaku, zcela podle svých finančních možností si mohl předem spočítat, zda na splátky má či nikoli. Prodávání zabavených věcí v Přerově jakožto událost, kde se rovněž prodává drobné občerstvení - nerozumím, co by na tom mělo být špatně, snad si tvůrci nemyslí, že zájemci by na takovou akci měli přijít s pokleslou náladou a v černém oděvu jako na pohřeb. Systém "dluhového labyrintu" v současné době v České republice rozhodně není ideální, je dobře, že se jeho problémy akcentují v rámci společenské debaty, ale také se již vykonalo dost, viz milostivé léto, teď už jen dlužníci musejí sami chtít, prokázat vůli a něco udělat sami od sebe. Velké zklamání byl poslední díl, jak změnit systém - celou dobu si Hábl hraje na zachránce dlužníků, který poctivou analytickou prací zjistil úskalí systému, se všemi na ministerstvu se zná a ustavičně pracuje na změně legislativy. A konkrétní návrhy? Pouhé dva, přičemž jeden z nich o jediném exekutorovi měl být samozřejmostí. A není to málo, když už byla o tom natočena celá dokumentární série? A bude to vlastně stačit, aby lidé opravdu nepadali do dluhových spirál? Dle vybraného vzorku dlužníků "nešťastníků" jsem tohoto dojmu nenabyl. Hlavně se na to napijme a půjčme si trochu na dovolenou, to SE někdy přeci splatí. ()

Galerie (14)

Reklama

Reklama