Reklama

Reklama

Pokoj 1408

Trailer 1

Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…

První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (949)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Pr-vo-tříd-ní. Z děsivé "audiopovídky" mého milovaného SK vznikl ve všech směrech nadprůměrný film, který dává vzpomenout na staré dobré časy, kdy slovo horor neznamenalo pouze desítky nechutně podřezaných hrdel, metry vyhřezlých střev a chabou atmosféru. K tomu, jak si filmaři poradili s předlohou, nemám výhrady. Samozřejmě, že kratičký text na celý snímek stačit nemohl, a tudíž bylo třeba hodně věcí domyslet. Ony ale i ty přidané pasáže vypadají přímo jako od Kinga! To jsem zíral... Obdiv si zaslouží režisér, páni trikaři a hlavně John Cusack, který v tomhle koncertu pro jednoho postupně magořícího spisovatele jednoduše exceluje. A tak si říkám - když jsem dal pět hvězd Darabontově Mlze, proč je nedat Pokoji 1408? Jedna z nejlepších Kingových adaptací. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Po nějaké době, kdy jsem se v pokoji 1408 ocitla prvně, musím přehodnotit své stanovisko. Vysoce zdařilá, vizuálně působivá a dynamická adaptace Kingovy povídky, která se zároveň věrně drží předlohy. Děj sám o sobě není nijak extrémně děsivý, ale zato staví na působivém budování houstnoucí atmosféry, efektních scénách a postupně silně narůstající "aktivitě" pokoje 1408:) To se samozřejmě začne projevovat na Mikeově osobnosti. Přeludy, iluze, logika, realita, šílenství. Co z toho všeho se vlastně skutečně děje? Snad jen minimálně mi vadila ohraná, hollywoodská linie s zesnulou dcerkou, která se v povídce vůbec nenachází. John Cusack je borec a jako Mike Enslin je fenomenální. Už teď si v této roli nedokážu představit nikoho jiného. Potěšila mě zmínka o jistém panu "Grady" a Mikeova havajská košile, kterou měl na sobě i v povídce. Pokoj 1408 Vás pohltí, nepustí a připraví o rozum... Za povšimnutí stojí dva různé závěry. Skvělá, destruktivní scéna: "Mikeu? Oni už v tom pokoji jsou. Nikdo tam není...", "Chcete se odhlásit, pane?" ()

Reklama

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Film má excelentní horrorově "nakopávací" začátek v podobě rozhovoru Cusacka s ředitelem hotelu Samuelem L. Jacksonem. První minuty v pokoji mne vyloženě vtáhly a říkal jsem si, tak co se bude dít ... No a byla z toho nakonec prostoduchá duchařina plná zvláštních efektů a totálního "psycho-týrání" oběti pokoje, nabalená tradičně a trapně na tragické události v životě hlavního hrdiny ... Film zdá se býti originální, kdyby tu již před několika desítkami let nevzniklo něco hodně podobného a mnohem šílenějšího a to kultovní Raimiho Evil Dead (1981) (Zde to byla chata v lese ...). Jsem přesvědčen, že si tvůrci vzali z Raimiho dílka a jeho pokračování až příliš inspirace a zabalili ji do rádoby srdceryvné "rodinně-tragické" minulosti ... Takže film šel kvalitou dolů a dolů až mne začal docela nudit. Dobrý průměr, čistý horror, žádný subžánr ... ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Slzy Johna Cusacka jsou asi stejně neuvěřitelné a nevěrohodné jako celý tenhle film. Tématicky je snímek poměrně zajímavý a co si tak v hlavě promítám duchařiny posledních let, nic se dějově 1408 ani zdaleka nepřibližovalo. Zároveň je nutné přiznat si, že poradit si s takovýmto scénářem je nadmíru těžká věc a rozhodně to chtělo zkušenějšího režiséra, než neznámého seveřana. Moc se toho totiž vymáčknout nepodařilo. Začátek je jednoduchý - nějaká ta charakterizace postav - a jakmile se Cusack dostane do onoho pokoje, začne se přitvrzovat, ale způsobem většinou věru neoriginálním. Násilné lekačky, vyšponované spíše než prací kamery či režie pouze nařvanou hudbou a nějakým tím hlučným zvukem, poměrná plochost a jednotvárnost děje, příšerně klišoidní rodinný background. Zkrátka nedostatků je docela dost. Kladů je mnohem méně. Vynikající zvuk, kvalitní vizuál a celkem rychlý spád. Šíleně zamotaný konec neřadím pro jistotu nikam, to je kapitola sama pro sebe. ()

MoRTy 

všechny recenze uživatele

Je to jenom můj pocit, nebo už je King bez nápadů a tak vykrádá sám sebe ? Děsivej hotelovej pokoj, chlápek co se v něm zblázní, černoch co varuje před nebezpečím. Tohle už sme měli možnost vidět mnohem líp zpracovaný v Shiningu. Film sám o sobě není zas tak špatnej, John Cusack hraje dobře a celkově to docela pěkně odsejpá. Dávam tři lebky. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (30)

  • Sekera, ktorou sa na konci filmu jeden z hasičov prebúrava do izby, je tá istá, ktorú použil Jack Nicholson (Jack Torrance) vo filme Osvietenie (1980). Oba filmy sa nakrúcali v rovnakom štúdiu v Londýne. (rador)
  • Od chvíle, kdy začnou hodiny odpočítávat 60 minut, zbývá přesně tolik času do konce filmu. (HellFire)
  • Láhev, kterou Gerald Olin (Samuel L. Jackson) nabídne Miku Enslinovi (John Cusack), nese název „Les Cinquant Sept Décès“. Ve francouzštině to znamená „57 smrtí“. (HellFire)

Související novinky

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (více)

Šanghajské spiknutí

Šanghajské spiknutí

03.12.2007

...nebude pokračováním dvoudílné šanghajské série Jackieho Chana a Owena Wilsona, to jen narážíme na jistou podobnost námětu válečného thrilleru Shanghai s noirovým experimentem Stevena Soderbergha… (více)

Reklama

Reklama