Reklama

Reklama

Televizním seriál o ztrátě paměti způsobené dramatickými událostmi na sklonku druhé světové války. V sanatoriu doktora Nowaka žije od konce války jakýsi Erich, jenž si nepamatuje události, které předcházely jeho zranění… Tento příběh se tak, jak ho hrajeme, nikdy nestal. Pokud by vám přesto něco připomínal, hledejte souvislost v sobě a v době, kdy se udál. V dramatickém seriálu z roku 1970 o muži, jemuž byla po dvaceti letech operací vrácena paměť a v jehož vzpomínkách ožívají události z konce 2. světové války, si hlavní roli zahrál vynikající herec Václav Voska... (Česká televize)

(více)

Recenze (29)

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Podkladom pre šesťdielny seriál bol román Jaroslava Šikla a Josefa Šilhavého „Já, Jakub Rahn“. Ide o dramatický seriál rozvíjajúci sa po vojne, ale jeho korene siahajú do obdobia 2. svetovej vojny, kedy Jakub Rahn bol ústredím odoslaný do Beskýd k partizánskemu oddielu, kde mal odhaliť a potrestať zradcov z radov partizánov. Túto úlohu nesplnil, nakoľko až po 20 rokoch sa prebral v rakúskom sanatóriu, kde mu urobili operáciu mozgu, čím sa mu vrátila pamäť. A tu mu došlo že nesplnil úlohu, ktorú dostal. Tak aj keď od vojny ubehlo 25 rokov vybral sa vykonať spravodlivosť na ľuďoch, ktorí v dobe vojny zradili a zavinili smrť mnoho ľudí. Ide o vynikajúci seriál, ktorý sa nevyhol určitému ideologickému zafarbeniu, ale to predsa patrilo k tejto dobe. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Do dnesnich dnu mi byl tento serial bohuzel utajen. Coz vzhledem ke svemu, pro nas ne uplne obvyklemu zanru je velka skoda. Nerikam, ze vse ve filmu funguje stoprocentne, ale namet je velmi zajimavy, stejne tak herecke obsazeni. Zde me nejvice zaujal Jiri Holy.. Ja bych se nebal, dat tento serial obcas do televizniho vysilani. ()

Reklama

Marthos 

všechny recenze uživatele

Stylová záležitost. V rámci domácí seriálové produkce tvoří Rozsudek obzvlášť pozoruhodnou odchylku, už tím, že jeho děj se odehrává částečně v rakouském prostředí. Forma a způsob natáčení potom odpovídají moderním dobovým trendům, které lze sledovat především ve francouzské kinematografii, a příběh navíc velmi dobře kombinuje žánry, čímž se stává také divácky atraktivním. Sem tam se sice objeví nějaký ten kiks nebo nevychytaný detail, ale jako celek funguje seriál bez problémů a dokonce se mu daří držet napětí až do posledního výstřelu. Obsazení hlavní role vynikajícím Václavem Voskou se rozhodně neminulo účinkem: ukazuje totiž tohoto výjimečného umělce v jiné, neobvyklé poloze. Jeho Jakub Rahn, tak trochu "bondovská" postava bývalého partyzána a nyní člověka odnikud, je vyhraněnou celistvou psychologickou studií muže, který touží po jediném – po absolutní spravedlnosti. Navzdory době i okolnostem, které jeho cíl poněkud komplikují. Absence tohoto mistrovského díla v širším diváckém povědomí je jen stěží vysvětlitelná; zdařilejší pokus o akční seriál bychom tehdy sotva našli. Na české poměry věc nevídaná. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Náhodou jsem si všiml v programu, že tento seriál bude v televizi, a stejně jako hlavnímu hrdinovi Jakubovi se mi spustila paměť. Vybavilo se mi, že jsem to viděl jako kluk někdy koncem 80. let. Pak jsem naprosto zapomněl, že seriál existuje, a teprve pár týdnů nazpátek se mi při pohledu do programu a na obsazení vybavilo několik útržků - např. jsem si pamatoval, jak si Rahn, muž jiné státní příslušnosti, v Praze roku 1965 kupuje úplně klidně pistoli a jak si tehdy táta z toho dělal legraci. Stejně ta scéna nyní pobavila i mne. To neznamená, že bych se seriálu vysmíval, protože i když oplývá místy opravdu úsměvnou naivitou, má v sobě kus takové nostalgie a trochu i elegance, kterou někteří hledají třeba ve starých Bondovkách. Hodně netypická je volba hlavního představitele, kterým je Václav Voska. Do role dokonalého vojáka, střelce, řidiče a tak dále by určitě ideálně pasoval třeba Brzobohatý, na druhou stranu právě Voska své postavě dodal stylovou eleganci. Navzdory zmíněné naivitě seriál také obsahuje několik prvků, které působí i dnes poměrně svěže a nestyděl by se za ně leckterý tvůrce moderních akčních seriálů - střídání časových linií, boj s vlastními vzpomínkami a tak dále. Škoda, že v podstatě dílo rezignuje na morální otázku věci, zda lze splnit rozkaz za každou cenu po dvaceti letech bez ohledu na to, co se mezitím mohlo udát. Ostatně nám na konci tvůrci zůstali dlužni vysvětlení, jak se vlastně československé orgány postavily k vraždě, byť bývalého konfidenta gestapa, dvacet let po válce. Stejně tak mi chyběla závěrečná konfrontace Jakuba se sestrou Agátou a jejím bratrem. Ale zajímavé a ne moc obvyklé je, že v Záhorského postavě autoři přivedli na scénu bývalého německého důstojníka jako kladný charakter. Kolem a kolem, dám docela spokojená tři sluníčka. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Zpočátku jsem měl drobátko potíž se zorientovat, některé vyprávěcí postupy mi vadily, mátly, ale během druhého dílu jsem si zvykl a strhlo mne to. V naší zemi musel vždy být nějaký vnitřní nepřítel, skrytí náckové byli jedni z nich. Tak to je třeba brát. Ale na dobu, ve které to bylo natočeno to zas až tak přitažené za vlasy není. Je to stylová špionáž-gangsterka s pistolemi, honičkami a kontrarozvědkou. Nejen Jamesem Bondem živ je člověk...80% ()

Galerie (16)

Zajímavosti (12)

  • Jak už bývá v seriálech tradicí, při záběrech s rekapitulací děje jsou zařazeny sekvence, které v předchozím díle nebyly použity. Nejlépe je to vidět při odbočení Jakubova Saabu z Letné do ulice Nad štolou. (Robbi)
  • Ve 4. epizodě 1. série s názvem Pátrání Jakub Rahn (Václav Voska) přijíždí do Prahy ulicí Českobrodskou přes Jarov (v místech, kde je konečná tramvaje a bývalý podnik PSO). Policie ho zaregistruje v Koněvově ulici, po průjezdu Žižkovem pokračuje honička ve středu města: přes Václavské náměstí (kde se zrovna budovalo metro) do Národní třídy, odtud Rahn odbočil na Smetanovo nábřeží, z Křížovnické do Kaprovy, dále pokračuje ulicemi Žatecká, Široká, Pařížská na Staroměstské náměstí, odtud do Celetné, pak záhadně zpět do Dlouhé a zatáčí do Týnské uličky. Pak už jede vzhůru Chotkovou ulicí, aby po přejezdu Letenské pláně oklamal policii zabočením do ulice Nad štolou. (Robbi)
  • Ve 2. epizodě 1. série s názvem Únos Jakub (Václav Voska) po únosu odlétá letounem společnosti Omnia. Jedná se o dvoumotorové aerotaxi L-200 Morava. (Robbi)

Reklama

Reklama