Reklama

Reklama

Keanu Reeves a světoví filmaři o historii a budoucnosti kinematografie aneb Je lepší klasika, nebo digitál? Pohyblivé obrázky provázejí lidstvo déle než sto let. A nejen provázejí – ony přitahují, fascinují, magnetizují. Od vynálezu kinematografu už nikdy nic nebylo „jako dřív" – lidem se otevřely netušené možnosti, jak si plnit vlastní sny. Po století byl klasický filmový materiál výhradním nosičem k natáčení, vyvolávání, promítání i archivování pohyblivých obrázků. To se ovšem v posledních desetiletích změnilo, ba co víc, stále se neuvěřitelně rychle mění. Digitální technologie se nám takřka vyvíjí před očima, skýtá nové a nové možnosti, a filmaři stojí na křižovatce dějin: kam se dál vydat? Je lepší „malba světlem", nebo hledání dalších možností digitálních triků? Na tuto a mnoho podobných otázek souvisejících s vývojem kinematografie se pokusí odpovědět průvodce dnešním dokumentem, slavný americký herec Keanu Reeves, a s ním mnohé další legendy světového filmu: David Lynch, George Lucas, Lana Wachovski, James Cameron, Vittorio Storaro, Lars von Trier a další. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (59)

Bachy 

všechny recenze uživatele

Na půl cesty. Na jednu stranu fascinující. Těmhle věcem nikdy nebudu rozumět, ale ohromně se mi líbí. Je fajn vidět své oblíbené režiséry vyjadřovat jakékoliv názory a trochu si o nich dotvořit obraz. Na druhou stranu to rozhodně mohlo být daleko zajímavější a buď jsem v druhé půlce na chvilku usnul a nebo to fakt hodně ztratilo tempo. Jedno z toho to bude. ()

GodComplex 

všechny recenze uživatele

Skvely dokument nejen pro kameramany (primarne), nebo rezisery (sekundarne), ale take pro vsechny fanousky filmu obecne. Spousta rozhovoru Keanu Reevese na tema klasicky film vs digital s plejadou zasadnich reziseru a kameramanu. Diky tomuto dokumentu zacnete mnohem vic vnimat jakou kamerou jsou filmy skutecne tocene. Ackoliv jsem fanousek digitalu, tak jsem rad, ze stale existuje dana variabilita, klasicky film ma sve retro kouzlo, ktere muze prospet nejen vizualu, ale fungovat i jako spolehlivejsi archivace (pokud zrovna neshori studio), takze pokud lidem jako Nolan, Spielberg, ci Tarantino, kteri se zatim drzi od digitalu dal, nevadi mnohem slozitejsi manipulace, silene procesy vyvolavani atd. at si to uziji a dal produkuji skvele filmy timto zpusobem. Na druhou stranu je nutne podporovat technologicke vizionare typu Cameron (az na ten mor zvany 3D), technicke mastermindy typu David Fincher, ale i oldschool kulty jako David Lynch, kteri stoji na strane digitalu se vsemi jeho vyhodami, ne(jen) protoze je to jednodussi a je to zrovna IN, ale aby nove technologie vyuzili jako efektivni prostredek primo v kreativnim procesu k tvorbe lepsich filmu. 8/10 ()

Reklama

poz3n 

všechny recenze uživatele

Vyhladit film z povrchu zemského, nebo zachovat to, co dělá film samo o sobě filmem? Můj názor se po tomhle dokumentu nikterak nezměnil, ale i tak mě bavilo řešit a provrtávat v tomhle palčivém filmařském duelu všechny jeho aspekty. A když jsem se ještě dozvěděl, na co se točilo například takové Festen, měl jsem o zábavu postaráno. 9/10 ()

E=mc2 

všechny recenze uživatele

“The absence of limitations is the enemy of art.” Orson Welles. Fantastický dokument. Odporúčam všetkým. Ako budúci režisér kvalitných filmov som na strane 35 mm i keď momentálne točím na digitál. A to len z dôvodu že som ešte nedosiahol ten level že môžem na 35 točiť. Súhlasím s Chrisom Nolan ktorý možno príde niekomu ako zkostnatelý vo svojich názoroch pretože odmieta digitál ako prostriedok. Pár myšlienok z dokumentu : "Ľudia hovoria, je skvelé vidieť všetko hneď, ostrosť, svetlo a nemusia čakať na dailyes (projekciu na plátne) myslím vďaka digitálnej kamere vidíte veci tak ako naozaj budú..." Chris Nolan odpovedá.. "Ak sa dívate na sete na monitor a myslíte si, vidím ako tie veci budú, tak len klamete samy seba, pretože divák si ten výsledok pozrie na veľkom plátne ktoré je tisíc krát väčšie než váš monitor" alebo : "Dnes môže každý točiť vďaka lacným HD kamerám alebo DSLR fotoaparátom svoje filmy" David Lynch odpovedá.. "Áno, dnes má každý k dispozícií ceruzku a papier, ale koľko skvelých príbehov bolo za tú dobu napísaných na ten papier? Teraz sme svedkami toho istého procesu vo filme" Demokratizácia filmového procesu, všetci môžu točiť, neprináša nič dobré. Stráca sa disciplína, stráca sa remeslo, človek nie je limitovaný dĺžkou filmového kotúča ale len pamäťovej karty ktorá sa dá po prekopírovaní vymazať a znovu naplniť. Film nie je o tom natočiť čo najviac, ale len to, čo potrebujem. To čo je nutné a nič navyše. Preto to ničí disciplínu ktorou film je. Filmový proces je totiž poslednou skutočne existujúcou a plne fungujúcou monarchiou v ľudskej spoločnosti. :) A to nehovorím o filme ako o archivačnom prostriedku. Kto ti zaručí že pár rokov otvoríš harddisk alebo dvd? :) Veľa šťastia. Digitál je zaujímavý prostriedok ktorý zľahčuje život, hlavne v postprodukcií. Sú to výrazové prostriedky ako film tak dnes aj digitál. Podstatné je aby mal človek túžbu rozprávať príbehy, dobré príbehy, robiť dobré filmy, pre mňa na 35 mm páse. Link na stiahnutie : http://thepiratebay.se/torrent/7611717/Side_by_Side_(2012) ()

MajklCZsk 

všechny recenze uživatele

Přílišně ukecaný dokument o souboji mezi digitálem a filmovou surovinou. Mnohé myšlenky a výpovědi jsou naprosto výborné a obohacující. Bohužel ani to mi nevynahradí zbytečnou reklamu, kterou dokument dal kamerám Red nebo Netflixu. A už vůbec jsem nezvládl Keenu Reevese v roli moderátora, v níž působil asi stejně tak dobře jako Cermat ve školství. ()

Galerie (14)

Reklama

Reklama