Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Život je dar a jak s ním naložíme, záleží jen na nás... Soňa nemá děti, ale pracuje jako zdravotní sestra na dětském oddělení a tam je nejraději. Doma žije jako host na nepřátelském území. Tchyně se stará o společnou domácnost a mluví do všeho, jejího muže zajímají jen kšefty a amatérská radioaparatura. Soňa se cítí úplně zbytečná. Pokusí se z tohoto ubíjejícího kolotoče vyskočit, ale nikdy k tomu nenajde dost odvahy. Jednoho dne však přece jenom pohár přeteče a Soňa přijme nabídku lékaře oddělení na schůzku ve dvou. Odejde z domova a už se nevrátí. Nemá sice nejmenší představu, co bude dál, ale zpátky už se neohlíží. Její osudové karty se nevyvíjejí nijak příznivě, Soňa však v sobě postupně objeví nečekanou odvahu k životu… Film natočil Dušan Hanák v roce 1985 a kromě Magdy Vášáryové a Juraje Nvoty v něm uvidíme české herce Jiřího Bartošku a Janu Brejchovou. V rolích Soniny tchyně a jejího muže se představují maďarští herci Robert Kóltai a Erzsi Pásztorová. (Česká televize)

(více)

Recenze (48)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Pěkný, ale příliš unylý snímek 1)  ukazuje deformované mezilidské vztahy._____ 2)  Tvůrcům se na jedné straně podařilo vytvořit nádherně nadčasový snímek, který nemá se socialistickou realitou vlastně nic společného (až na to, že reálný socialismus nijak podobným jevům nebránil). Neuvidíme jediný transparent, neuslyšíme ani jednou oslovení soudruhu._____ 3)  Na druhé straně lze jen těžko věřit ději. Kočky a kocouři nepůsobí jako celek příliš věrohodně._____ 4)  Pěkné herecké výkony poskytli 37letá Magda Vášáryová, 45letá Jana Brejchová, fešný 38letý Jiří Bartoška i přitažlivý 31letý Juraj Nvota (zdravotní bratr Vlado). ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Kdysi jsem četl, že Pedro Almodóvar je jediný muž, který rozumí ženský duši, ale z tohoto filmu mě přišlo, že Dušan Hanák umí ženské duši i velmi pozorně naslouchat, protože jinak by neměl šanci natočit tak nádherný film ve který předvádí Magda Vášáryová exceletní herecký výkon a vedlejšky hrajou taky výborně. Asterka v 80 letech byla k sežrání. Myslím si, že není moc chlapů, který umí takhle citlivě trefit ženskou křehkost a sílu věci měnit současně. ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Zotrvať vo vzťahu s necitlivým bulom, ktorý s Vami komunikuje ako so slúžkou výhradne povelmi a zákazmi, a ktorý Vás možno má aj rád, ale jeho láska je podmienená jeho bezhranične panovačným egom, neschopným vľúdnejšieho slova ? Alebo mať odvahu na prelomenie trápenia sa v nefungujúcom manželstve a nájsť ideálnejšieho partnera inde ? A nebude hľadané šťastie len pokračujúcou trpkou skúsenosťou a opakovaním mužského egoizmu v modrom ? Tieto a ďalšie vzťahové otázky skúma psychologický film o detskej zdravotnej sestre a jej citovom živote, so skvelým hereckým obsadením (o.i. prvá rola Evy Holubovej vo filme). Vnímavosť k ženskému pohľadu na svet a presne odpozorované životné situácie a dialógy v posmutnelej nálade pomaly plynúceho snímku s mierne optimistickým vyústením. 70% ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Pevně rozhodnutá a druhým s ochotou se rozdávající Sonička, čeká na muže. Na druhého muže, neb ten první se prostě nepovedl. Obklopena všemožnými příklady ze života, hledá svou další cestu. Kýčovitý milenecký trojúhelník sestřičky a dr. svůdníka i detailní pohled na pracovní povinnosti zdravotních sester. Podivná hudba a velmi tuctová režie dělala film docela nezáživným, ovšem sympatizovat s křehkou Soničkou a jejím osudem, je velmi snadné. Magda Vášáryová opět vynikající. Daleko zajímavější, než samotný příběh, byl pro mě velký počet českých herců v slovenské audio verzi. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Tichá radosť je po Obrazoch starého sveta a Ružových snoch tretím, mnou hodnoteným, filmom Dušana Hanáka. A tretím so štyrmi hviezdičkami, čo je na slovenské pomery výnimočné. Relatívne pomaly plynúci film o vzájomne sa prelínajúcich osudoch je naplnený krehkou krásou, nenaplnenými túžbami, ale aj primitívnou hrubosťou a zákernosťami. Dušan Hanák, podobne ako napr. Ingmar Bergman, rozumie ženám lepšie ako mužom a ich radosti a strasti dokáže veľmi citlivo vyjadriť. Cením si, že vo filme nevystupujú čierno-biele, jednoznačné postavy, ale ľudia, akí nás obklopujú v reálnom živote. Aj preto štyri hviezdičky, lebo porovnateľne kvalitných slovenských filmov je žalostne málo. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (3)

  • Filmovalo sa v Bratislave, Brne a v Slnečnom údolí. (dyfur)

Reklama

Reklama