Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Během hezkého letního dne v Krkonoších si na zahradě svého dědy v blízkosti včelína hraje malý pětiletý Petřík. Zakopne o žebřík u stromu, na kterém se usadil roj včel a ten chlapce napadne. Lékař nařizuje okamžitý převoz do nemocnice. Chlapcův stav je velmi vážný, a tak je zorganizována náročná záchranná akce, do které se zapojují nejen zdravotníci, ale i včelaři, policisté, celníci a pracovníci rozhlasu, aby nalezli vhodného dárce krve s protilátkami po včelím bodnutí… Dramatický příběh o lidské solidaritě a obětavosti lékařů natočil režisér Jaromír Borek podle scénáře Pavla Hajného v roce 1986. Byl inspirován skutečnou událostí, k níž došlo v roce 1984 ve východoněmeckém Greifswaldu a při níž pětiletého chlapce pobodalo přibližně pět set včelích žihadel. Vedle Oldřicha Vlacha, Petra Pospíchala, Marty Hrachovinové, Jiřího Vondráčka a Jiřího Němečka se v ústřední dětské roli představil Jakub Zdeněk. Důležitou roli ve filmu sehrály i včely, „kompars“ ovladatelný jen s obtížemi. Jak si s tímto faktem poradil režisér Jaromír Borek? „Pomohli odborníci, radili jsme se ve včelařské ústavu. Filmováni to rozhodně nebylo snadné, zvláště místo, kde roj spadne do tváře malému hrdinovi. Původně jsme nechtěli riskovat, proto jsme pořídili latexový odlitek chlapcovy tváře, ale pak se ukázalo, že by to divák poznal. Proto jsme použili jiné metody, takže včely z roje skutečně nalétávají na jeho obličej. (Česká televize)

(více)

Recenze (77)

Dvojirakri 

všechny recenze uživatele

Silný příběh. Měl bych spoustu výtek, třeba že děj ke konci negraduje, dědeček si ani trochu nevyčítá že u roje nechal postavený žebřík, maska malého Jakuba Zdeňka(netuším jestli může takto vypadat těžké pobodání hmyzem, čekal bych spíš rudou kůži, otoky, ale nejsem odborník) žena doktora je otrávená tím že má její muž vážný případ, ač s tím musela počítat že se i takové věci dějí, a vůbec, plno postav je protivných když po nich někdo něco chce, myslím že téhle vlastnosti se pomalu jako národ zbavujeme. Ale abych jen nekritizoval, uvítal jsem záběry z Krkonoš, odhodlání těch správných lidí, hezkou a milou Hanu Heřmánkovou, a samozřejmě kreaci opilého Vlastimila Haška/dejchnout jo, odvízt NE! Lepší 3*** ()

Armin82 

všechny recenze uživatele

No když tady čtu komenty o tom,jak se dalo z daného tématu vytěžit víc,tak opravdu nevim co víc! Malýho kluka popíchaj včely a hledá se včelař,kterej dostal během poslední doby nějaký žihadla a má v krvi protilátky,tam není co dál vymejšlet! Nebyly mobilní telefony ani maily a když někdo někam odjel a nikomu nedal vědět,těžko ho pak sehnat a ještě včelaře,kterej je díky svému povolání po většinu času sám...nebylo to jako dneska,že na Facebooku ví dalších 350 lidí kam ten dotyčnej jel nebo není problém se danému člověku v 90ti% případů dovolat...tenkrát to nebyla legrace někoho sehnat a ta zdravotní péče a technologie v roce 1986 taky nic moc...myslim,že nám to režisér názorně ukázal,dneska už by se něco podobnýho blbě natáčelo,aby to vypadalo věrohodně....Kvalita fimu je lehce nad průměrem,ale když vidim ty odpady a nízká hodnocení,přidam si--->80% ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele

Věřím, že kdyby byl film lépe obsazen, určitě by to dopadlo mnohem lépe. Hlavně matka nebohého chlapce v podobě Marty Hrachovinové je příšerný dřevo. Celkově je to herecky chabé, nevýrazné. Pár nechtěně úsměvných scének se taky najde, když policajti nebo saniťáci shánějí včelaře, který by mohl poskytnout krev klučinovi, na kterého spadl včelí roj. Chlapcova maska působí, jakoby vypadla z nějakého béčkového osmdesátkového hororu :). ()

demovka 

všechny recenze uživatele

Malý chlapec zavadí o zapomenutý žebřík a spadne na něj celé hejno včel. Umírá. Jediná možnost záchrany tkví v nalezení dárce se stejnou krevní skupinou, který je včelař, dostal letos žihadla a kolují mu tedy v krvi protilátky proti včelímu jedu. Je to postup proti pravidlům, ztížený tím, že minule se malému děvčátku život zachránit nepodařilo. Rozbíhá se velká akce, nemocniční, policejní, pohraniční, ale hlavně lidská. Nelze ho bohužel přiřadit ke kvalitním filmům, jako např. Skalpel prosím nebo Operace mé dcery. Je těžkopádný a nemá spád. Nápad je dobrý a herecké výkony nic nezkazily. Myslím, že lepší mohl být scénář a režie. Film vystihuje, jak tehdy fungovala vesnice, malá nemocnice a hlavně malá transfúzní laboratoř: bezradná laborantka, oprsklý a všudypřítomný saniťák, rivalita mezi doktory, některé příjemné a některé nepříjemné sestřičky, starý hodný policajt, mladí unudění policajti, bodří hrubí vesničané, bezradný děda a rozhádaní rodiče. Na malých nemocnicích a vesnicích tací lidé opravdu byli. Byli schopní se domluvit, ale papírování a pravidla jim to mnohdy hodně ztěžovala. Dala bych 50%. ()

pfa 

všechny recenze uživatele

Smutný dramatický film, spíše příběh, kdy malý Péťa na sebe strhne včelí roj a velmi zle je pobodán. Začíná pokus o záchranu jeho života, do níž se zapojí nejen lékaři, ale i obyčejní lidé. Tento film ale určitě nezaujme každého, nemá totiž úplně využitý, řekněme, ten správný spád. [6/1O] ()

Galerie (2)

Zajímavosti (3)

  • Přestože žádná z hereček ženských rolí tohoto filmu nehrála v seriálu Nemocnice na kraji města (od r. 1997), zazní hláška, která na zmíněný seriál naráží, a to: "Nedramatizuj, nejsi na kraji města." (VMa)
  • Točilo se na mnoha místech, jedná se o tyto lokality: Hradsko (Jablonec nad Jizerou), Sklenařice, Varnsdorf, Temný Důl, Pec pod Sněžkou a nemocnice ve Vrchlabí. (sator)
  • Scenáristu Pavla Hajného k napsání scénáře inspirovala skutečná událost z roku 1984, ke které došlo ve městě Greifswald v bývalé Německé demokratické republice, kde MUDr. Wiesbitzski zachránil pětiletého chlapce, který dostal asi pět set včelích žihadel. (EKLEKTIK)

Reklama

Reklama