Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Barevny sovětský umělecký film o admirálu Ušakovovi a jeho černomořských bitvách. - V 18. stoleti bylo Černé more a černomořské pobřeží v rukou Turků. Oblíbenec carevmy kníže Potěmkin chtěl postavit v Černomořském přístavu Chersonu silné loďstvo. Tímto úkolem pověřil kapitána Ušakova, který nejen dokázal přemoci morovou nákazu v Chersonu a vybudovat mohutnou flotilu, ale i vycvičit námořníky v novém způsobu vedení boje, jenž sice odporoval přísným nařízením admirality, ale jak budoucnost ukázala byl velmi účinný. Ušakov navzdory všem intrikám dvořanů a zahraničních nepřátel, navzdory mnohonásobné přesile Turků dovedl zvítězit nad tureckým námořnictvem v bitvách u Fidonisy, Kerče, Tendru a Kaliakrie a pozdvihl ruské námořnictvo na nebývalou úroveň.(FILMOVÝ PŘEHLED 43 / 1953) (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

Andronikos 

všechny recenze uživatele

Nie je to faktografické a asi ani historicky presné ako Korabli šturmujut bastiony. Nepochybne tým je dané aj to, že je tento film dynamickejší a z pohľadu radového diváka lepší než jeho voľné pokračovanie (čo sa prejavuje dosť jasne aj na percentuálnom hodnotení oboch titulov). Rozumiem tomu, ale nebudem vám tajiť, že mňa Admirál Ušakov naopak viac štval než Koráby útočia. Príliš infantilne, buransky a "feudálne" sa správajúcich pseudovtipných dvoranov, Potemkinom počínajúc ("Co to tam žvaníš, co?! Běž pryč!"), ako aj rádoby dojímavý osud niekdajšieho účastníka pugačovského povstania ("Fjodore Fjodoriči, s tebou i na smrt!" so slzami v očiach) snáď ani nemohli tvorcovia myslieť vážne. A ak predsa len mysleli, nemôžu chcieť, aby sme vážne brali mi ich. Výpočet podivne stvárnených a zahratých postáv by mohol pokračovať: mladý Horatio Nelson, Pittovci otec a syn, sultán Abdülhamid I., Jekaterina... - Na druhej strane, nie je to dokument. Ucelený príbeh o schopnom, inovatívnom a sociálne cítiacom šľachticovi a vojakovi, ktorý musí - v konečnom dôsledku márne - čeliť neschopnosti a negatívnemu charakteru dobových feudálov a "cizákov", je pri všetkej tendenčnosti a naivnosti predsa len nielen zábavnejší, ale aj "umeleckejší". Podobne ako pri Koráboch mám pochybnosti o hodnotení, ale napokon dám asi rovnaký počet hviezdičiek, hoci podľa mňa ide, ako som sa snažil naznačiť, o dosť rozdielne filmy. ()

kolemjdouc 

všechny recenze uživatele

dobře udělaný film.Jen já jsem určitě měla špatné dvd - barvy splývaly.Film je z roku 1953.Ale jinak zážitek famózní.Intriky,intriky a zase intriky.To se asi děje co je lidstvo.Herecké výkony,kostýmy,kulisy to vše nemělo chybu.Souboj ruských lodí s tureckými v Černém moři to bylo něco!Dobrý dabing.Filmu bych dala klidně víc hvězd. U mě vážně dobrý. ()

Reklama

tahit 

všechny recenze uživatele

Film pochází z dílny velmi talentovaného ruského filmaře Michaila Romma, příběh ruského admirála Ušakova se zakládá na reálném historickém podkladě, který především vyzdvihuje moderní námořní taktiku boje admirála Ušakova v 18. století. Námořní bitvy jsou na tehdejší dobu a možnosti velmi dobře natočeny. Do hlavní role obsadil málo známého, ale charismatického Ivana Pereverzeva, který roli Ušakova zahrál skvěle. Celkem vzato je to hodně staré, nicméně je to moc dobře zpracováno a zahráno. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Za hrdinu Čierneho mora je považovaný admirál Ušakov, za pomoci ktorého dostalo Čierne more pod svoju správu Rusko z rúk Turkov. Určite by sa mu to nepodarilo nebyť ctižiadostivého hoci rozmarného Potemkina, ktorý za neho loboval u despotickej ruskej cárovnej. Film sa síce venuje aj drovným intrigám, predsa len väčšiu časť venuje budovaniu ľodstva a získanie vplyvu v spomínanom mori. Technicky je snímok výborný, triky na slušnej úrovni, kostýmy sú úchvatné a nadmieru bohaté. Problém existuje v dialógoch a hlavne v neskutočne prehnanom pátose, ktorý glorifikuje ruského človeka. Lepší priemer. Druhá voľne nadväzujúca časť sa volá Koráby útočia. Film bežal v našich kinách v roku 1953. ()

argenson 

všechny recenze uživatele

Kdysi dávno jsem si oblíbil sovětského historika J. V. Tarla a přečetl od něj všechno, co u nás vyšlo, jedna z knih se věnovala i admirálu Ušakovovi, takže jsem si s chutí dopřál tenhle film. Hodně se tu intrikuje v zákulisí, kde padají pozoruhodná moudra typu, že prozíravý Bůh stvořil Turecko, aby si s Ruskem nemusela špinit ruce západní Evropa. Carský dvůr je tu půvabně ztvárněn jako hodně obskurní prostředí, které si právem zasloužilo sežehnout revolucí. Čekal jsem ale lepší oblečky, doopravdický lodě a pořádný bitvy, protože jsem měl za to, že sovětská kinematografie byla ta, kde se na nějakej rubl nehledělo. ()

Zajímavosti (1)

  • Georgij Jumatov, hrající syna lékaře toužícího dostat se na Ušakovovu loď, i ve skutečném životě bojoval během Velké vlastenecké války na moři. Dokonce je nositelem „Medaile admirála Ušakova“. (chamonix)

Reklama

Reklama