Tato dobře napsaná, zahraná i odvyprávěná veselohra byla dlouho vydávána na příklad takzvané konstruktivní satiry: měla dokládat, že i závažné problémy lze vylíčit optimisticky. A nedlouho po válce byla takovým problémem bytová krize. Ale i společně sdílený byt může napomoci sblížení dvou mladých lidí, mladého českého herce a pohledné slovenské dívky, takže navíc zazněla idea česko-slovenské vzájemnosti. Nesympatický byrokrat se sice mihne i tady, ale žádné škody napáchat nestihne. (oficiální text distributora)

Brejlil

Hned po válce se radikálně mění repertoár a začínají se natáčet angažované satiry. Tohle je jedna z prvních vlaštovek, u které se moc nezasmějete. ()

Vesecký

Rukopis Bořivoje Zemana je na filmu patrný a předznamenává jeho Dovolenou s Andělem. Začínala éra satirických snímků, které se vysmívaly negativním jevům soudobé společnosti, typická hlavně pro 50. léta. Tedy v době, kdy platilo za špatné, nemorální a tudíž odsouzeníhodné i to, co nepostihoval zákon... V době, kdy po válce byl nedostatek bytů, se scénáristům dařilo tepat i do dalších nepravostí - do šmelinářů, podvodníků, byrokracie, ale s milým úsměvem, jemuž vévodila optimistická tvář Pepíčka Pehra, který si tu hrál takřka sebe sama - vždyť byl především loutkoherec, ale i pěkné Slovenky Boženy Obrové. Ještě to nebylo tak dopilované jako u komedií o Andělovi, takže dávám tři hvězdičky. Jdna z posledních rolí Jindřicha Plachty. ()

Amper01

4 hvězdy dávám jen za jedno skouknutí! Podruhé by mě to už pravděpodobně dost nudilo... PS: ta nenápadná minirole Kemra byla bezvadná :) ()

pipapa

Pro mě napoprvé téměř nekoukatelné hlavně díky dosti nesnesitelné (projevem i hlasem) Boženě Obrové (slečna-desátník)...Film, který mě oslovil až po několika reprízách. A nakonec jsem si zvykla i na Obrovou, které se musí přiznat, že zahrála roli slečny-desátníka perfektně. Malý Emánek-naháček je rozkošný. ()

GIK

Zpočátku velice nepříjemná a útočná slečna desátník. Zcela nedobytná pro jakéhokoli potencíální ctitele. Postupně samozřejmě zjihne, protože maňáskový herec se nedá jen tak odradit. Tísnivý pocit ze šílené situace některých tehdejších podnájemníků. Pěkná hudba. Vtip jeden se zablešeným psem. Sympatická dvojice Obrová - Pehr. Nedůvěryhodný Dubský a Gaierová naopak dosti křečovité. Znamení ve 26. minutě: Tě Tě Teplanská hledá cigaretu (dev.horns). 50 % ()

Pitryx

V podstatě souhlas s mým šest let starým komentem, jen bych něco přidal a na hodnocení ubral. Ničím mne to nijak nenadchlo, pár veselých scén zde je, ale snímek jako celek je tak trošku nudný. Dá se na to podívat, ale potřetí asi ne. +++++++Poměrně zdařilá a hlavně svižná komedie. Možná ke konci to začíná být už trochu na jedno brdo, chtělo by to zde nějaké osvěžení, ale i tak si myslím, že lze toto dílko zařadit směle do lepšího průměru. Trochu mi vadila uštěkaná Obrová, s tou bych nechtěl komunikovat. Také neznám tehdejší poměry, takže mi něco málo jistě uniklo. A tu cigaretu bych vrazil hlavnímu hrdinovi do krku. 011020117620/7702 ()

baxz

Komedie na které jde ještě cítit styl předválečných filmů. Celý film jsem obdivoval J.Pehra, že vůbec měl zájem bydlet v jednom bytě s B.Obrovou, která místo pusy měla kulomet a to ještě ve slovenštině. Její ostrost a nekonečná kumulace slov ve slovenštině mě celkem rušila, ale i tak je film minimálně na jedno skouknutí použitelný. Ve vedlejší roli nejvíc zaujme J.Kemr jako bytový optimista, který už tehdy ukázal že se stane pro český film legendou. ()

Drslw

Veľmi slušná a jemná dobová, zdôrazňujem, DOBOVÁ komédia. O triedu lepšia než Provdám svou ženu. Zaokrúhlené nahor vďaka Božene Obrové, Josefovi Pehrovi, Kemrovi a Kopeckému (rok po koncentráku!). ()