Lapidárium: Příběh pasáže

všechny plakáty
Dokumentární / Historický / Krátkometrážní
Česko, 1997, 15 min

Emerich Rath (a.z.)

Životní osudy neuvěřitelně všestranného sportovce a průkopníka lyžování u nás... Pamatujete se ještě na film Synové hor? Mihla se v něm malá postava hajného, kterou ztvárnil Emerich Rath. Tento statečný člověk však ve ztvárněné lyžařské tragédii na krkonošském Zlatém návrší sehrál klíčovou roli – právě on se pokoušel ve vánici zachránit svého soupeře Hanče. Film však tuto důležitou skutečnost z ideologických důvodů zamlčel. Německý Čech Rath se narodil v Praze a vyrůstal v sudetském Broumově. Byl fenomenálním sportovcem na zemi, sněhu i vodě, úspěšným obchodníkem a také skromným hrdinou vzdorujícím německým okupantům. Jeho dramatický osud, ve kterém se propojují důležité události společenského i politického života, inspiroval autory dnešního Lapidária. (Česká televize)

curil

Dokument ani tak není příběhem "pasáže", ale obchodu se sportovním zbožím pana Emericha Ratha, dnes chybně v "Ráthově" pasáži. Příběh života, který se nevyhýbal povolání metaře, popeláře,  svou pílí se vypracoval. Ač Němec byl antifašista, což stejně nezabránilo represím v padesátých letech. Zajímavé pro pamětníky. ()