Nejkrásnější krajiny světa

Velká Británie, 2021, 47 min

Režie:

Andy Bailey

Robert Lindsay (vypravěč)

Cestou po Snowdonii mají návštěvníci možnost najít divokou přírodu, geologické zajímavosti i bohatou historii tamních obyvatel. Během putování po Snowdonii mnozí obdivují impozantní hrad ze 13. století ve městě Harlech nebo vesničku Portmeirion i s nedalekým pralesem Coed Felenrhyd. Velkému zájmu se těší i největší přírodní jezero ve Snowdonii Bala, oblíbený Tryfan, impozantní vrchol, který je výzvou i pro ty nejzkušenější horolezce, nebo úchvatné údolí Cwm Idwal. Velké kouzlo má samotná hora Snowdon. Slavnou horskou železnicí se dá vyjet téměř až na vrchol, kde se dá obdivovat majestátnost pohoří a užívat si nádherné výhledy na celou Snowdonii. (Česká televize)

Marze

Na tento díl jsem se těšil, protože jsem byl těsně před začátkem pandemie covidu týden v prosinci v severním Walesu na úpatí Snowdonie. Všude byly mraky ovcí. Organizátoři nás vzali jen na výlet k přehradě, která zásobuje Liverpool pitnou vodou. Dokument je obrazově překrásný a podrobný. Nám silně pršelo osm dní a osm nocí. Zde se říká, že tu prší 200 dní v roce. Celý národní park je ošklivě bezlesý. Před stálým větrem a deštěm se není kam schovat. Ale filmaři navštívili původní prales o velikosti 300 hektarů (300 budějovických náměstí). Tzv. Keltský prales. Jinak jsou okraje hor tam, kde by měl být les, ožrány od ovcí. V dokumentu se říká, že v oblasti jich žijí tři miliony. Překvapilo mě, že na nejvyšší horu Snowdonie jezdí vláček. Horolezci se soustředí prakticky na jedinou skalnatou horu. Místní průvodkyně vypadá jako každá Britka - jako naše důchodkyně. Přitom určitě tak stará není. V severním Walesu mají lidé strach z alkoholismu. V jídelně u jezera s námi byli místní děti a dostal jsem od jejich učitelů vynadáno, že jsem před nima držel v ruce jablečný alkoholický cider. Místní kuchyně je chutná - samé hranolky, maso, sýry... Kousek po silnici od Snowdonie je svérázné originální město Manchester s dvoupatrovými autobusy a třetinkou piva v baru za tři stovky našich korun. Ve městě všichni omílají , jak je všechno a všichni "amazing", ale jak se setmí, se v klubech a na koncertech ukáže fašistická povaha místních obyvatel. ()