Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Hlavní roli ve snímku The Bedford Incident hraje posedlost, která bývá v srdci lovce nezvladatelná a nezáleží zda lovec nahání divou zvěř či sovětskou ponorku v době studené války. Posedlý kapitán (Richard Widmark), velitel americké válečné lodi jménem Bedford, která křižuje výsostné vody u pobřeží Grónska, neuváženě a tvrdohlavě pronásleduje sovětskou ponorku s cílem, donutit ji vyplout na hladinu a přiznat narušení chráněného prostoru. Jeho počínání sleduje novinář (Sidney Poitier), kterého podivná minulost kapitána zajímá. Situace se vyhrocuje, kapitán přivádí loď i posádku do kritické situace, která končí tragedií. Za zmínku stojí nápadná podobnost děje s filmem "Bílá velryba" z roku 1956, kde podobnou roli posedlého kapitána Achaba ztvárnil Gregory Peck. (Kimon)

(více)

Recenze (20)

Rimland 

všechny recenze uživatele

"I keep them interested with the hunt. There´s something very exciting about the hunt." Jistá paralela s Bílou velrybou tam sice je, nicméně Finlanderova obsese rozhodně nepramení z nějaké touhy po pomstě. Naopak, tématem a pointou se jedná jednoznačně o námořní variaci na Lumetův skvost Fail-Safe z předchozího roku, zejména co se finále týče (jestli to platí i o vztahu mezi knižními předlohami obou filmů, to nemůžu soudit). Jedinou výtku bych měl k postavě novináře Munceferda, která je tam v zásadě zbytečná (a svým způsobem i otravná), protože zdejší "hlasy rozumu" reprezentují dostatečně a lépe Schrepke a Potter. Nicméně po herecké stránce je to celkově bez výhrad - zejména pak Widmark byl trefou do černého. A atmosféra? Ta by se tu (zvláště ve druhé polovině) dala krájet."Ping! Ping! Ping!" ()

JohnSmith 

všechny recenze uživatele

Napínavé, to je to nejlepší slovo. Pokud si někdo stejně jako já myslel, že byl Gene Hackman v Krvavém přílivu naprosto nejdrsnější kapitán, který na nic nebere ohledy, tak doporučuji kouknout se na výkon Richarda Widmarka. Ten naprosto kraluje celému filmu. Poitier jako pisálek je spíš vtipnou vložkou, krom konverzační přestřelky při důvěrném rozhovoru s kapitánem. No a překvapivý je i naprosto nehollywoodský závěr. ()

Reklama

Kimon 

všechny recenze uživatele

Posedlost nepatří mezi ty nejlepší vlastnosti člověka. Dá se spíše mluvit o jisté duševní úchylce, která zaslouží lékařskou péči. Je v běžném životě tolerovatelná, ovšem ve vysokých a zodpovědných funkcích je nežádoucí. Je jakýmsi hnacím motorem každého z nás, ale musíme vědět, kam až ji můžeme nechat zajít. Co se může stát, když posedlost ovládá kapitána válečné lodi uvidíte v tomto snímku, kde právě posedlost řídí posádku lodi a předurčuje její smrt. ()

JimiH 

všechny recenze uživatele

Konverzačka řešící soudobý problém studené války na jedné z lodí, které střeží západní vody. Skvělý Widmark a Poitier jsou skvělí, byť dialogů škodí jejich přílišná literárnost. Rovněž skutečné napětí se, navzdory rozdílným povahám námořníků a různým konfliktům mezi nimi, dostaví až v závěru snímku. ()

bakeero 

všechny recenze uživatele

Studená válka v plném proudu islandských výsostných vod a přilehlých vod mezinárodních. Tak trochu námořní varianta na Fail-Safe, která stejně tak ukazuje, jak v této době svět balancoval na tenké hraně. Člověk si řekne, že je to vlastně zázrak, když se jaderná válka mezi USA a SSSR nestala skutečností. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (3)

  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Marka Rastoviche. (Hans.)
  • Na niekoľkých miestach filmu Richard Widmark vyvoláva šialený, nervózny a zlovestný smiech, ktorý pripomína typický smiech jeho postavy Tommyho Uda vo filme Kiss of Death (1947). Widmark sa takto smeje, keď postava Erica Portmana kriticky odkazuje jeho činy (kapitána lode) v tomto filme. (westerns)

Reklama

Reklama