Veselohra nakrútená podľa poviedky M. Kukučína. Adam Krt so svojou ženou Evou nažívajú v svornosti, nebyť škriepnych susedov Trnkovcov, s ktorými sa povadia pre kozu a hydinu. Adam Krt sa vyberie na jarmok predať kapce a kúpi v dobrej nálade od Trnku jalovičku. Pálenka ich zblíži, lenže kým sa oni meria, jalovička spred krčmy zmizne. U Krtov nastane súdny deň, lebo Adam prišiel domov bez jalovice, aj bez peňazí. Všetko sa však šťastne vyrieši: Trnková jalovicu doviedla domov a práve na Štedrý večer nastáva medzi rodinami túžobné zmierenie. (oficiální text distributora)

Yelush

Vynikajúci film, povedal by som, že asi jeden z najlepších slovenských v celej histórii. Ja mu s obľubou dávam prívlastok "slovenský Pulp Fiction" a to najmä preto, že je to bezpochyby film kultový, je plný nesmrteľných hlášok a samozrejme nemôžem opomenúť skvelé herecké výkony hlavných protagonistov, zasadené do naturalisticky podanej slovenskej dediny. Jednoducho klasika nad klasiku. PS: Aj "moderná" verzia s Latinákom a Kemkom sú dobré, aj keď originál je neprekonateľný... ()

Invader1111

Tak na nasho Jozka Kronera nemam ine ako bohemsky ovencene slova vyjadrujuce vdaku za jeho celozivotne ucinkovanie. Pre mna je tento film vrchol jeho komedialneho umenia. Majster v improvizacii, slova, grimas, vtipkarcenia a spolu s Rajniakom, neodlucitelna dvojka komedie vytvarali neporazitelnu dvojicu humoru. Klobuk dolu a velka ucta pred tymho filmovym a divadelnym velikanom, jeho spoluputnikom Rajniakom a jednym z najlepsich Slovenskych reziserov Martinom Tapakom. ()

Maras.L

Herecký koncert čtyř hlavních představitelů v čele s bezvadným Jozefem Krónerem. Jednoduchému příblěhu akorát sedla hodinová stopáž a pro vánoční čas je díky pozitivnímu závěrečnému poselství Rysavá jalovica jako stvořená. Také bych vyzdvihl až surrealistické stvárnění Adamových opileckých přeludů, které mě ve filmu hodně překvapily. ()

mchnk

Jedna z nejznámějších filmových podob slovenské dědiny, kterou nám zde opět zprostředkovává specialista na toto prostředí Martin Ťapák, je naplněná humorem, veselostmi, chvílemi pohádkově laděnou atmosférou, ale i zpoza vykukujícím drámem. Co vše se může přihodit cestou z trhu domů, když si člověk rád zahandluje, zazpívá, a hlavně vypije, nám zde perfektním způsobem předvádí Jozef Kroner. Svůj dokonalý projev dolaďuje skvělými monology o lidských vztazích, míchanými se silným slovenským dialektem, který může být pro českého diváka slušný jazykový trénink. Za zmínku nepochybně stojí i skvělý Rajniakovo prostoduchý soused. Ať už v chalupě vládne kdokoli z manželů, důležité je, jestli jeden druhému bude chybět, když na to přijde, a co všechno jsme ochotni pro toho druhého udělat. Výborná režie, využívající i snovou a imaginární realitu, skvělá atmosféra podpořená povedenou hudbou a klasický vynikající herectví všech zúčastněných. ()

MM_Ramone

Martin Kukučín (vlastným menom Dr. Matej Bencúr) bol najvýznamnejším predstaviteľom slovenského literárneho realizmu. Poviedku "Rysavá jalovica" napísal v roku 1885, ako svoje druhé prozaické dielo. Patrí ku jeho prvotinám. O osemdesiatpäť rokov neskôr, v roku 1970, sa režisér Martin Ťapák rozhodol sfilmovať toto literárne dielo. Do hlavnej úlohy obsadil výborného Jozefa Krónera, ktorý dokonale stvárnil tragikomickú postavu alkoholika Adama Krta. Vznikol tak snímok, ktorý sa stal súčasťou skromného, slovenského, filmového pokladu. **** ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v nasledovných lokalitách: Habovka, Zuberec, Hámričky, Trstená a Oravský Biely Potok. (dyfur)