Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Harry Melchior (Heino Ferch) už má s despotickou východonemeckou tajnou službou STASI svoje skúsenosti. Ako plavecký majster sa zo všetkých síl usiluje dostať tam, odkiaľ sa už dlhší čas šíri neprehliadnuteľný závan slobody. Píše sa trok 1961 a uprostred Berlína vyrastá kolosálna stavba z kameňa a betónu známa ako berlínsky múr. Jediná cesta, ako sa pri úteku vyhnúť takmer istej smrti, je uskutočniť útek pod zemou. Práce na tuneli však nepokračujú tak rýchlo, akoby si Harry a jeho spojenci mohli želať. Naviac, stále viac hrozí ich prezradenie. V časoch neslobody sa môže stať zradcom aj váš najlepší priateľ... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (32)

Morholt 

všechny recenze uživatele

V podobných případech u mě vítězí obsah nad formou. Je mi jedno, že je film zbytečně dlouhý a v druhé polovině hraje účelově na city. Já se prostě strašně rád dívám na to, jak těm komunistickejm sviním někdo vypaluje rybník. Obrovský respekt ke všem, kteří se na útěcích přes Berlínskou zeď podíleli. Ať už úspěšně, či neúspěšně. Jako pocta těmto, většinou bezejmenným, hrdinům Tunel funguje skvěle. 90% ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,JMENUJI SE HARRY MELCHIOR. TOTO JE MŮJ PŘÍBĚH. PRAVDIVÝ PŘÍBĚH......“ /// Film o pokoření ,,MISTROVSKÉHO DÍLA“ soudruhů z NDR (omlouvám se všem, kteří si doposud mysleli, že to byly lžičky…) a pokus o přiblížení reality ,,těch“ dní. Film plnej Státní bezpečnosti, jejích praktik a dramatický dobrodružství, jehož vyvrcholení je věnován dostatek času, takže by mohli bejt spokojení všichni antikomunistický diverzanti. Snaží se ,,Oni“, snaží se taky ,,oni“ a na pěkný drámo je zdařile zaděláno. Kam se serou útěky z vězení! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Čumím jen na filmy založený na reálným základě. (Harry Melchior je ve skutečnosti ,,Hasso Herschel“ 2.) Jsem obdivovatel staveb postavenejch ,,na černo“. 3.) Zajímaj mě ,,Životy těch druhých“. 4.) Thx za titule ,,therescka“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

Reklama

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Nejdramatičtější z celého tohohle dramatu "na motivy skutečných událostí" je jeho stopáž. Koukat většinu jejího času na to, kterak nějací chlápci a ženské kopou tunel a prožívají své rodinné a vztahové peripetie, přičemž je vám celou dobu jasné, jak to nakonec všechno zhruba dopadne (zákonitě musí dopadnout), je únavné. Ostalgická telenovelická nuda. Ale body za skvělou výpravu, exteriéry, interiéry a naštěstí i několik slušně dramatických scén ve druhé polovině, které byly zhruba takové, jakých jsem původně ve filmu čekal víc. Být to o hoďku kratší, dám určitě třetí. ()

VanTom 

všechny recenze uživatele

Vysoce atraktivní historické téma kopání tunelu pod čerstvě (z)budovanou Berlínskou zdí udrželo v pozornosti i ve chvílích, kdy se vypjaté emoce režisérovi nedařilo úplně prodat a děj lehce stagnoval (tzn. zejména ve 2. třetině) – o čemž svědčí i fakt, že masivní délka 160 minut jinak nepředstavovala problém. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

No musím říct, že na konci jsem ani nedutal. Vůbec, problém jsem měl snad jen v prostřední části, kdy jsem si říkal, že o tom tunelu musí vědět snad i křováci v Africe. Po tom příliš nevěřím tomu jak se na konci zachoval dederonskej plukovníček, víc bohužel kvůli spoileru prozradit nejde, ale byl to nesmysl, ale ani tohle nezmění nic na faktu že se jednalo o dobrej dobovej drasťáček. V jednom záberu jsem poznal ulici Kubelíkova u nás Žižkově, ale pak už nic, tak nevím. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (1)

  • Postavení Berlínské zdi předcházelo uzavření východního Berlína. Bylo natolik utajené, nečekané a rychlé, že zůstaly rozdělené rodiny, kde si např. rodiče vyrazili večer na ples do západního sektoru a děti spaly ve východním. Problém s návratem měli i východoněmecké krávy, uvězněné na západních pastvinách.
    Únikový tunel byl stavěn ze západního Berlína do východního. Na stavbě se podílel tehdejší uprchlík z NDR, student Hasso Herschel, dále Domenico Sesta a Luigi Spina, oba Italové. V průběhu prací se vyskytly problémy s financemi. Tunel bylo potřeba vyztužit, větrat, odvodňovat, osvětlit a hlavně utajit. Ke spolupráci byla přizvána americká televizní společnost NBC, která koupila autorská práva na příběh mimo Německo a Itálii. NBC nasadila do terénu dva kameramany. Spina a Sesta obdrželi po 15 000 markách a zůstala jim práva pro Německo a Itálii. Herschelovi šlo v první řadě o to, aby dostal z východního bloku sestru a rodinu. Na celém projektu pracovalo více lidí, údajně až třicet. Sedmnáct z nich se po zveřejnění od tunelu distancovalo, aby neohrozili své příbuzné na východě. NBC měla poté ve Státech drobnou nepříjemnost. Musela federálním orgánům vysvětlit, proč staví podzemní dílo, když nemá ke stavbě tunelů licenci. (ČSFD)

Reklama

Reklama