Reklama

Reklama

Haló, haló!

(seriál)
  • Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

(více)

Recenze (429)

DonQ 

všechny recenze uživatele

Jednoho času jsem si dával vždy jeden díl před spaním. Po shlédnutí posledního dílu jsem měl slzy na krajíčku a říkal jsem si - "co sakra budu dělat zítra večer??!!" "Hrdina" René se dostane svým humorem (a šarmem samozřejmě :) ) rychle divákovi pod kůži. Seriálu neubývá na kvalitě ani podstata neustále opakovaných vtipů, u kterých však neplatí pravidlo, že by již nebyly vtipnými. Naopak jsem na notorické hlášky již dopředu čekal a cítil bych se ochuzen, nedostat další jejich další pravidelný nášup. Celkově zde je spousta zajímavých postav, což není v každém seriálu taky až tak obvyklé, a to jak z řad frantíků, anglánů, nácků či fešných italů. Ach Renéé...chceš zazpívat? Dávám Ti plný počet. Těch 85 společných nocí stálo rozhodně za to. ()

EastWicka 

všechny recenze uživatele

Pekelně humorný sitcom s pomilováníhodnými postavami a kolísavou mírou oplzlosti. Když přijmete Renného, ženskou bláznivou, partyzánky, parašutisty ve skříni a gestapáka Flicka za své, je většina epizod tak zábavná, že třeba já u nich kvůli riziku udušení nikdy nepiji. A převod do češtiny je ženyální! (woodyho komentář jen potvrzuje). Co dodat? „Ano, jsem opravdu odvážně šílený. Takhle už to u nás na gestapu chodí… Na každý problém dokážu najít speciální gestapácké řešení.“ ()

Reklama

MarekT 

všechny recenze uživatele

"Haló, haló, tady je Lelek..." Po Trpaslíkovi, Beanovi, Pythonech, Ajťácích a Hotýlku na řadu přišel příběh o kavárníkovi z francouzského městečka Nouvion, který jednoho krásného dne začne mít co dočinění s francouzským odbojem, který u něj ukrývá letce a ukradené obrazy. Celý seriál je zajímavý už v tom, že vlastně žádná epizoda není zbytečná a každá má něco do sebe - u seriálů naprosto nevídaný jev, pokud se vám stane, že vynecháte byť jen jeden díl, tak začnete ztrácet souvislost. Jednou jsem si omylem pustil nenavazující epizodu a bylo mi divné, proč úvodní monolog se zabývá něčím úplně jiným... Dále si pochvalu zaslouží typický anglický inteligentní humor, tentokráte zobrazující a parodující stereotypy Francouzů, Angličanů, Němců a Itala. Co se charakterů týče, též nemohu vznést žádnou kritiku - všechny vás alespoň jednou dokáží hlasitě rozesmát, aby taky ne, když většina má svoji opakující se hlášku. U mě vyhrává jazyka znalý Crabtree a velitel gestapa Herr Flick. Též nelze zapomenout na brilantní český dabing, kde se nám představují ti nejlepší herci - podobně jako u Simpsonových. No, pěkně jsem to shrnul, co ještě dodat? Samozřejmě, pět hvězd pro Reného (a nejen jeho). ()

Gavin87 

všechny recenze uživatele

Vesele o neveselé době. Myslím, že vše již bylo v komentářích řečeno. Jen si nemohu odpustit malé zamyšlení, proč se i v tomto seriálu neustále porovnává, který národ je zbabělý a který naopak hrdinský, zda-li je to Francie, či Velká Británie. Především my Češi přece z dějepisu víme, že oba tyto národy nás tomu malíři pokojů s jednou koulí (bohužel nikoliv na noze) předhodily společně a se stejnou měrou zbabělosti. Mimochodem "ženy opačného pohlaví" je výrok, který jsem si osvojil a s velkým gustem jej používám stále. ()

Alfréda 

všechny recenze uživatele

Malebné francouzské městečko Nuvion a jeho nedobrovolný hrdina René Artois, malá francouzská kavárna s kostkovanými urbusy na stolech a kabaretní hudební kulisou, francouzské služky v podvazcích, na baru dobré víno a koňak- idylka kontrastující s ofenzívou po Evropě rozlezlých Němčourů, svérázným partyzánským odbojem, šmajchlkabinetem pod schody, pětisty výbušnými vánočními pudinky ve sklepě, patnácti šiškami salámu, ve kterých je česnek, neblíže určeným počtem padělků Padlé Madonny s velkými balónky, britskými piloty přestrojenými za krávu, tajným přátelstvím s německými oficíry, včetně toho, který se dvoří mužům, a v neposlední řadě příslušníkem 'njuvioňské polucie'. Desetiletý seriál, jenž dal vzniknout mnoha a mnoha nesmrtelným hláškám. ()

Galerie (81)

Zajímavosti (59)

  • „Tančík“ poručíka Huberta Grubera (Guy Siner) je pro seriál vyrobená napodobenina obrněného transportéru Leichter Panzerspähwagen SdKfz. 222. Nachází se v muzeu History on Wheels ve vesnici Eton Wick v hrabství Berkshire. (Maulincio)
  • Šéfa gestapa v Nouvionu Herr Otto Flicka (Richard Gibson) daboval Michal Jagelka. Tito dva se osobně i setkali, a to v roce 2013 v Praze na BritFestu. Pozvání pořadatelů kromě Richarda Gibsona tehdy přijala i představitelka vojínky Helgy, herečka Kim Hartman. Michal Jagelka k tomuto setkání uvedl: „Zajímali se o to, jak vlastně dabing vypadá. V Anglii ho totiž vůbec neznají. Když jsem pak Richardovi ukázal, jak jsem jeho Flicka daboval, moc se smál. Musel jsem mu ho předvádět pořád dokola.“ (Posheidon)
  • Madam Fanny, známá jako stará můra, je vyobrazena jako příšerná zpěvačka. Její představitelka Rose Hill se přitom živila také jako sopranistka ve Britské Národní Opeře, jednom z nejslavnějších operních domů na světě. (RMiloslav)

Související novinky

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)

Reklama

Reklama