Kdo z koho

• Česko Kdo s koho (více)

Ať vyhraje ten nejlepší! Nebo ne? Reese Witherspoonová v hlavní roli americké studentské komedie... Maturantka Tracy Flicková (Reese Witherspoonová) je modelovou středoškolskou studentkou. Vzornou, iniciativní, ctižádostivou a chladně manipulující svým okolím, ať se jedná o spolužáky nebo pedagogy. Profesor McAllister (Matthew Broderick) ji nesnáší, ale současně je jí přitahován, i když ví, že si zahrává s ohněm. Když učitel zjistí, že Tracy ke svým trofejím hodlá přidat při nadcházejících studentských volbách i titul školní prezidentky, rozhodne se jí vytvořit náležité konkurenční prostředí... Režisér řeckého původu Alexander Payne (nar. 1961), který za svého mentora považuje českého emigranta Jiřího Weisse, upoutal pozornost celovečerním debutem Občanka Ruth o těhotné feťačce, jejíž nenarozené dítě se stane předmětem nátlaku dvou názorových skupin. Spolu se svým stálým spolupracovníkem Jimem Taylorem zpracoval pro svůj další snímek Kdo s koho (1999) román Toma Perrotty (jeho další kniha "Jako malé děti" byla rovněž úspěšně zfilmována) jako jízlivou satiru nejen na americký volební systém, ale také na záplavu bezduchých teenagerských veseloher. Snímek získal řadu ocenění především za svůj propracovaný scénář (mj. oscarovou nominaci a Cenu newyorských filmových kritiků) a také uznání za herecké výkony, mezi nimiž vévodí kreace Reese Witherspoonové v ústřední roli bezohledné manipulátorky, za niž byla vyznamenaná Cenou Národní společnosti filmových kritiků a nominací na Zlatý glóbus. (Česká televize)

Samuel7

Film s inteligentním scénářem, který mě velmi potěšil. Matthew Broderick a Reese Whiterspoon opravdu zářili. Navíc filmy ze školního prostředí jsou mi velmi blízké. ()

bubun

Jen jednu věc nechápu: jak může někomu v tomto filmu Reese Witherspoon připadat atraktivní (tím spíš fešákovi Broderickovi).... ()

Sarpele

Výborná satira, v níž si Alexander Payne neváhá pořádně rýpnout do jedné z největších amerických svátostí - voleb všeho druhu. I jako komedie o významné události na střední škole, která zdaleka neproběhne tak hladce, jak všichni předpokládali, je Election díky typům postav a jejich využití moc povedená. Když však film vztáhnete k prezidentským volbám v USA, dostanete další rozměr. ()

neoBlast

Starší snímek Alexandra Payne, o kterém bych netvrdil, že je nedoceněný, ale zapadlý určitě. Při vnímání jsem bojoval hlavně s obsazením, protože Matthew Broderick a Reese Witherspoon nepatří zrovna mezi mé oblíbence. Hvězdou je zde režie Paynea a vypracovaný scénář. 65 % ()

MI-380

Lehká komedie, občas ještě lehčí drama. Selhat může každý, dokonce i vzorný učitel (přirozeně obyčejný M. Broderick) a vzorná studentka (neobyčejně protivná premiantka R. Witherspoon). A někdy se tím leccos vyřeší. Zvláštní, ale zábavný způsob vyprávění. Poučení: pozor na odpadkové koše! 70%. ()

zajda404

Skvělá oddychovka do sychravého počasí. Právě kvůli takovým rolím mám Reese Witherspoon ráda. Tu otravnou, cílevědomou mrchu jí prostě nemůžete nevěřit. Matthew Broderick ovšem také nezklamal, jeho ztvárnění zoufalého učitele, který se snaží vyhrabat špínu na neoblíbenou studentku bylo více než přesvědčivé. Celý film byl je vlastně takovým odrazem amerických středních škol, vážně si to všechno dokážu představit v reálu.... ()

jenik71

Průměrná komedie z volebního období na jedné škole. I když ona to komedie v pravém slova smyslu ani není. Nějak zvlášť mě to nenadchlo, ale bylo tu určitě pár dobrých momentů. Tentokrát se mi ani Reese Witherspoon moc nelíbila. Nemyslím její role školní kariéristky, ale její vzhled. Dávám za tři. ()

Hruzi

Neváhám a napíšu hned na začátek jedno jméno. Matthew Broderick, jako '(Ne)ambiciózní' profesor je skvělí. Ale musím říci, že Reese Witherspoon mu práci velmi usnadnila, ikdyž dala laťku na nejlepší výkon ve filmu vysoko. Ovšem spolupráce s ní šla jako po másle. Dva skvělé výkony, kvalitní, originální, nenáročný příběh. ()

Babous

Snad ani jedna postava, s níž bych se byl schopen ztotožnit, charaktery dovedené do extrému a ten učitel se choval jako debil, jiný konec si nezasloužil. ()

Hopper

Možno to bolo neskorou nočnou hodinou, ale osobne ma film veľmi neoslovil, a aj keď Broderick mi až tak veľmi nevadí, tu som mu veľmi neprišiel na chuť. Sorry. ()

cab

Mile komicke prekvapeni od jinak pro me nezazivne tociciho, ale dobre pisiciho rezisera (Alexander Payne) pojednavajici o volbe noveho prezidenta do skolni rady za podpory dobrodinskeho ucitele (prostanek Matthew Broderick), jez chce nasazenim protikandidata konkurovat ctizadostive Tracy. Od zacatku do konce to ma stavu a postavy jsou krasne napsany v cele s energickou a ambiciozni Tracy (strhujici teen vykon Reesse Whiterspoon). 80% ()

janisska

Nenápadná, ale geniálně ironická přehlídka malosti. Jeden z nejnevtíravějších skvělých filmů, které znám. ()

F.W.Colqhoun

Dvě věci jsou skoro jistý: 1)Payne nevzpomíná na střední rád. 2)S věkem měkne. Nebo moudří? Moudrost má svá pro a proti. Jestliže jsem v případě Descendants kvitoval absenci cynismu, Kdo s koho fascinuje prezizností, s jakou eliminuje možnosti sympatií k postavám. Před volbu [komu fandit, s kým se stotožnit] jsou postaveni i diváci a musí se cítit podobně bezradně, jako studenti na oklahomské střední. Všechny postavy jsou do značné míry opovrženíhodné stvůry. Předvolební rej celkem úplně shrnuje nejčernější hypotézy o lidské povaze. Nepatetický životní postoj se nenabízí. Cenou za bezuzdnou, ale skutečně ukrutnou legraci je vkrádající se dojem jednorozměrnosti postav, které je možné * a Payne to s gustem činí * shrnout krátkým vnitřním monologem resp. modlitbou. Takové figurkaření, které je Payneově pozdnější, méně sžíravé, ne však radostnější tvorbě cizí. ()

aLPaC

Velmi svižná a vtipná satira z americké střední. Broderick je výbornej, ale i jeho předčí vynikající Reese Witherspoon v roli naprosto nesnesitelné ambiciozní šprtky, která nesnese, když něco není tak, jak chce. ()

Oralfabet

Matthewa Brodericka jsem dosud znal jen jako Ferrise Buelera, takže mě celkem zarazilo, jak zdařile se z toho nejhustějšího studenta ever změnil na učitele/loosera. Jinak tyhle americké školní volby jsem nikdy moc nechápal, ale námět pro komedii to není špatný a líbilo se mi tady i zpracování: Několik postav s různými (jasně danými) motivacemi a cíly, jejichž osudy se vzájemně proplétají. Vtipnější to asi o trochu být mohlo, ale pořád dobrá, inteligentní oddechovka ze školního prostředí. Paul mě bavil dost. 7/10 ()

waits

Broderick rozhodne nepatri mezi me oblibence, ale tady mu role stredoskolskeho ucitele docela sedla, vcetne komickych momentu (kupovani ziletek v automatu, zaverecne setkani u limuziny). Cele se to tvari jako teenagerska komedie, ale tahle skupina by asi neodesla z kina uplne spokojena - Paynuv film je chytrejsi, ostrejsi humor spise pro dospele, pribeh pochopitelny take spise nekomu, kdo uz patri mezi starsi. Prvoplanoveho humoru poskrovnu - nekomu se tedy muze zdat, ze ani o komedii nejde.. ()

panmroz

Režiséra mám rád od "O Schmitdovi", moc se mi líbila jeho povídka v rámci "Paris, I love you" a k tomuto filmu jsem se dostal až teď. A je dobrej! Něco mezi " Rushmore" Wase Andersona a "Napoleon Dynamite". Ovšem s menším důrazem na komičnost. Celou dobu jsem si prakticky nebyl jist žánrem, scény "rodinného života" mi (v dobrém) evokovali Hřebejka, snad...až...ale do toho komediální výstupy a kompoziční řešení obrazu jaké znám právě z Andersonových filmů. Rozhodně vidění hodné... ()

Honza dAve

Svěží teenage-nerd komedie o ambiciózní slečně a jejím učiteli. Legrace z amerického středoškolského života trošku jinak, než třeba v "Prcičkách", a přece vtipně a navíc trošku s přihlédnutím k realitě. ()