Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na sklonku 16. století se po letech ve vyhnanství vrací Giordano Bruno (Gian Maria Volonte) zpět do vlasti, a to na přímé pozvání jednoho benátského šlechtice. Věhlasný italský učenec, který byl rádcem mnoha evropských panovníků, tak předpokládá, že po něm bude jeho nový patron vyžadovat obvyklé služby: aby ho naučil základům dokonalé paměti, podělil se o vědecké poznatky či další novinky ze světa a nechal se předvádět na večírcích jako prestižní trofej. Avšak Giordanova bonvivánská nátura, nelibost k autoritám a otevřené hlásání skandálních teorií odporujících Písmu jeho hostitele natolik znepokojuje, že ho raději udá úřadům. Někdejší dominikánský mnich nečelí obvinění z hereze poprvé, ale spoléhá na shovívavost benátských dóžat, kteří se římské inkvizici nezodpovídat nemusí. V nejistých časech je však potřeba určitých ústupků, což platí pro dóžata a dokonce i pro nově zvoleného papeže. Jediný, kdo ze svých pozic neustupuje, je osamocený myslitel, jenž předběhl svou dobu o celé dekády, ne-li století... Italsko-francouzský životopisný film Giuliana Montalda vypráví o posledních letech života Giordana Bruna (1548–1600), neapolského filozofa, spisovatele, básníka a kosmologa, který proslul zejména svými teoriemi o nekonečném vesmíru, v jehož středu nestojí Země ani Slunce. V roce 1600 byl za své názory odsouzen římskou inkvizicí a upálen na hranici. Dodnes se vedou spory, zda k tvrdému rozsudku nevedl spíše jeho panteismus než kosmologické teze. Během procesu mu inkvizice nicméně předložila stejné úryvky z Bible jako později Galileovi (1564–1642): terra in aeternum stat; oritur sol et occidit (tedy „země stále trvá; slunce vychází, slunce zapadá“). Giordanova mučednická smrt ve své době sloužila jako odstrašující příklad, později se z ní ovšem stal symbol útlaku svobodného bádání od katolické církve. (Česká televize)

(více)

Diskuze

petr.c17

petr.c17 (hodnocení, recenze)

Výborný dabing, scénař a dialogy - slabé, často nic neříkající, doprovázené častým hulákáním - po 20 minutách končím, nebaví

Uživatel petr.c17 smazal svůj příspěvek.

Příspěvek byl smazán administrátorem.

 (hodnocení, recenze)

Podle mě nejlepší historický film. škoda, že není vzorem prov ty současné (i minulé). Umělecky velmi silný - režie (mj. seriál Marco Polo), herci, kamera (V. Storaro - např. Poslední tango v Paříži) i hudba (E. Morricone!!, by moticky nerovinutá). Pravdivé drama člověka..to si přečtete jinde. :-) Vynikající je spojení realitě věrných proslovů G. Bruna před soudem, které díky skvělému scénáři a herectví nenudí, s obrazy dobových Benátek a jejich "š astného" života, scénami z pochmurného vězení i papežského paláce.Ten, jak režisér spravně zachytil, nebyl jen doupatem dogmatiků s pochodněmi, ale i o procesu pochybujících kněž(včetně papeže), kteří jsou pak nuceni nespravedlivému rozsudku nad velkým filozofem přihlížet, protože silnější dogmatici neustoupí a spravedliví ve vůli nevyvylat ještě horší rozkol jako vždy v historii raději ustoupí. Vězením a mučením zdrcený Bruno se tak výstižně po přečtení rozsudku vysloví, jak kroniky zaznamenaly, "Větší strach máte vy."

Reklama

Reklama