Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Takže, pokud pohodlně sedíte, můžeme začít. Takto nás do příběhu vtáhne Liam Neeson, který v životopisném filmu Kinsey ztvárnil profesora Alfreda Kinseyho. Ten se v první polovině 20. století proslavil otevřenou studií lidského chování při té nejoblíbenější činnosti a lidské sexuality vůbec. Kinsey za svůj život vydal několik uznávaných publikací , které mezi tehdejší veřejností způsobily poprask svojí otevřeností a jednoduše tím, že všechno kolem sexu bylo v oné době velké tabu.

Kinsey: Jaká je Vaše nejoblíbenější poloha při milování ?
Dívka kolem dvaceti let: Ono jich je více?

Režisérem a scenáristou filmu je Bill Condon, známý díky filmu Bohové A Monstra (Condon za něj dostal Oscara v kategorii nejlepší adaptovaný scénář). Je také autorem scénáře k muzikálu Chicago. Kinsey si vás získá skvělým suchým humorem, neopakovatelným hereckým výkonem Liama Neesona, sugestivní hudbou a... Let´s talk about sex. Film už stačil získat po světě desítky ocenění a nominací na Globy, Bafta, Oscary, Golden Satelite Awards, Los Angeles Film Critics Association atd. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (233)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tenhle film doporučuji vidět všem, kteří sex neberou za sprosté slovo a hlavně těm, kteří si stále myslí, že se děti rodí ,,z pupíku'' nebo že je ,,nosí čáp''. Vždy jsem měl v úctě lidi, kteří viděli daleko dopředu. Kteří se nebáli, nestyděli a kteří díky této odvaze posouvali v dějinách měřítko lidského vědění. Ať už to byli astrologové, mořeplavci, vědci či v tomto případě entomolog-sexuolog :-). Ačkoliv sex jako takový i různé praktiky byly za doby Kinseye v USA běžně rozšířené, díky prudérnosti církve a všeobecného chápání morálky se o tom co se děje doma pod peřinami nemluvilo. Díky tomu věda sama o lidské sexualitě ještě těsně před válkou toho moc nevěděla a neuměla tak pomoci lidem a párům, kteří potřebovali pomoc sexuologů. Kinsey tedy tnul do živého a tento film je mu oprávněnou poctou. --- Ačkoliv se jedná o téma nadmíru ožehavé i v dnešních měřítkách, Condon se toho ujal se ctí a s otevřeností samotného Kinseye. Tím film celou dobu působí velmi normálně, upřímně a svěže. Měl jsem jen jednu krizi při líbací scénce, ale asi můj problém, protože na stupnici bych Kinseymu určitě nevyšel jako č.3 :-). Alfreda Kinseye si střihnul Neeson a působil stejně přirozeně jako dnes, když Albáncům co mu unesli dceru láme krky... Díky rozhovorům s muži a ženami a dotazníku, který si vedl se člověk u filmu i zasměje. Ve skutečnosti s vědomím zaostalosti všeobecných informací o sexualitě to ve skutečnosti moc k smíchu není. Některé části jsou zde dokonce citovány v komentářích. Film je zajímavý, jistě stálo za to jej natočit a připomenout tohoto odvážného vědce, který nesl světlo do tmářského světa nevědomí udržovaného v USA církvemi. Že bych ale měl z filmu nějaký silný prožitek, to se říci nedá. Zkrátka solidní průměr co stojí za vidění. Za mne jsou to tedy 3 žlabatky. * * * ()

Richie666 

všechny recenze uživatele

Mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu bych nerad snižoval význam výzkumů (skutečného) dr. Kinseyho, které bezesporu mnoha lidem pomohly, na druhou stranu mi však jeho postava a charakter byly poměrně proti srsti. Až příliš velký fanatismus, který jej od druhé poloviny filmu provází, mi zkrátka vadil. Přišlo mi, že doktoru Kinseymu už nešlo ani tak o to přinést společnosti nová fakta, nýbrž o to uspokojit svoje vlastní pedantské a workoholické ego. Namísto toho, aby se věnoval manželce, prohlubuje svoje sexuální zkušenosti se svým asistentem, aby mu v zápětí dovolil prohlubovat i ty jeho a osouložit tak právě ji. A to mi, nezlobte se na mě, přijde docela zvrhlé. Nedivte se pak, že jsem mu jeho pozdější zhroucení opravdu přál... Samozřejmě, že určit co je a co není normální, nebude zrovna jednoduchý úkol, nicméně ať už jsem jakkoli konzervativní, nemyslím si, že souložit s koněm a ovcemi by měla být lidská přirozenost. Bohužel posedlost pana doktora ho zřejmě přiměla myslet si opak. Nedivil bych se, kdyby si na konci sundal kalhoty a v touze rozšířit si své obzory provozoval "zcela normální" sexuální akt se srnkami. Mimochodem celý rádoby dojemný konec mi po tom všem připadal jako jeden velký kýč - "Pan Kinsey po letech vědeckého úsilí poznává les!"... Možná, že kdyby se Kinsey místo toho zbláznil úplně, ohodnotil bych tento film větším počtem hvězdiček. Takový konec by mu totiž seděl daleko lépe. ()

Reklama

novoten 

všechny recenze uživatele

Od režiséra, který tak výtečně zvládl vytvořit komorní atmosféru v Bozích a monstrech, bych čekal daleko víc. Úvod, kde sledujeme Kinseyho pohnutky a zkoumáme psychologii postav, je skvělý a v Neesonových výzkumech jsem si doslova užíval. S přibývajícím časem se však síla ze začátku otupí a film z náznaků zabředne do přehlídky úchylek a místy i nechutností. Velká škoda. ()

Aybi 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavý film. Kinsey měl na začátku filmu mé velké sympatie. Dokázal rozbít hloupé předsudky v oblasti sexu a pomohl tím mnoha lidem. Mé sympatie trochu slábly, když svému výzkumu propadal až se zničujícím fanatismem. Neboť stejně jak předsudky, tak i myšlenka, že „vše je dovoleno“, mohou mít zhoubné důsledky pro mezilidské vztahy. Pokud ovšem paní Kinseyová byla stejně úžasná jako v podání Laury Linney (která mě ve filmu zaujala nejvíce), měl Prok obrovské štěstí. A do těch jeho knih bych po shlédnutí filmu s chutí nahlédla. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Bořit předsudky, klišé, společenská tabu, přinášet informace o věcech, které většina společnosti považuje za nemorální, to je věc, která byla, je a bude strašně těžká. Když proti vám stojí většina společnosti, je těžké ji přesvědčit o vaší pravdě, vnutit jí věci, které vlastně ani slyšet a znát nechce. Alfred Kinsey se pokusil bojovat s větrnými mlýny a jeho snažení perfektně zobrazuje tenhle film. Je fakt, že obrovská část filmu těží právě z fascinující prudérnosti a neinformovanosti společnosti té doby (i když dnes to není v některých směrech o moc lepší), hlavně první část, která je také mnohem zajímavější a zaujme... Druhá půlka už lehce zkomírá, ale i tak si drží nadprůměrnou úroveň, i když pořád tak trochu díky choulostivosti a zajímavosti tématu (takže vlastně i scénáře, když tohle všechno dokázal zachovat i na plátně :-)). Dávám 4* a jsou naprosto poctivé. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (14)

  • Navzdory tomu, že John Lithgow ztvárnil ve snímku Kinseyho otce, ve skutečnosti je jen o sedm let starší než Liam Neeson. (imro)
  • Svlékací scéna Petera Sarsgaarda nebyla ve scénáři. (Kulmon)
  • Film Kinsey bol prvým, ktorému japonské úrady odobrili zobrazenie genitálií na plátne. Dovtedy bola japonská cenzúra voči podobným scénam striktne proti. (unclejack)

Související novinky

Režisér pro finále Twilight ságy

Režisér pro finále Twilight ságy

01.05.2010

Kandidátů bylo několik, a rozhodně nešlo o žádné druholigové hráče – padala jména jako Sofia Coppola či Gus Van Sant. Nakonec Rozbřesk natočí Bill Condon. Ten kdysi v polovině 90. let natočil… (více)

Eddie Murphy chce Oscara

Eddie Murphy chce Oscara

02.03.2009

V uplynulých letech sbíral spíš Zlaté maliny, ale očividně závidí zdánlivě odepsaným hvězdám jejich triumfální návrat (viz Mickey Rourke) a chce divákům dokázat, že umí hrát i ve filmech, v nichž se… (více)

Reklama

Reklama