Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Podzim 1943. Nacistická armáda okupuje Krakow a nelítostně likviduje zdejší židovské ghetto. Dvanáctiletému Romkovi (HALEY JOEL OSMENT) se podaří zachránit z pekla útěkem na venkov. Ve východním Polsku ale malého židovského uprchlíka nepřivítají dvakrát pohostinně. Nic mu není platné, že se ho zastane katolický kněz (WILLEM DAFOE), Romek je sám uprostřed neznámých lidí. Nepřátelsky naladění vesničané, strach, pronásledování... válka dospělých je všude kolem. A radosti dětství zůstaly v jiném světě. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (36)

Faye 

všechny recenze uživatele

Ano, za války to bylo hodně složité, zvlášť pokud byl někdo žid, a že se děti vůči sobě dokáží chovat velmi krutě, o tom není pochyb. Že na vesnici musí každý přivandrovalec čelit všetečným otázkám zvědavých sousedů, o tom jsem taky přesvědčena. Hodně neortodoxní přístup k víře, nedokážu posoudit, i když nedělní kázání ve stylu. „ Máme velké štěstí, že žijeme. Každý z nás, který stráví aspoň minutu denně na záchodě, by měl být šťasten“. Mně, na bigotní Polsko, přijde no přinejmenším zvláštní.Ale jako celek? Buď jsem právě viděla nepovedený film na velmi závažné a smutné téma, nebo je chyba ve mně. ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Podle zdejších hodnocení jsem čekala slabotu a on se z toho vyklubal vcelku neotřelý film o dětství a dospívání v krutých dobách války. Rozhodně jde o snímek více polský než americký, poměrně pomalý, s náznakem poetiky a jak už je u našich severních sousedů obvyklé, s velkým důrazem na náboženství. Hereckým výkonům není co vytknout, zvláště těm dětským, akorát Willem Dafoe by mi víc seděl do role fašisty než kněze - nemůžu si pomoct, nemá na to ksicht, ikdyž samozřejmě zahrál perfektně:-). Zápletka s malým Ježíšem pro mě nebyla kdovíjak věrohodná, klučina byl příliš přemoudřelý a fanatický ve svém sebeobětování. Z tématu se nejpíš dalo vytřískat více emocí a objektivně bych dala silné 3*, ale zdejší nízká hodnocení mě nutí k velkorysosti;-). Příjemný film s několika dobrými momenty. 70% ()

Reklama

Boogeyman 

všechny recenze uživatele

Asi v polovině filmu jsem se začal dost nudit, ale závěr velmi příjemně vygradoval. Ale celkově mi všechny postavy přišly dost neosobní, tudíž film rozhodně nevyvolal takové emoce, jaké mohl. Pár scén je poměrně silných, ale to je na film s takovýmto námětem málo. Mohlo se z toho vytřískat mnohem víc. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Mně neznámý polský režisér Yurek Bogayevicz názorně demonstroval fakt, že i od hodně slibného námětu přetaveného v celkem povedený scénář je ještě hodně dlouhá cesta k povedenému filmu. Za rozhodnutí točit tohle válečné drama v mezinárodní koprodukci sám režisér patrně nemůže, tenhle fakt sám vlastně ani není (obecně) na závadu, v případě Mé války to však bylo rozhodnutí determinující - režisér se rozhodl obsadit hollywoodské herce a výsledkem byl neuvěřitelně devastující kompromis - celý film natočit v angličtině! A tak sledování tohoto paskvilu bylo mou diváckou válkou, kterou jsem ale bleskově prohrál, jako angličtinář nejsem sice žádná extratřída, ale poslouchat polské herce, když mluví anglicky s šíleným východním přízvukem, bylo skutečné utrpení a nechat dokonce promlouvat německé vojáky stejnou řečí je úplná zvrhlost. O dramatickém deficitu ve válečném filmu nemluvě... Proč se TOHLE vlastně v roce 2001 ještě děje? ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Film, který mi připomněl Karla Kachyňu - židovské dítě schované na venkově v rodině, kde se jedno z dětí vidí v postavě Ježíše, ve vesnici, která má své zrádce, zašitá prasátka, faráře a strach, v partě dětí, kde je vetřelcem a kde bez ohledu na zdánlivé závětří probíhá "jeho válka". Karel Kachyňa by mě ale rozplakal, rozesmál, vystrašil, přiměl k odpuštění .... bohatě a na dlouho by mě obdaroval. Bohužel, ON tento film nenatočil. ()

Galerie (13)

Reklama

Reklama