Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

missbee

Nevím, čím to je, ale někde se stala chyba. Herci v pořádku, hudba v pořádku, kamera v pořádku, nicméně jsem si po první hodině začala říkat, že je na čase skončit. Časem si Anglického pacienta pustím znovu, třeba se něco změní, prozatím ovšem za tři hvězdy. ()

jane1106

Napoprvé mě to znudilo, napodruhé nevýslovně nadchlo a dojalo. Nádherné scenérie, Yaredův soundtrack ve stylu world music s podmanivým hlasem Marty Sebestyen a chemie charismatického dua Fiennes/Scott Thomas udělaly své. Dokonale romantická atmosféra. Pozdější Návrat do Cold Mountain dokazuje, že Minghella byl na tento žánr opravdový mistr a už chápu, proč je mu v Pokání na konci vyseknutá ta drobná poklona. Je zajímavé, že, když se řekne ,,Anglický pacient", tak se mi jako první vůbec nevybaví ten rámcový příběh z Itálie se zdravotní sestrou Hannou (za jejíž ztvárnění získala Binoche Oscara), ale rovnou se přesouvám do horké zlatavé pouště, kde svůj intenzivní vztah prožili Almásy a Katharine. Určitě jeden z nejkrásnějších a zároveň nejsmutnějších milostných příběhů. Chystám se na Ondaatjeho předlohu. A abych nezapomněla, český dabing mi přijde hodně povedený. ()

Pidzey

S Anglickým pacientem mám trochu problém.Ano je to vynikající film s kvalitním scénářem.Dobře zvládnutými postavami.Herci hrají jak z partesu.(líbil se mi především Dafoe).Má několik opravdu silných momentů(uřezávání palců,Kamikadze po Firthovsku aj.)Ale vždy tu je nějaké ale.Takže,ale přes to všechno jsem se místy trochu nudil a chyběl mi tu nějaký opravdu kulervoucí moment co by všechny přebil a já zíral s WAW na rtech.Nebyl tu.Proto jen čtyři. ()

ladno

Naozaj veľmi pekný film. To, čo mnohým na ňom vadí, teda pomalý rozvoj deja a dlhá stopáž, beriem skôr ako najväčšie plus tohto filmu. Režisér tak pomaličky, detailne a veľmi emotívne a očarujúco rozvíja každú drobnosť, ktorú dej ponúka a divákovi nezostáva nič iné, ako sa bez prestania pozerať. Krásne zábery kamerou, vynikajúci herci a scenár ako stvorený pre Oscara. Kritiky a námietky chápem, avšak pre mňa nie sú ani trochu smerodajnými. 95% ()

Woodstock

Jsme jen písek v přesýpacích hodinách. Miliardy zrníček, celá písečná poušť. Tolik písku... a tak málo lásky! Anglický pacient umíral tiše, ale do hlavy se vryl hlouběji, než lecjaký jiný, třebas i z plna hrdla křičící film. Jeho sluncem rozpálené oblázky se mi zadřely pod kůži, vypálily mi jizvy do paměti. Skutečná láska se přece neprojevuje tím, že ji (spolu se sebou) raději zabiju, než aby ji měl někdo jiný! Já nesouhlasím, to není žádná láska, to je naopak ryzí sobectví. Hnané motorem nezvladatelného strachu z cituprázdna, ze samoty a nicoty... To chápu, ale stejně ho to neomlouvá. Kdyby ji opravdu miloval, šílel by bolestí, že mu odchází za jiným, to ano. Ale právě proto, že s ní prožil něžnosti a spoustu šťastných chvil, měl by jí přát jedno. Aby i s tím druhým mužem byla opravdu šťastná. Protože tak se pozná opravdová láska. Zcela nesobecká. Na štěstí toho druhého mi záleží víc, než na mém vlastním. Opravdu ji miluji? Ale ona mne už ne? Nechám ji odejít. Pohladím ji a dám jí poslední polibek. Ne na ústa, už jen přátelský, do jejích vlasů... ()

Azuko

Úžasné záběry pouště, výborné herecké obsazení, hudba všechno krásně doplňuje, ale podle mě je kámen úrazu ta délka. Kdyby ten film chtěl být klidně o hodinku kratší. ()

mls

No neviem, čakal som úplne niečo iné ako bežný(nooo) slaďák. Bolo to dosť dlhé a malo to zaujímavé exteriéry a zopár zaujimavých motívov. Ale celkovo mi to pripadalo dosť nudné a vôbec také - nijaké. Postupne sa mi to vytráca z pamäte. ()

Krojcek3

U tohoto filmu opravdu nechapu, jak mohl dosahnout takoveho uspehu. Nudny, nepovedeny.. Dál nevím proste, co napsat.. NIC, které me nastvalo.. ()

Hogo Fogo odpad!

nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda,nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda,nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda,nuda, nuda, nuda, nuda. ()

Marsello

Páči sa mi to. Páči sa mi Binochetka, páči sa mi Thomaska, páči sa mi hudba, vlastne sa mi to páči celé. A to, že je to vojnové, je ešte o to lepšie. A nakoniec 9 Oscarov o niečom hovorí. ()

robo7773

**** (89 bodov zo 100) Takze drzitel deviatich oscarov sa proste nezaprie. Prepracovane sceny a romanticky milostny pribeh su prvkami tochto zaujimaveho filmu. Mozno trochu mi pripomenul niečo o nestasti z nenaplnenej laske, a ak niekto zazil niečo podobne, tak sa mu tento film bude urcite pacit, aj ked asi len symbolicky, lebo asi to u vas nebolo na africkej pusti. Inak zaujimave herecke vykony hravnych postav, ktore nie su tie hviezdy z prveho radu, ale aj tak velmi znamy, a zarucuju urcitu kvalitu. ()

Judas

Režie skvělá, Fiennes úžasný, ale Thomas mi kazí celý dojem z filmu, věřím, že existuje možný svět, ve kterém je považována za krásnou a sympatickou herečku, ale rozhodně to není tento. ()

Radek.SCH

Občas si říkám, proč tolik lidí zajímá názor pár tisícovek (většinou) Američanů. (rozuměj: "Akademiků") Nevím, jak se počet plešounů mohl zastavit až na devíti, ale ten film si to prostě nezasloužil. Minghellovi filmy se mi nikdy moc nelíbily. ()

Faila

Klasika shlédnutá velmi opožděně má tendence člověka zklamat, ale u tohohle filmu to tak naštěstí nebylo. Pravda je, že mě během sledování hned několikrát napadlo, proč je to sakra zrovna takový trhák, ale ke konci jsem jasněji a jasněji viděla, jak to tady všechno dokonale funguje. Hudba, scéna, herci, příběhy - všemu tomu se podařilo utvořit dechberoucí, nádhernou atmosféru. ()

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)