Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příliš mnoho vášně, talentu a lásky na jeden lidský život. Gérard Depardieu v roli jednoho z nejvýznamnějších francouzských spisovatelů všech dob... „S Honoré de Balzacem (1799–1850), autorem téměř sta navzájem spjatých románových a povídkových příběhů "Lidské komedie", přistupujeme k vrcholnému zjevu západoevropského realismu 19. století." – tak začínají dějiny francouzské literatury své pojednání o Honoré de Balzacovi. Dvoudílný francouzský koprodukční film zachycuje Balzaca v jeho největším tvůrčím rozmachu, kdy píše "Lidskou komedii". Prožívá vášnivý a přitom láskyplný vztah s paní de Berny (Virna Lisiová), o více než dvacet let starší šlechtičnou, která dokázala rozpoznat a ocenit Balzacův talent. Pravděpodobně to byla ona, kdo stál za Balzacovým rozhodnutím zakoupit vlastní tiskárnu a vydávat sám své knihy. To byl začátek Balzacových dluhů, ze kterých se nevzpamatoval až do své smrti... Balzac byl náruživým milovníkem života stejně jako náruživým literátem. Dokázal psát celé noci, pít litry kávy, toužit po ženách, stejně jako po aristokratických salónech. Jen za rok 1830 napsal sedm povídkových či kratších románových prací. Další jeho vrcholná díla přicházela jakoby ve chvatu, jedno za druhým. Většinu románů napsal Balzac najednou, nechtěl psát romány odděleně, ale podat celistvý obraz soudobé společnosti v románovém cyklu. Řada jeho děl byla vydávána nejprve ve formě román-fejeton na pokračování v časopisech. Když jeho velkolepý plán na grandiózní literární dílo dozrál, napsal v roce 1842 slavnou "Předmluvu k Lidské komedii"... Muže, který byl zároveň obdivován a zatracován, giganta francouzské literatury ztělesnil Gérard Depardieu. Jeho matku, ženu, u které Balzac marně hledal mateřské city, si s noblesou zahrála Jeanne Moreauová. Druhou ženu, která nejvíce zasáhla do Balzakova života, byla polská šlechtična paní Hanska, pod jejímž závojem poznáme krásnou Fanny Ardantovou. Stojí za to dodat, že dvoudílný film režisérky Josée Dayanové, byl natáčen v českých reáliích, které divák okamžitě rozpozná. (Česká televize)

(více)

Recenze (22)

1mArc0 

všechny recenze uživatele

Čas od času si človek prezrie program, že čo budú vysielať televízne stanice, občas človek natrafí, moju upútal práve tento film a ešte k tomu Gérard, dobre dosť rečí. Herec Miroslav Donutil je tým najlepším dablérom, ktorý kedy mal Gérard, verte alebo nie skvele sa k nemu hodí. Prvá časť /75%/. Druhá časť omnoho dlhšia a komplikovanejšia /87%/. Jeanne Moreau môže mať aj 80, 90 a neviem aký chrapľavý hlas a stále to bude a je HEREČKA. Kašľať na krásu, keď máš talent, niet čo riešiť. Obdivujem ako Jeanne, Gérarda a Fanny Ardant sa naučiť toľké množstvo naučiť. Depardieu musel mával dlhé noci sa naučiť toľko textu. Seriózne spracovaný, zahratý biografický snímok, francúzska príjemná atmosféra z toho len chrlí. Príjemná kamera, hudba primeraná na film. Nejedná sa o žiadnu Mozartovu symfóniu, zas nemôže napísať, že je zlá. Myslím, že je práve tu vhodné to napísať, možno ma budú zato nenávidieť, servítku pred ústa si dávať nebudem. Je smutné, že snímky takéhoto spracovanie s hereckým obsadením, režisérom, kamerou, hudbou, miestami kde sa natáčalo, kostýmami, scenárom... že práve takéto film sú pod 70% a hodnotia typu, nuda nic moc, z donucení jsem to musel/a. Kadejaké americké veľkorozpočtové filmy typu Avengers, Transformers, G. I. J., Iron Man, Avatar, Temný rytier majú 90% - 100%. Kladiem si otázku filmy sú skutočne o peniazoch alebo o tom podať divákovi kvalitný zážitok? Veru Balzac bol skvelým spisovateľom, ak niekto ešte nečítal jeho tvorbu, vrelo odporúčam a predovšetkým tento film. /80%/ ()

EllienPM 

všechny recenze uživatele

Hehe, to je nostalgie. Kompars v tomhle filmu hraje několik mých spolužáků z Obchodní akademie v Mariánkách. A když jsme zrovna šli pěšky na školní výlet na Betlém, tak jsme se i v Klášteře Teplá na natáčení stavovali. Tenkrát bylo vše přístupné a kluci s dobových kostýmech neměli chybu. Natáčelo se i v tepelském kostele, který stojí na náměstí a momentálně prochází postupnou obnovou exteriérů. Náměstíčko žilo a bylo naprosto autenticky zasazeno do dané doby. Při čekání na autobus jsme se do toho tenkrát hodně vžili. Gérard tenkrát způsoboval poprask :). ()

Reklama

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Klasicky, i když výpravně a řemeslně poctivě zpracovaný televizně filmový životopis. Nevím, do jaké míry se drží faktů, nicméně pro bližší seznámení s Balzacem - člověkem je jistě užitečné se na snímek podívat. Po umělecké stránce je to ale spíše slabší průměr, zazní v něm také spousta frází, které šustí scénáristickým papírem, zejména v závěru je to až neúnosné.  Nesdílím ani nadšení nad výkonem Gérarda Depardieu, který podle mne hraje vždy hlavně sám sebe, nikoliv postavu, kterou má představovat.  V tomto směru mu byl vybrán i odpovídající dabér Miroslav Donutil, který je mu podobný stejnou hereckou jednorozměrností i přílišnou sebestředností, jež se nemůže do jejich rolí nepromítnout, nehledě na jejich popularitu. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Škoda, že takmer celý príbeh skĺzava do romantickej polohy a od druhej polovice vyslovene nudí. Tiež sa Balzacovi ako spisovateľovi venuje príbeh až na jeho sklonku, až keď je známy spisovateľ. Nájde sa pár dobrých momentov, napr. tých s Balzacovou chladnou a vypočítavou matkou, na televízny film nie zlé spracovanie, aj Depardieu sa na hlavnú postavu celkom hodí (čo sa často nestáva), ale aj vďaka extrémne dlhej stopáži by som to na druhýkrát už nedal. ()

Chřástal 

všechny recenze uživatele

Balzac toužil celý život po lásce a přijetí, když už se mu jich nedostalo od vlastní matky, ukazuje hned první scéna. A právě vztahy se ženami a s matkou jsou hlavní náplní filmu, přičemž druhá část, kde jde o hraběnku Hanskou a její váhání, působí už docela zdlouhavě. I když zpestřením může být hra na poznávání českých lokací – třeba který zámek hraje sídlo na Ukrajině a které město bylo přesazeno do Švýcarska.   Vedle milostných dopisů tu Balzac samozřejmě píše i romány, a to neustále s Damoklovým mečem exekuce nad hlavou. Ještě že může alespoň vyměnit sponzoring (nový oblek) za product placement. Zato jeho myšlenka čehosi jako autorských práv je okolí k smíchu…     Výskyt dalších spisovatelů: Victor Hugo (přítel), Eugene Sue (rival) ()

Galerie (18)

Zajímavosti (1)

  • Natáčení probíhalo také v České republice, konkrétně také v Kláštěře premonstrátů u Teplé a v Teplé v kostele. (valmet)

Reklama

Reklama