Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Toto není příběh o útěku z vězení, ale o přežití v něm. Odehrává se ve vojenské věznici Chang Jail v Singapuru v roce 1945. Daleko ke švýcarským i jiným neutrálním hranicím, daleko od dohledu na plnění smluv o zacházení s vězni. Žádné vysoké zdi, ostnaté dráty, žádní strážci. Jen moře a okolní příroda. Džungle není neutrální území.

Zde vězňové nežili, nýbrž existovali a toto je příběh o jejich existenci. Je to příběh o člověku, který měl „vše“ a ostatní neměli nic… Většina z mnohotisícové skupiny vězňů aliance žila jako uvězněná zvířata. Jediná osoba, která byla schopna přizpůsobit se podmínkám, to byl jejich král, americký desátník jménem King. Vážil o 20 kg více než většina nesvobodných, chodil poměrně elegantně oděný, vždy měl u sebe cigarety… Oproti němu mladý anglický důstojník Marlow, hrdý a charakterní, který jako jediný dokáže plynně konverzovat s Malajci. Proto se stali „obchodními“ partnery.

Když je Marlow zraněn a hrozí mu amputace ruky kvůli sněti, nemá King žádný zvláštní důvod, zaplatit za něho drahé léky, které by ho zachránily. Leda že by přestali být jen obchodními partnery a stali se z nich přátelé. Jak nezvyklé v prostředí, kde spolu soupeřili o přežití i příslušníci jednotlivých národností. Válka však končí a jak bývá zvykem, největší nepřátelé se skrývají ve vlastních řadách… (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (93)

campix 

všechny recenze uživatele

Co se týče filmového zpracování románů z období krátce po 2. světové zabývajících se 2. Světovou válkou, je Král krysa zatím asi nejlepší. Jako adaptace románu Jamese Clavella naprosto dostačující. Díky černobílému zpracování poměrně atmosferické a není to dějově prázdné. Vidět dopad skončení války na lidi v zajateckém táboře bylo zajímavé. ()

Tereza_T 

všechny recenze uživatele

Já po dočtení knihy. Já po zhlédnutí filmu.  Následuje fňukání nad tím, jak byla knížka skvělá a film až tak ne. Sorry not sorry. Ten film by pro mě byl asi fajn, kdybych nevěděla, jak výborná ta knížka je. To, že ve filmech bývá míň informací je jasný, to ani není můj point. Co mě tu nejvíc vadilo bylo nepropojení jednotlivejch částí filmu, bylo to jako kdyby herci odehráli scénu, spadla opona, změnila se scéna a herci se napojili někde úplně jinde, bez tý omáčky kolem, která diváka přivede do děje. Nevím, jak bych to vnímala, kdybych tu omáčku neznala, ale já jí znám a prostě mi to bez ní vůbec nefungovalo. Chybělo tam hrozně moc emocí, z filmu to vypadá jakoby Král a Marlow ani nebyli kamarádi. Stejně tak charisma obou hlavních postav, který bylo v knížce extrémně silný jako by se vytratilo v hereckých výkonech, a to hlavně u Marlowa, jehož chování mi ve filmu přišlo nekonzistentní. Scéna, kdy se Marlowovi kamarádi dozvědí o jeho amputaci byla zahraná až řekla bych špatně, vůbec, ale vůbec to se mnou nehlo. Stejně tak napětí, kdy přicházel Grey na prohlídky, při čtení jsem byla napjatá jak kšandy, u filmu vůbec. Vynechání cesty do vesnice mě zklamalo dost, nebudu lhát. Je to jedna ze stěžejních částí příběhu a více méně udává celou pointu s diamantem, kterou si zde asi nečtenáři knihy musejí domyslet. Nerada porovnávám dvě odlišný zpracování, ale Clavell si to prožil a popsal to výborně, Forbes si přečetl, co Clavell prožil a interpretoval to, mě se to ale nedotklo. Co se mi ve filmu líbilo moc bylo zobrazení samotného kempu a předčilo to moje očekávaní. Dalším plusem byla kamera, líbilo se mi zrychlování střihu v napjatých situacích a taky záběry na Krále *mrk mrk. Nechápej mě špatně, pořád je to dobrej film, jen jsem do toho šla s moc velkým očekáváním a s tím, jak je známo občas přijde i zklamání. ()

Reklama

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Bryan Forbes .. Každé smetiště (vězení) má svého kohouta (krále), jehož vliv je však poplatný době a místu... Na výborných herckých výkonech postavená adaptace knihy popisující útrapy v asijském zajateckém táboře. Výprava, hudba a především kamera na mistrné úrovni. Kritizovat nejde více méně nic podstatného, ale na plné hodnocení jsem se do filmu tak moc, jak se říká, nezažral. ()

envision1 

všechny recenze uživatele

...asi platí neočekávat. Svou oblíbenou knihu jsem v tom moc nepoznával a film mě nedokázal vtáhnout. Ale možná to bude víc mojí adaptací než tou filmovou. První dvě třetiny, sled událostí ilustrující život a pravidla v drsných podmínkách zajateckého tábora, závěr zachycující období předcházející návratu do všedního života (bez války). A tahle část je nejsilnější i formálně nejpropracovanější. S vytouženou svobodou nastává problém: jako kdo se vracíme do normálního života? Scéna hemžení v osvobozeném táboře běží do ztracena ještě pod závěrečnými titulky a tu je prostor pro diváka. Děj skončil, už se na něj nemusí soustředit, ale ještě zůstává v tématu a může, pokud má zájem a důvod, nad tím vším popřemýšlet. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Skôr priemerný film s tematikou zajateckého tábora, v ktorom sa trosky vojakov snažia prežiť ako vedia. Aj na úkor iných - krádeže a podvod je na dennom poriadku. Neviem, či to bolo snahou tvorcov, ale prišlo mi veľmi divné správanie či vystupovanie vojakov či skôr dôstojníkov k vyšším hodnostiam. Veľkým mínusom filmu je jeho slabá atmosféra a málo uveriteľné herecké výstupy. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (7)

  • James Clavell napsal předlohu podle vlastních zážitků. (Hans.)
  • Denholm Elliott (podplukovník Larkin) má také zkušenosti z války, a to když sloužil v Royal Air Force. Jednou byl sestřelen a zajat Němci. (sator)

Související novinky

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Ve věku 87 let zemřel v kalifornské Santa Rose americký herec George Segal. Zprávu médiím oznámila jeho manželka Sonia s informací, že příčinou úmrtí byly komplikace po operaci srdce. Držitel dvou… (více)

Reklama

Reklama