Reklama

Reklama

Africa addio

  • Itálie Africaddio (více)

Obsahy(1)

Kruté činy pytláctví a násilí, popravy a zabíjení kmenů, které se odehrávají na africkém kontinentu. Dokument v mondo stylu z občanské války v Kongu, posledních dnů koloniální nadvlády a povstání Mau Mau v Keni, revolucí v Angole a zanzibarské revoluce, které zahrnovaly masakr z roku 1964. Zahrnuje také rasové a kmenové násilí v Dar es Salaamu, násilí Hutuů a Tutsi ve Rwandě, po bitvě mezi vládními vojáky povstalci ve Stanleyville v Kongu a masovém zabíjení ohrožených zvířat pro zábavu. (Zetwenka)

(více)

Recenze (10)

Horak 

všechny recenze uživatele

Na me to predevsim pusobilo jako zasla pohlednice ze stareho dobreho 20.stoleti, oslavy nezavislosti, obcanske valky, zabijeni, do toho vysmati urostli afrikanci na plazi v casech apartheidu a dalsi bili usedlici ze zemi na jinem konci Afriky, kde uz byl cas narychlo balit kufry, vysmati belgicti a francouzsti zoldaci v dobre placenych honech na nezbedne nouplizaky..jojo,lepsi casy asi nepridou, ale verim, ze je tam jeste porad krasne, dyt It began in Afrikakaka, prece, ne. ()

Rugero 

všechny recenze uživatele

Tenhle slavný IT. dokument režisérské dvojice Gualtiero Jacopetti a Franco Prosperi nám ukazuje pravdivě to co se dějě v nám exotickým končinám, v tomto případě v Africe. Notnou část poměrně dlouhé stopáže sledujeme domorodé africké lovce,kteří loví zvěř pro svou obživu i když poměrně nevybíravým způsobem(velice brutální lov na slova).Pak bílé kteří lový pro zisk či pobavení,ale zase jsou vybaveni puškami.Pak se děj přesune a my sledujeme vojáky kteří operují na Africkém Kontinentu. Je mi jasný že pro mnoho budou scény jako přeřízlé šlachy u krávy,lovy na zvířata ja pytláků tak domorodých obyvatel. Na rok 1966-67 tohle muselo být hrozně šokující,režiséři musely mít ohromnou odvahu tento film vůbec natočit a min. za výpověd tohoto dokumentu si Africa Addio zaslouží plné hodnocení. ()

Reklama

headshotd 

všechny recenze uživatele

Syrové zachycení smutného afrického vývoje v období dekolonizace. Od předání moci černému muži, přes záběry života v savaně, masakry obyvatel a revoluce, až po život v apartheidu (film natočen 1966) a černý rasismus. Poměrně dlouhé, ale z mého pohledu hodně kvalitní dokument, který stojí za to vidět. 4* ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Gualtiero Jacopeti je u mna niekto na sposob Rugera Deodata. Obaja natocili len jeden film a potom uz nic. A u oboch hovorim ze chvala Najvyssej meteorologickej Entite! Povodne som si myslel, ze ide fakt o dokument, az neskor som zistil, ze je to subzaner mondo filmov. To zabijanie ma nijak neoslovilo, neznasam zabijanie akekolvek, zvierat ludmi a ludi ludmi. Vo svojej dobe to musel byt sok, dnes uz len z nostalgie. Je to dobre natocene, sice bez hereckych vykonov ale s brutalnym tempom a kvalitnymi dialogmi, niekedy skor monologmi. Plati ze hodnotim pseudo/dokument, ne udalosti v nom 78 % ()

Kusko.t2 

všechny recenze uživatele

Zameranie Africa addio je vďaka svojej dĺžke celkom široké a rozmanité. Okrem kontrastu medzi krásou prírody a barbarstvom človeka voči nej (masové zabíjanie zvierat), Jacopetti nezabudol ani na utrpenie človeka pri rôznych čistkách a ozbrojených konfliktoch. Krutý africký život, dehonestovaný zásahom človeka proti prírode a sebe samému, nie je pozeraníčko na nedeľné (ani iné) oddychové popoludnie. Zaujímavosti typu afrického lovu zvierat, “balónikového” odchytu krokodílov, a správania človeka, ktorému momentálna prevaha dáva silu rozhodovať čo je správne a čo nie (prípadne sa pri práci trocha zabaviť a odreagovať na úkor toho druhého) – tak takéto a podobné nelichotivé zábery (niektoré sú v norme), ponúka tento mondo dokument. Silný zážitok je podobne ako u MONDO CANE doprevádzaný príležitostnou kvílivou hudbou, ktorá ako keby miestami vykríkla za tých, ktorí boli umlčaní. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (10)

  • Film se objevil v řadě různých verzí. Italská a francouzská verze byly upraveny a byly opatřeny vyprávěním samotného Jacopettiho. Mezi italskou a anglickou verzí jsou rozdíly pokud jde o průvodní text k filmu. Mnoho obhájců filmu má pocit, že nespravedlivě znevažoval původní záměry tvůrců. (Zetwenka)
  • Dokument obsahuje také některé záběry ze zákulisí filmu Zulu z roku 1964. (Zetwenka)
  • Americký velvyslanec při OSN Arthur Goldberg odsoudil film jako „hrubě zkreslený“ a „sociálně nezodpovědný“, a upozornil na protesty pěti afrických delegátů OSN. V západním Německu se proti filmu objevilo protestní hnutí poté, co Afrika Addio získala státem kontrolovanou hodnotící komisi. Protest organizovala hlavně Socialistická německá studentská unie (SDS) a skupiny afrických studentů. V Západním Berlíně distributor po sérii demonstrací a poškození kin rezignoval na uvedení filmu. (Zetwenka)

Reklama

Reklama