Reklama

Reklama

Život je krásný

  • USA It's a Wonderful Life (více)
Trailer
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

Hrají:

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)
(další profese)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (448)

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Život je krásný a tohle je opravdu krásný film. It's a Wonderful Life se stal americkou vánoční klasikou a není se čemu divit. Kdo by si tenhle film hned po zhlédnutí neoblíbil? Já se moc příjemně bavil. James Stewart je ve své roli moc sympatický a i zbylé herecké osazenstvo bylo vybráno skvěle. Někomu může možná vadit ta mírná pohádkovost, ale mně to přišlo roztomilé a myslím, že tenhle snímek si své místo v řebříčku nejlepších filmů zaslouží. ()

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Jeden z mála filmů, jehož poselství vítězí nad dějovým obsahem. Zápletka, stejně jako způsob vyprávění příběhu, jsou nadnesené. Vše je prostoupeno zvláštní spiritualitou, důrazem na tradiční křesťanské hodnoty a morální poselství. Však jde o jeden z 15ti filmů s největším morálním přínosem dle seznamu vydaného Vatikánem ke 100. výročí kinematografie. Pravdou je, že film velmi nenásilnou a příjemnou cestou poukazuje na význam života každého z nás a vybízí nás k zamyšlení se nad sebou samými, nad svými životy. Šikovně relativizuje nepodstatné, co se člověku zdánlivě jeví jako podstatné. Ukazuje nám americký sen v trochu jiné podobě. V podobě křesťansko – humanistické utopie, kdy pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí. Lidé potřebují své sny a utopie. Všední život by byl bez nich příliš krutý. 90% ()

Reklama

Douglas 

všechny recenze uživatele

Propracovaný, brilantně napsaný a stylisticky natočený film. Takřka dvou a čtvrt hodinové vyprávění s precizním kauzálním propojením všech prvků, v němž rána stíhá ránu a každý okamžik má své pevné místo v organizaci filmu. Život je krásný vlastně vůbec není tak "krásný" a "kladný", jak se tvrdí. Naopak jde o relativně depresivní dílo o tom, že naděje jsou falešné iluze a že pokud máte být skutečně dobrým člověkem, musíte obětovat vlastní sny. Frank Capra představuje fikční svět, kde s poctivostí nejen nedojdete nejdál, ale nedojdete skoro nikam a jediným zadostiučiněním může být poznání, že bez vás by byl daleko horším místem. Navíc se do té doby nikdo neodvážil spojit příběh o síle rodiny a amerického maloměsta s nejtemnějšími vizemi filmů noir, přičemž se během jedné půl hodiny poruší mnohá klasická narativní pravidla. Konec je sice šťastný... ale současně zatraceně ironický. PS: Film existuje i ve zrůdné kolorované verzi (střílet!), která je devátým kruhem pekla de facto vždy - ale v tomto případě navíc zásadním způsobem deformuje stylistické strategie v celku filmové formy, takže rozhodně doporučuji vidět jen původní černobílou podobu. ()

lesumir 

všechny recenze uživatele

Krásný příběh stíhají výborné herecké výkony a dokonalá režie Franka Capry! Něco tak dojemného a pozitivního se jen tak nevidí, hlavně začátek a konec jsou nejvíce sentimentální. Ale způsobem, že to vůbec není přeslazené a ani to nezvyšuje diabetikům hladinu cukru. Je to jako dort, který chutná všem, je výborně udělán, ale nepřeslazen. Cítite tu lahodu a chuť, ale nic víc. Pouze si vychutnáváte požitek z něčeho, co jste ještě nikdy neměli. A poslední pasáž z křídly ve mne vyvolala obrovské emoce, takže musím hodnotit plným počtem a určitě to nebude poslední film od Franka. Děkuji! A určitě si na tenhle film najdu znovu čas o Vánocích, protože to kouzlo je dokonalé. ()

Falko 

všechny recenze uživatele

Krasny vianocny pribeh, pri ktorom som mal zo zaciatku trosku problem zoznamit sa s hlavnym hrdinom Georgeom Baileym, ale po polhodinke sa scenar konecne vykrystalizoval a vsetko mi bolo hned jasne. Najkrajsia bola zaverecna tretia tretina, ale nechcem nic prezradzat, len podotknut, ze dej mi pripominal filmy, ktore mam najradsej s temou: ,,Co by bolo, keby..." A v ktorych filmoch tato tema bola? Napriklad trilogia NAVRAT DO BUDUCNOSTI (1985), FREKVENCE (2000), SRDCOVA SEDMA (1998). Ak ste tieto filmy videli a mate ich radi, mal by sa vam pacit aj Zivot je krasny. James Stewart bol nominovany na Oscara za najlepsieho herca v hlavnej ulohe, avsak Oscara si v roku 1947 prevzal konkurent Fredric March za ulohu vo vojnovej romantickej dramy NEJLEPSI LETA NASEHO ZIVOTA (1946). Podobne to bolo aj s reziou, s filmom a so strihom, za ktore bol Zivot je krasny nominovany, ale vsetky tri ocenenia si prevzal uz spominany film Nejlepsi leta..., ktoreho reziserom bol William Wyler. Jedine v piatej nominancii za strih si sosku prevzal opät iny film a to muzikal THE JOLSON STORY (1946)... 14.11.2009 _____ James Stewart - (George Bailey) +++ Donna Reed - (Mary Hatch Bailey) +++ Lionel Barrymore - (Henry F. Potter) +++ Thomas Mitchell - (Strýko Billy Bailey) +++ Henry Travers - (Clarence) +++ Frank Faylen - (Ernie) +++ Ward Bond - (Bert) +++ Gloria Grahame - (Violet) +++ Hudba: Dimitri Tiomkin +++ Produkcia: Frank Capra +++ ()

Galerie (72)

Zajímavosti (70)

  • Scény v “The Bailey Park“ byly natočeny v kalifornském La Crescenta. (džanik)
  • Natáčelo se od 15. dubna do 27. července 1946 v Kalifornii. (Varan)

Související novinky

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006

Nepřišlo vám někdy, že ve skupině rodinných amerických filmů o Vánocích a Santa Clausovi a znovunalézání Ducha Vánoc něco chybí? Mně ne a velmi jsem se mýlil. Jean-Claude La Marre, herec, producent a… (více)

Reklama

Reklama