Reklama

Reklama

Život je krásný

  • USA It's a Wonderful Life (více)
Trailer
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

Hrají:

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)
(další profese)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (448)

Rimsy 

všechny recenze uživatele

I díky hrátkám s flashbacky a fantaskní představou paralelního vesmíru, v němž George nikdy neexistoval, působí vyprávění filmu dodnes zcela svěže a 130minutová stopáž rychle utíká. Jistě též kvůli této tvůrčí odvaze se snímek v poválečných kinech velkého úspěchu nedočkal, což podtrhly i rozpačité kritiky. Na svou slávu si musel počkat až do poloviny 70. let, kdy se z něj kvůli propadlým licencím stalo volně šiřitelné dílo – na což televizní stanice zareagovaly stovkami repríz ve vánočním čase. Dnes si už zámořské Vánoce bez Caprovy klasiky nelze ani představit, ale připomenout si tento neustále skvěle fungující a žánry překračující snímek se vyplatí v kteroukoli roční dobu. Více zde. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Určitě jdou křídla získat nějak snáz!“ Aneb dělat strážného anděla člověku, kterému se zrovna hroutí celá existence, není žádný med…Filmu jsem se vždycky podvědomě vyhýbal, protože o tom, že (Ž)život je krásný, mě už dostatečně přesvědčil Roberto Benigni. Americký kousek je z poněkud jiného těsta. Příběh je jen lehce nadprůměrný, film více zaujme spíš fungující romantikou a pár vtípky. A pak najednou nastoupí na scénu Clarence, jehož příchod snímek nakopne způsobem až nevídaným. Náhlá změna humoru v kombinací s úplnou depresí nádherně funguje a já předl jak kocour. A to až do zcela přepáleného, pohádkového závěru, jemuž je však jeho naivitu těžké vytýkat, protože k tomuto snímku tak nějak patří. Přesto mě mrzí, že se odzbrojující Henry Travers objeví tak strašně pozdě, film bych jinak možná hodnotil i výše. Takhle „jen“ slušné 4*. „Kdybych mluvil za sebe, řekl bych, že jsi nejhezčí děvče ve městě.“ - „No a proč to neřekneš?“ - „Nevím, možná to řeknu. Kolik ti vlastně je?“ „18.“ - „18?! Vždyť loni ti bylo teprve 17!“ ()

Reklama

Eddard 

všechny recenze uživatele

Nehodlám zpochybňovat umění Franka Capry ani jeho upřímný sentimentální patriotismus, už vůbec ne precizní výkon řadového Američana, Jamese Stewarta... jenom mě malinko zaráží samotné poselství filmu. Tedy, buď byste ho přijali jako životní cestu a celý život obětovali druhým (což neberu jako chybu, ale přece jenom to není úplně ideální) , nebo, pokud se teď podíváte za sebe - opravdu jsme vedli tak vzorný život jako George Bailey? Byl by svět bez nás o tolik horší? Přece jenom je to trochu komplikovanější, když se nad tím člověk zamyslí. Přes to, krásný příklad té nejlepší filmařiny a film, který pohladí po duši, namouduši chápu proč je v Americe spolu s Čarodějem ze země Oz Vánoční klasikou. 90% ()

Falko 

všechny recenze uživatele

Krasny vianocny pribeh, pri ktorom som mal zo zaciatku trosku problem zoznamit sa s hlavnym hrdinom Georgeom Baileym, ale po polhodinke sa scenar konecne vykrystalizoval a vsetko mi bolo hned jasne. Najkrajsia bola zaverecna tretia tretina, ale nechcem nic prezradzat, len podotknut, ze dej mi pripominal filmy, ktore mam najradsej s temou: ,,Co by bolo, keby..." A v ktorych filmoch tato tema bola? Napriklad trilogia NAVRAT DO BUDUCNOSTI (1985), FREKVENCE (2000), SRDCOVA SEDMA (1998). Ak ste tieto filmy videli a mate ich radi, mal by sa vam pacit aj Zivot je krasny. James Stewart bol nominovany na Oscara za najlepsieho herca v hlavnej ulohe, avsak Oscara si v roku 1947 prevzal konkurent Fredric March za ulohu vo vojnovej romantickej dramy NEJLEPSI LETA NASEHO ZIVOTA (1946). Podobne to bolo aj s reziou, s filmom a so strihom, za ktore bol Zivot je krasny nominovany, ale vsetky tri ocenenia si prevzal uz spominany film Nejlepsi leta..., ktoreho reziserom bol William Wyler. Jedine v piatej nominancii za strih si sosku prevzal opät iny film a to muzikal THE JOLSON STORY (1946)... 14.11.2009 _____ James Stewart - (George Bailey) +++ Donna Reed - (Mary Hatch Bailey) +++ Lionel Barrymore - (Henry F. Potter) +++ Thomas Mitchell - (Strýko Billy Bailey) +++ Henry Travers - (Clarence) +++ Frank Faylen - (Ernie) +++ Ward Bond - (Bert) +++ Gloria Grahame - (Violet) +++ Hudba: Dimitri Tiomkin +++ Produkcia: Frank Capra +++ ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Nádherný film! Již samotný úvod navodil skvělou atmosféru, která byla sama o sobě na 5*! Následně byl snímek také skvělý a záživný, neustále se něco dělo, avšak celkově mi prostředek přišel nejslabší. Jakmile však nastala pasáž s 8000 dolary, nabral počin Franka Capra úžasný spád a celá fantasy část je neskutečně dokonalou podívanou s jedinečnou myšlenkou (jaký by byl život, kdybych se nenarodil?). Závěr snímku pak úžasně vysvětluje název Život je krásný. Poslední minuty jsou tak krásně lidské, emotivní a působivé, že i bez závěrečné hluboké myšlenky napsané v knize, je nutno dát 5*! O hereckých výkonech není třeba se rozepisovat. James Stewart dokonalý jako vždy. ()

Galerie (72)

Zajímavosti (70)

  • Scény v “The Bailey Park“ byly natočeny v kalifornském La Crescenta. (džanik)

Související novinky

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006

Nepřišlo vám někdy, že ve skupině rodinných amerických filmů o Vánocích a Santa Clausovi a znovunalézání Ducha Vánoc něco chybí? Mně ne a velmi jsem se mýlil. Jean-Claude La Marre, herec, producent a… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno