Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

TV spot

Spooner

Ostře nabitá parodie s mála náboji.tak by se dal charakterizovat tento český snímek kterému chybí dobré nápady a o hodně více humoru.Je ale nutno podotknout že nebýt heců ve vedlejších rolích nebylo by na co se dívat.Takový Dušek,Liška,Preiss a Macháček své vedlejší role zvládly bravůrně a je radost se na ně koukat.Tomáš Hanák taky nic nezkazí ale žádnej zázrak to neni co si budem povídat.Zkrátka za 2 a půl. ()

Radyo

Jsem sklepácký fanda, tuto komedii jsem viděl i živě v divadle a musím říct, že i když se film nevydařil tak jako ono divadelní představení, stále je to vysoká třída. Jsou v něm sice i hluchá místa a děj postrádá grády, ale to je podle mne jasný autorův záměr (stejně jako některé zde kritizované technické nedostatky filmu). ()

Terva

Ve filmu hraje spousta známých herců a ještě 119 dalších. CITÁT - Cítím se jak tanečník z dřevěnou nohou po čtyřech letech nucených prací................ Zpočátku mi to připadalo velmi dobré, obsahově, vypravěč ve třetí osobě, herecky také dobře obsazené no jak říkám: připadalo. Strašně mě odrazuje to parodování, není to komedie, ale spíše parodie a ta tomu celkem škodí, i když je to prolnuté celým příběhem. Ale jak jsem řekl, perfektní herecké obsazení a velká spousta hlášek. CITÁT - Hodil jsem se sem jako cibule do šlehačky s ananasem......... Trošku vážnější tón by příběhu neuškodil, ba naopak. Někdy je to dobré, někdy je to průměrné a je tu i pár momentů, které mi vůbec nesednou. CITÁT - Zabili Kennyho..... Parchanti......... Vůbec se mi například nelíbila scéna s Kidama. Když začnou zpívat, je to nejhorší moment příběhu. Byl jsem však už tak daleko, že jsem musel vydržet. CITÁT - Nechte si ty vaše (K)kidy................. Strašně rozporuplný snímek, ale našel jsem v tom spousty hlášek a zajímavých momentů. Je tu i plno odkazů na různé filmy. Například Batman, Limonádový Joe, Městečko South Park a další a další. CITÁT - Nevím na co jsem čekal......... V jedné chvilce můžeme vidět na Marlowově autě nálepku hlásající, že "Shit Happens", se Hovno stalo. V závěrečných titulcích je ještě několik dovětků. Například se můžeme dovědět, že postavu Bachaře si zahrál Vlastimil Zavřel a za svou roli nechtěl honorář. V závorce za jeho jménem je napsáno Hrál zadarmo. Když Phil Marlow (Tomáš Hanák) odchází na konci příběhu, jde po ulici kolem psa. Pes se v reálném životě jmenuje Tonda. Film je v dokonalé úctě věnován Raymondu Chandlerovi. Raymond Chandler je spisovatel, který například stvořil postavu Phila Marlowa. ()

Jara.Cimrman.jr

"Já jsem sváteční piják. Takovej, co jde na jedno a probudí se v Singapúru s plnovousem na bradě." Mazanýho Filipa jsem zcela a naprosto brilantně pochopil. Jenom jsem ho tak úplně nepochopil. Ale to se může stát ve světě plným Kidů, vypranejch džín, roztrženejch kušen hákem a hollywoodskejch sexbomb, ve kterým parchanti zabili Kennyho a Nigel Smith v něm prostě ebyl, eni a ebude. Mně tedy tento pozdrav z noirového Sklepa vždycky podezřele dobře zvedne náladu. A na to mám alibu. ()

Djkoma

Retro kriminálka s prvky černého humoru,který je do filmu chvílemi cpán až nechutně vnuceně a ukazuje jak český režisér neumí točit hladce a pro diváka elegantně. FIlm trpí, tím že je poskladaný z žánrů, které jsou čechům velmi vzdálené a které jsme skoro nikdy pořádně netočili. Tomáš Hanák se tváří stále jako největší drsnák a Jirka Macháček je stále typ herce "přijdu zhulen, zhulen odejdu". Když byl vyvolán muž z publika a on se opravdu zvedl (ne nebyl to Cam z kina:)) tak jsem poznal tu nejtrapnější scénku posledních let. ()

• Scénář napsal debutující režisér Václav Marhoul podle vlastní stejnojmenné hry pro Divadlo Sklep, které ji mělo v repertoáru již bezmála 20 let. Teprve od sedmé verze scénáře začínal být spokojený. Než padla první klapka, napsal jich celkem dvanáct. (hippyman)
  • Celý film byl natočen jen ve studiových podmínkách (konkrétně v ateliérech v pražské Hostivaři).. (hippyman)
  • Herecké zkoušky trvaly šest týdnů. (hippyman)