Reklama

Reklama

Cesta kolem světa za osmdesát dní

  • Československo Cesta kolem světa za 80 dní (více)
Trailer
Dobrodružný / Komedie / Rodinný
USA, 1956, 175 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Kamera:

Lionel Lindon

Hudba:

Victor Young

Hrají:

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noël Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams (více)
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

V roce 1872 se vsadí distingovaný Angličan Phileas Fogg (David Niven) o 20 000 liber s členy svého klubu o to, že během 80 dní vykoná cestu kolem světa. V doprovodu svého sluhy Passepartouta se vydá na cestu, jist si svým vítězstvím. V Indii zachrání život indické princezně, která se k němu připojuje. Stále je však sledován inspektorem Fixem, který jej podezřívá z přepadení banky... Nákladný film, natočen podle románu Julese Verna sklidil mnoho ocenění, mezi nimi i 5 Oskarů. (woody)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (96)

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Zábavný velkopříběh o tehdy ještě romantické cestě kolem světa. Nechybí potřebná nadsázka a zajímavá je i předehra o cestách do vesmíru, kdy je konstantováno, že člověk Měsíce ještě nedosáhl. Bohatec Phileas Fogg (dobrý David Niven) je egoista, který nepochybuje o svých schopnostech a úsudcích. Nenechává se vyvésti z míry a po většinu času je krásně anglicky suchopárný a dalo by se říci i nezaujatý. Na druhou stranu neváhá riskovat, aby pomohl ženě, či příteli v nouzi. Jeho věrným, ale rozverným doprovodem je nový sluha Passepartout (Cantinflas), který je většinou obětí nebezpečných kousků a dobrodružství. A nastává boj s časem. Nejdříve Francie s Paříží, zámky a cesta balónem. Poté Španělsko s flamengem a býčím zápasem a trochu znuděným Achmedem Abdullahem (Gilbert Roland). Egyptský Suez, kde se přidává policista Fix (Robert Newton), který chce domnělého pachatele velké bankovní loupeže Fogga zatknout za každou cenu a tento počin se stává jediným důvodem jeho bytí a veškerých úskoků. Indie, kde hrdinové zachrání princeznu Aoudu (Shirley MacLaine) ze spárů smrti a přibírají jí jako dalšího spolupoutníka. Hongkong s čínským zabijákem. Japonsko, kde se Passepartout chvíli živí v cirkusu. Amerika, kde hraje v Saloonu na piano Frank Sinatra a společnici dělá Marléne Dietrich, s vlakem, kde je průvodčím Buster Keaton, a s mírumilovnými i bojechtivými Indiány. A všechno má svůj šťastný konec s výhrou v podobě peněz a půvabné urozené nevěsty. ()

lamps 

všechny recenze uživatele

V jednotlivostech místy velmi nápadité, hravé a vtipné, sympaticky odkazující k různým žánrovým vzorcům skrze filmová prostředí nebo volbu herců do cameo rolí (Buster Keaton ve vlaku). Ale kdyby to bylo o hodinu kratší, nic by se nestalo - celá řada dílčích konfliktů jen povinně oddaluje vyvrcholení a uměle znesnadňuje hrdinům jejich cestu, přičemž se scénář kolikrát vůbec nenamáhá segmenty nějak soudržně pospojovat. David Niven velmi dobrý, ale jinak z toho ta unylá britskost sálá tím zážitkově nešťastným způsobem.. ()

Reklama

M.E.J.L.A. 

všechny recenze uživatele

Pro tento verneovský příběh mám slabost. Miluju španělský animovaný seriál Willy Fog na cestě kolem světa a líbí se mi i tato hraná adaptace. Film má sice problémy s tempem, ale to všechno vyvažuje bohatá výprava a přesné obsazení hlavních rolí - nikdo vhodnější než David Niven mě na roli Philease Fogga nenapadá a Cantinflas je taky výborný. ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 10/10/// +téma, na svoji dobu výprava, potěší pěkná Shirley MacLaine -na dnešní dobu technické zpracování a hudba, předlouhá scéna ve Španělsku/// Moje oblíbené téma v jeho snad první filmové podobě, které se celkem věrně drží své předlohy a díky animovanému seriálu z dětství tento film nabídne všechny pro mě známe situace. Ovšem největší problém filmu vězí v jeho délce. Jednak je film velmi krátký, krátký na to aby dobře rozvinul charaktery a jednání postav, nabídl více dialogů a předně více prostředí a samotné akce. Zde je pochopitelně kvůli délce spousta situací hodně ořezaná, vynechaná nebo nedostatečná. Prostě film nabídne hlavní dějové události, ale už nemá čas nabídnout něco více, což třeba seriál diky svému prostru mohl. A na druhou stranu (i díky stáří filmu) je jeho délka velmi neúnosná. Dívat se 3 hodiny na film je velice únavné a hlavně první 2 hodiny jsou velice nudné. Částečně to vynahrazuje 3 hodina, která se odehrává převážně v americe. Rozhodně tedy netvrdím, že je to špatný film. Jen na dnešní dobu je velice staromódní a chtělo by to nějaký remejk, ale pořádný a věrný originálu./// Celkem 73%/// ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Na závěr roku 1956 jsem samozřejmě nechal oskarovku. Cestu kolem světa za 80 dní jsem kdysi před 20 lety viděl na Nově. Vím, že se mi celkem líbila, pamatoval jsem si indiány a pocit, že to byl fajn film, ale určitě ne na Oskara. A po letech? Pocity má v podstatě podobné. Cesta kolem světa za 80 dní je notoricky známý příběh, který není třeba představovat, u nás ho zpopularizoval třeba úžasný kreslený seriál. Andersonova verze pak není nějakým strhujícím dobrodružným zážitkem, ostatně hrdina v podání skvěle britského Nivena se většinu filmu ani nezapotí a projde příběhem jako pravý anglický gentleman. Je to spíše cestopis, který ukazuje zvyklosti jednotlivých zemí - koridu ve Španělsku, kabuki vJaponsku, volby v USA :) Ovšem jako takový je to fantastický, všude burácí hudba, jsou tu spousty statistů v přesných kostýmech a člověk má opravdu pocit, že štáb cestoval po celém světě. Na 4 hvězdičky to táhne i parádní akce s indiány, slavný Ninev i neznámý Cantiflas v roli sluhy. Naopak Shirley MacLaine tu byla spíše do poštu, stejně jako plejáda hvězd s drobnými štěky. Jako slušný, nijak extra akční dobrodružný film proč ne (dobrodružný film roku 1956), ovšem toho Oskara za nejlepší film mohlo dost v roce 1956 x lepších filmů. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (9)

  • Cesta kolem světa za 80 dní byl posledni film pro Hartcourta Williamse a Roberta Newtona. (sir-dave)
  • Nejslavnější adaptace klasického románu Julese Verna Le Tour du monde en quatre-vingts jours (1872). Jeho české překlady počínaje verzí Cesta kolem světa za osmdesáte dní: cestopisný román vycházejí pravidelně od roku 1873. (NinadeL)
  • Snímek byl jako jeden z prvních natočen systémem Todd-AO na 70mm filmový formát. [zdroj: FNŘ 2010] (hippyman)

Reklama

Reklama