Vyzvání k souboji

• Česko Když chce jít do pekla, nech ho jít (neoficiální název) (více)

Americký boxer Rick přijímá zvláštní úkol, má dovézt do Japonska dlouho ztracený samurajský meč. Po příjezdu do země vycházejícího slunce se ukáže, že jeho cesta letadlem byla jen pouhou částí složitého plánu. O vzácný meč mají zájem dva na smrt znepřátelení bratři Toru Yoshida a Hideo Yoshida. Zatímco prvý představuje japonskou kulturu a samurajské tradice, druhý moderní odvrácenou tvář dálného Východu. Rick, který původně přijal úkol jen z pouhých zištných důvodů, přehodnocuje svůj pohled na svět. Od posledního zástupce samurajského rodu Torua Yoshidy, se jako jeho žák postupně nechává zasvětit do starých bojových umění, aby mu pomohl zachránit rodovou památku... (oficiální text distributora)

JohnSmith

Tohle se Frankenheimerovi fakt nepovedlo. Scénář je fakt špatný a akce také nestojí za nic. Ani můj oblíbený Scott Glenn to nezachránil. ()

jatamansi

Lákadlem režisér John Frankenheimer a pochopitelně Mifune. Autorem hudby je Jerry Goldsmith a toho já moc nemusím. Proč hned na začátku Japonec zaútočil a zranil malého kluka? Na odpověď je nutné dodt dlouho čekat. Čekal jsem od toho víc. Mifune jen zastřešil běžný akční film, kde místo drog, uměleckých děl nebo jiných americko-evropských artefaktů prostě šlo o starý samurajský meč. Nutno dodat, že zde už 62letému Mifunemu nechybí mrštnost a pohyblivost, a už vůbec ne charisma. Dokonce se dá říct, že mu vyšší věk vyloženě sluší. No, vyšší, pokročilejší střední. Při té večeři se mi dost zvedal žaludek, ale to asi každému běžnému Evropanovi. Fakt je, že se klasicky dostala ke slovu čest, vzácné koření. Munzar toho moc nenadaboval, Mifune mluvil půl česky a půl japonsky, ale lepší hlas v dabingu opravdu najít nemohli. Nakonec se z toho vyklubal slušný průměr a i Goldsmith se dal poslouchat. Bylo by to možná jen za **, ale třetí přidávám kvůli Scottu Glenovi. ()

Han22

Američan přijíždí trénovat bojová umění k východnímu mistrovi a přitom se zaplétá do staré rodinné války o dva samurajské meče. Podobné náměty jsem ve svých mladých letech plných karate filmů viděl desítky, ale Vyzvání k souboji je snad první známější film, kde to bylo použito. A protože to točil áčkový režisér s pár áčkovými herci (Glenn toho ovšem moc neumí), balancuje to mezi akčním béčkem a dramatem. Výsledkem je, že je to zdlouhavé, místy dost nudné, na druhou stranu tu jsou slušní herci. Samurajská čistka supermoderní budovy s desítkami strážných a krvavý boj na meče ve finále to překlápí do béčka, ale pro tyhle filmy mám zkrátka pořád slabost a 3* si to bez problémů zaslouží. ()

Bohemák

Milovníci seriálu M.A.S.H. budou potěšeni, že spatří snad všechny herce-americké Asiaty, kteří se seriálem mihli. Ale ani oni to nevytrhnou. Trochu typické pro 80. léta - všichni se snaží, seč mohou, ale kde není opravdu dobrý nápad, super biják nevznikne. Natlačit do 108 minut tolik klišé, to je snad i hodno obdivu! ()

Zombi

Už je to dlouho co jsem to viděl, ale hodně se mi to líbilo. Příběh je podobný Lambertově Štvanici. Jde o střet tradičního a moderního Japonska prostřednictvím dvou bratrů a soupeření o starý meč. Dále pak klasický střet východu a neucitvého západu, kde západ (Glenn), po počátečních nedoruzmněních, nakonec částečně přejme zvyky a způsob boje od východního učitele (Mifune) a pomůže mu v boji proti jeho bratru, který právě představuje moderní Japonsko. Edit: Viděl jsem to po dlouhé době znovu a už to taková pecka není, takže snižuji hodnocení ze 4 hvězd a mažu "dobré herecké výkony" :o) jediný Mifune je klasicky good. ()

Stejšn

To je tak neskutečně blbý béčko, až jsem se u toho dobře bavil. Závěrečné vypůlení lebky se mi moc líbilo. ()

SB

Příběh nic nového, takové "Zahraj to ještě jednou, Joe", zpracování až naivní či pohádkové. ()

Gig

Ve své době jsem to měl moc rád. Mělo to napětí, romantiku, souboje, samurajské meče, fajn hudbu a Glenna, Mufineho, sympatickou Japonku. Dnes už onen příběh se mnohým může zdát hloupý či naivní. Kdo z nás ale nebyl mladý a nehltal ono dobrodružství bělocha samuraje. ()

FandaF

Ano, z dnešního pohledu je to asi "béčková slátanina" (jak tady už někdo napsal), hlavně pak pro všechny lidi, kteří jinou než vlastní kulturu neuznávají. V podstatě to tak trochu i ten film má na mušce. Ano, je to natočeno americkým způsobem, ale Vy, "poučení", opravdu si myslíte že by v té době amerikáni (a zbytek světa) zkousli třeba Kurosawu? Ostatně i v dnešní době existují ignoranti... Hodnocení dávám především za Pana Mifuneho, který samozřejmě nezklamal a také za snahu přiblížit japonskou historii nedotčeným - i když to je jen jakási "minipozvánka" k dalšímu většímu poznání. Jinak závěrečné scény - úder na impérium bratra a souboj dost sráží celý film. No jo, no, je to levně natočené a je potřeba nad tím přimhouřit oko.... ()

nanamarak1

Čistý průměr, což vzhledem k osobě režiséra překvapí. Ani hudba se Goldsmithovi nijak extra nepovedla a to, že scénář psali 3 lidé je dost vtipné. Nejlepší na filmu je tak gangster dabovaný majorem Maisnerem, to mě pobavilo. ()

josiah

American (S.Glen) je pozadan, aby dopravil do Japonska mec, ocitne se tak uprostred sporu mezi dvema bratry. Stane se zakem starsiho z obou bratru (T.Mifune), ktery je hlavou skoly v tradicnim stylu, i kdyz poprve tak ucini proto, aby ukradl mec, ktery je predmetem sporu. Souboj obou bratru je nevyhnutelny, stejne jako zpocatku nechapavy american poznava japonskou kulturu a samurajske tradice. Ackoliv namet je pomerne jednoduchy, jeho zpracovani je mistrovske, japonske tradice, moderni japonsko a american vytvareji prostor, kde postavy nejsou jen cernobile dobre ci zle. Vynikajici Toshiro Mifune ziskava pro film ode me absolutni hodnoceni, typove ztvarnil senseie podobne jako napriklad v Rudovousovi. Pet hvezdicek davam nejen za akci, ale predevsim za atomosferu. Kooordinator akcnich scen byl S.Seagal. Film je bohuzel temer nedostupny i v zahranici (u nas jej vysilala pred lety TV Nova) ()

Karlito74

Pro ty co dělají bojová umění a chápou co se v tom filmu děje je to srdcovka. S kvalitním českým dabingem i nesmrtelné hlášky. Film charakterizuje věta Akiko - zenový názor je takový : patří se aby se nejvyšších darů dostalo nejnižším tvorům. ()