Nehoda

• Velká Británie Accident
TV spot

Ďalší anglický film amerického režiséra, kedysi vyhosteného z Hollywoodu pre svoje pokrokové názory. Psychologická dráma. Mladý študent ide na náštevu k svojmu profesorovi, ale nešťastnou náhodou zahynie pri autonehode. Prostredníctvom prepracovaných retrospektív sa diváci postupne dozvedajú osudy jednotlivých postáv. Profesor mal komplikovaný milostný pomer s jednou študentkou, ktorý nečakane končí práve kvôli tejto tragickej príhode. Napätím nabitý život vyšších anglických kruhov v starobylom Oxforde už nieje pre zúčastnených tým, čo pred onou nešťastnou udalosťou, napriek tomu sa profesor rozhodne vrátiť k zdanlivo domáckej idylke svojej rodiny. (oficiální text distributora)

majo25

Väčšina filmových príbehov tragickou nehodou končí, tento ňou začína. Začiatok je teda originálny a obstojne navnadí. Zbytok tvorí dlhočizný vševysvetľujúci flešbek. Bogarde i Baker v hlavných úlohách sú fajn, mladučký York je príjemným oživením, ale film má vcelku dosť pomalé tempo, nevýrazný milostný päťuholník (áno, aj takýto exot sa vo filme niekedy pritrafí) s nadštandartnými vzťahmi medzi profesorom a jeho dvoma študentami ma veľmi nepresvedčil a film tak často nudil. ()

Koryntos

Nehoda není náhoda.Vždycky jsem si myslela, že v psychologickém dramatu se musí střídat emoce, jako na běžícím pásu. Nehoda je první film, který zobrazuje emociálně vypjaté situace, úplně bez emocí, nějak nedokážu pochopit, jak to režisér dokázal. Tak odměřený film, jsem snad nikdy neviděla. Všechny postavy působily, jako by byly vytesány z ušlechtilého ledového mramoru a kdyby do nich někdo píchl vidličkou, tak by z nich nevytekla ani kapka aristokratické krve. Byl to opravdu suchý anglický film, jak se patří, ale bohužel na mě to bylo moc sucharské. Když si postavy u jídla, jen tak mezi chody povídají o tom, jak se podvádí, ale nicméně, že to jídlo je skvělé a takovou konverzaci vedou v určitých sekvencích filmu všechny hlavní postavy. Působí to na mě přespříliš sofistikovaně chladně a odměřeně, ale hlavně opravdu strašně nudně, kdyby po sobě aspoň hodili talířem, aby ukázali nějaký afekt, ale oni ne, řeší nevěru, nehodu a smrt po anglicku s tak ledovým klidem, až z toho člověka mrazí. ()

Han22

Dokonale britské drama. To znamená nezáživné, suché a bez jediné emoce. Ve filmu se odehrává milostný mnohaúhelník, ale všechny postavy se o tom baví tak znuděně a bez zájmu, jak kdyby probírali s kolegou v pauze počasí. Nejhorší je v tomhle ta studentka, která nevypadá ani mladá, ani krásná a celou dobu má konstantní  otrávený výraz. Jediný kdo do toho vnesl trochu života byl mladičký Michael York, jinak absolutně o ničem. ()

Hanys_

Krize středního věku u profesora, který touží po přitelkyni svého oblíbeného studenta. Motivace a jednání u většiny postav jsou víc než divné a nejsou ani nijak vysvětlené - to se pak cesta k postavám hledá těžko. 5.5/10 ()

bohemia_regent

Jeden ze 150 nejlepších filmů všech dob podle ankety (119 hlasujících, především filmových historiků, z více než 100 zemí světa), kterou v roce 1982 uspořádalo UNESCO z podnětu Mezinárodní federace filmových klubů. ()

Akana

Loseyho jemné a pomalu tkané předivo nápověd a nedořečeností mě bavilo v Poslovi, ale v tomhle případě mi postupně jeho nitky stále víc unikaly a nechávaly chladným. Tempem a atmosférou mi Nehoda trochu připomíná Antonioniho trilogii ze začátku 60. let, prostředí univerzitní elity je ale samozřejmě typicky britské. Smíšené pocity. ()

nmafan

"Velmi mě překvapuje, že ve Wisconsinu mají Aristotela na seznamu přednášek." Ano, Angličané jsou možná civilizovanější než Američané, ale to neznamená méně zkažení, spíš naopak. Podle mě nejlepší kus z Loseyeho pinterovské trilogie. Lesk a bída akademického světa. A akademického myšlení. ()

jefimyc

poctiva anglicka drama - scenar od nositela nobelovej ceny Harolda Pintera nadherne odkryva charaktery postav. Fyzicke napatie medzi postavami v situaciach profesor - student, manzel-manzelka, sokovia v laske je asi najhodnotnejsie na tomto filme. ()

bravo1

Nuda - film dobrý k usnutí, řečičky, řečičky a najednou dřímete. Jednu hvězdu dávám z nostalgie za prostředí Oxfordu, kde jsem chvíli žil - má opravdu své kouzlo. ()

Joostas

Losey,Pinter,šedesátky-doba kritického myšlení, Sluha o hvězdičku více ale pouze v kontextu filmů reiséra L. ()

Svadbos

Je to vyzývavý film, ktorý operuje na mnohých úrovniach. Skvelé herecké výkony vrátane Michaela Yorka vo svojej prvej väčšej úlohe. NA motívy románu Nicholasa Mosleyho, ktorý hrá Dona. Harold Pinter je zábavný ako televízny producent. ()

gizi

Docela zajímavý film, bohužel ale nijak výjimečný na to, aby mě více zaujal. Jedno shlédnutí není na škodu. 65%, 29.5.2014. ()