Truchlivé dědictví

• USA Mysterious Skin (více)

Film souběžně vypráví příběhy dvou chlapců, kteří vyrůstali na přelomu 80. a 90. let v malém městečku v americkém Kansasu. Brian věří, že byl v osmi letech unesen mimozemšťany, a proto trpí nočními můrami a není schopen čelit šikaně. Stejné léto byl Neil zneužit svým trenérem. Zlomový zážitek poznamenal život obou, ale zcela odlišně. Relativně jemným a otevřeným způsobem se film dotýká tabuizovaného tématu pedofilie a jejích možných psychosexuálních následků. Ve filmu figurují typické prvky Arakiho filmů - sexualita, mladický vzdor, mimozemšťané... V tomto případě ale enfant terrible americké nezávislé kinematografie ukáznil svůj talent a výsledkem je až netypicky klidný a vyzrálý film. (FebioFest 2006) (oficiální text distributora)

Avalon820

Tak tohle se sice nezdá, ale ve skutečnosti je to hodně náročné, bravurně zahrané drama, které už samotnou podstatou bylo odsouzeno k nepopulárnosti u širšího publika. V té vší depresi a bezútěšnosti se ale skrývá velké srdce, které Scott Heim do tohoto příběhu při psaní knihy vložil. A soudě podle hodnocení zdejší diváci alespoň v tomto případě dokázali nahlédnout pad tvrdou slupku a objevit jej. Že by lidé již odhodili předsudky ohledně menšinově orientovaných a začali skutečně vnímat příběhy? A k tomu dokázali rozeznat pozérství od umění? No... to asi těžko, ale mají k tomu aslepoň dobře našlápnuto. A v případě Mysterious Skin to je dvojnásobný úspěch, neboť i já považuji tento snímek za skutečně velmi... názorný. ()

Marqta

----"Přál jsem si aby byl nějaký způsob,jak se vrátit zpět a změnit minulost. Ale žádný nebyl. Nemohli jsme udělat vůbec nic. Tak jsem zůstal zticha a snažil se telepaticky říct...jak mi je líto všeho co se stalo. Myslel jsem na všechen žal a smutek...a všechno marné utrpení na světě až se mi zachtělo utéct.Z celého srdce jsem si přál,abychom mohli opustit tento svět. Vznést se jako dva andělé za soumraku a jako kouzlem...zmizet."---- Silný zajímavý snímek zabývající se něčím co není zrovna filmovým oblíbeným tématem- zajímavá je tam i ta část s UFO i když mi to tam trochu nesedlo. Tenhle film patří k těm u kterých se nemůžu rozhodnout v hodnocení (mezi 3 a 4 hvězdičkami). Do těch čtyř mi tam prostě něco chybí- i když na druhou stranu J.G. Levitt je skvělý jako vždy a líbí se mi i zajímavé syrové pojetí kamery a hudba. Takže nakonec dám slabé 4 hvězdičky. ()

Sokkk_y

Mysterious Skin je perfektní věc o dvou chlapcích, kteří mají absolutně jinou povahu, ale přesto mají jedno společné. Minulost. A té nemohou uniknout, ať se snaží jak se snaží. Strhující příběh o tom, jak se jeden chlapec snaží najít odpovědi na své zdánlivě nesmyslné otázky, zatímco ten druhý si vydělává prostitucí, je doplněn úžasnými hereckými výkony všech přítomných - od malých dětí až po pedofilního trenéra baseballu. Povětšinou temné prostředí se snaží jakýmsi způsobem proniknout do lidské psychiky a zcela podtrhuje už tak tajemnou atmosféru celého snímku. Tenhle film byla moje premiéra Arakiho tvorby a doufám, že bude následovat i nějaká repríza. ()

TeeAge

|| Scenár: Gregg Araki | Hudba: Harold Budd, Robin Guthrie | Distribúcia: Tartan Films | Rozpočet: ? | Tržby: 1,524,966 $ || Nevďačné téma, ktoré sa spracováva len občas. Ťažký film s depresívnou atmosférou a skvelými hereckými výkonmy. U niektorých scén človek stráca dych, no v tom najťažšiom slova zmysle, a práve preto jedno zhliadnutie stačí na celý život. Gordon-Levitt len potvrdzuje, že sa stal hollywoodskou hviezdou oprávnene. Podobne, ako Mark Wahlberg, i on si najprv zahral nepríjemné postavy v nízkorozpočtových, divácky nevďačných projektoch. 76% | 1080p, THX, EN DTS | ()

nevermore

Všiml si někdo z Vás, jak měli na tom zelenomodrým bouráku logo St. Anger od Metallicy (z roku 2004) a přitom ta scéna měla být situována do roku 1991? Jinak stokrát propírané téma opět podané naturálnějším způsobem s cílem ranit křehká srdce diváků na mě tak moc neplatí.. Už jsem zdegenerovanej takovýma filmama, že tyhle scény na mě nic extra nebyly a po výpovědní stránce se nic novýho taky nedovíme. ()

• Na Erikově (Jeffrey Licon) autě lze vidět samolepku skupiny Metallica a jejich St. Anger. To však vyšlo až v roce 2003, zatímco příběh se odehrává o dvanáct let dříve. (Terva)
  • Podle psychologa Richarda Gartnera je ve filmu velmi přesné zobrazení sexuálního zneužívání chlapců. (lyukassza)