Reklama

Reklama

Herecké umění Borise Karloffa kulminovalo v roli, která se stala legendou stříbrného plátna. Mumie, Im-Ho-Tep, je po 3,700 letech přivedena zpátky k životu týmem Britských archeologů. Im-Ho-Tep býval veleknězem, jež se pokusil zachránit milovanou panu zaslíbenou bohům, a proto ho zaživa mumifikovali. Obživlá mumie se vydává hledat ztracenou lásku. Dnes, padesát let po svém prvním uvedení do kin, zůstává Mumie obrovským filmovým zážitkem, jedním z nejlepších hororů, které kdy Hollywood stvořil. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (77)

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Mistrovské dílo! To si ale člověk uvědomí zejména tehdy, když může srovnat s pozdějšími filmy a o současných nemluvě. Tvůrci si uvědomili, že by nebylo šťastné zafáčovat Karloffa na celý film, aby divák přišel o jeho ostře řezanou tvář a démonické oči. Ani flashback do minulosti by nestačil, a tak s oživením mumie Imhotepa se vrací i jeho tvář. Šerosvitná kamera snímá napínavý příběh, který by mohl každým okamžikem skončit pro hlavní postavy nešťastně. Skvělá maskérská práce nezestárla a hypnotizující oči, které se v jednom okamžiku rozzáří, by dokázaly vyděsit i dnes. Klasicky vystavěný příběh využívá egyptské exteriéry i ateliérové prostory a disponuje příjemně tajuplnou atmosférou. Především příznivce starých hororů jistě neomrzí... ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Boris Karloff coby velekněz Imhotep, vystupující pod pseudonymem Ardeth Bay, více než půl století před tím, než se skutečným Ardethem Bayem stal Oded Fehr. Tato vůbec první hororová "Mumie" mě nedokázala vylekat, ani vyděsit snad ničím, ani jsem neměla pocit, že vlastně sleduji horor. Spíše dobrodružná výprava. Maska Borise Karloffa je úžasná, to jak byl v úvodu filmu v sarkofágu zafačovaný, bylo perfektní, až jsem si říkala, jestli je to opravdu on, nebo jen nějaká figurína. Zita Johann mi přišla hodně vykulená, i když zvláštním půvabem také oplývala:) Zato David Manners byl klasický fešák. Tato Mumie už dnes nevyděsí, ale kouzlo dávných časů, začínající hororové éry, se všemi těmi monstry, vlkodlaky, upíry a krásnými a také chytrými dívkami, gentlemany a výborným scénářem, přetrvalo dodnes. Za sebe však dávám přednost velkolepému pojetí Mumie v režii Stephena Sommerse. Ten film prostě miluju. ()

Reklama

Oskar 

všechny recenze uživatele

Příběh je téměř totožný jako v Draculovi, jen přesazený do jiných exotických kulis. "Monstrum" ve skutečnosti opět není monstrózní, protože v zafačované podobě se Boris Karloff ukáže jen na začátku (který zůstane nejlepší sekvencí filmu). Staří Egypťané museli být velmi předvídaví. Poté, co ji oživí magická formule, mumie nezažije žádný kulturní šok ze skoku v čase o 3700 let, ničemu ve svém okolí se nediví, okamžitě se zorientuje, osvojí si společenské návyky oxfordského gentlemana a překvapivě dobrou angličtinu. Asi největší botou ze všech ale je, že film se jmenuje Mumie, ačkoli mumifikace podle bláhových představ tvůrců spočívala v pouhém omotání oběti gázou a pohřbení zaživa. ;-) Kdyby to tak bylo, po 3700 letech by archeologové otevřeli sarkofág a s trochou štěstí v něm našli nanejvýš pár zrnek prachu. Nemůžu se rozhodnout, který tvůrčí handicap je zodpovědnější za tak slabý výsledek. Chabý scénář s jalovými postavami a nulovými vztahy mezi nimi, nebo spíš impotentní režie, která hlavně dbá na to, aby bylo všechno dobře nasvícené, bezproblémově romantické a zbavené veškeré tajemnosti? 30% ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Film disponuje príjemným mysterióznym duchom, ktorého strojcom je predovšetkým Boris Karloff s jeho tvárou, mejkapom a hypnoticky pomalou gestikuláciou. I námet, strihnutý výrazným milostným motívom v duchu Stokerovho "Draculu", je viac než fajn. Ale scenár je predsa len trochu jednoduchý a chudobný na zvraty a dramatické momenty. Hoci pri znalosti preplácaných a slaboduchých digitálnych popkorňákov Stephena Sommersa ide doslova o príbehovú očistu... ()

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Nejstarší film, který mám na DVD. Jistému Belovi Lugosimu, jenž ztvárnil herecky složitého Draculu, zde šlape po kytkách jeho rival - pro Belu extrémně neoblíbený Boris Karloff. V době, kdy Universal šokoval svět filmy o obří opici, rumunském hraběti, co všem pije krev, neviditelném muži, vlkodlakovi či monstru s lidským mozkem, si své místo dokázal najít i navždy milující, zafáčovaný velekněz. Tenkrát určitě bomba, dnes úsměvná oddychovka, jako všechny výše zmíněné filmy. ()

Galerie (57)

Zajímavosti (29)

  • Plagát k tomuto filmu patrí medzi najdrahšie na svete, zachovaných je len niekoľko kusov. (matriosa)
  • Jméno Ardeth Bey, pod kterým Imhotep vystupuje ve dvacátém století, je anagram pro "Death by Ra." (DaViD´82)
  • Prsten, který používá Imhotep (Boris Karloff), byl po mnoho let ve vlastnictví Forresta J Ackermana, velkého propagátora sci-fi, který ho dokonce nosil. (Dreadd)

Související novinky

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Před třemi lety se Universal pokoušel po vzoru Marvelu nastartovat vlastní filmový vesmír, který by zahrnoval klasické figury tohoto studia: Frankensteinovo monstrum, jeho nevěstu, Drákulu, Mumii,… (více)

Reklama

Reklama