Život na naší planetě

• USA Life on Our Planet

Epizody(8)

Podmanit si Zemi, přizpůsobit se podmínkám a přežít. Přelomový přírodopisný seriál o podivuhodné věci zvané život, který na naší planetě vzkvétá už celé miliardy let. (Netflix)

djfun

"Stopařův průvodce po planetě Zemi". Tohle prostě nevymyslíš - neuvěřitelná a dechberoucí jízda časem skrz 4 miliardy let, jejíž "vyprojektování" můžou mít na svědomí snad jedině mimozemský cizinci (pokud jste ateisti a "neviníte" Boha:)) a nebo naprosto bizarní, vyšinutá intergalaktická hříčka! A dát tenhle seriál scénaristicky a především vizuálně dohromady musela být skoro stejná fuška:) Dokonalost! ()

Overclocker8

Když už jsem chtěl Netflix odhlásit, dropl tam takovouhle bombu:) Morgan Freeman nás poutavě provází historií planety Země a kromě povedených CGI záběrů z pravěku jsou zde i skutečné záběry ze současnosti pro porovnání. Pohled na pravěk je pojatý holisticky, takže to není jen o flexení jak věrně jdou dnes vyrenderovat dinosauři, ale je zde i kladen důraz na vysvětlování, jaké následky měly různé evoluční nebo geologické události na planetu, takže se divák i mnohému naučí. Kvalitou bych se nebál srovnat s dokumenty s Davidem Attemboroughem. ()

Kwaichi

Aj keď sú to už vyše dve dekády, stále sa pri prírodovedných historických dokumentoch nemôžem ubrániť porovnaniu s legendou žánru, seriálom "Putovanie s dinosaurami". V čom "Putovanie s dinosaurami" exceluje? V rozprávaní príbehu. Každá epizóda je tam zameraná na jednotlivca, rodinu alebo špecifický druh. Poskytuje tak dostatok času vybudovať si s divákom bližší vzťah a získať si jeho srdce. "Život na našej planéte" je taký hŕŕŕ-fŕŕŕ všehomix. Nepopieram jeho dokumentárne kvality. Ale obsah ktorý mi sprostredkoval mi už na druhý deň vyfičí z hlavy preč. A tým celý pokus o šírenie vedomostí a informácií stráca na význame. ()

Motinski

Dychberúca séria ktorá vyčnieva v prvom rade tým ako je natočená. Sledujeme perfektnú animáciu doplnenú reálnymi zábermi prírody a svojim spôsobom ide o vrchol toho čo moderná kinematografia dokáže v rámci dokumentov. Okrem prvej časti ktorá bola mierne chaotická, skákalo sa v nej z miesta na miesto a chýbala ucelnosť (ako intro na seriál ale OK) sú všetky ďalšie rovnako nádherné. Obsahovo nabité informáciami, paralelami k súčasnosti a hlavne poznatkami aké som doteraz nevedel. Pokludné tempo pôsobí občas až terapeutickým dojmom. Čo pri prírodovedných seriáloch nebýva zvykom, každá epizóda na konci teasuje ďalšiu a vytvára to pocit nedočkavosti a chuti po vedomostiach. Zobrazenie masových vymierani si budem dlho pamätať. (hlavne pád asteroidu) ()

Stanislaus

Život na naší planetě nabízí v osmi poutavých epizodách neuvěřitelně rozsáhlý a informačně hutný pohled na vývoj Země od prvních jednobuněčných organismů až po současnost. Zpočátku jsem měl trochu obavy, aby seriál neomílal stejné informace, které jsem viděl a slyšel už ve starších projektech o prehistorické a současné fauně a flóře, avšak tvůrci mi nabídli mnoho nových poznatků z různých etap vývoje naší planety. Jelikož se velká část seriálu zaměřuje na časově velmi vzdálená období, je třeba brát zobrazovaná fakta s tím, že jde o domněnky či hypotézy - např. průběh námluv a páření u obřích stonožek či T-Rexů. První epizoda měla spíše pozvolné tempo, ostatní díly byly už živější - velmi mě bavily akčně laděné scény (viz podmořské a pozemní lovení). Zpočátku jsem si musel též zvyknout na přechody mezi CGI a reálnými záběry ze současnosti a všiml jsem si, že opeřená či chlupatá zvířata vypadala víc uměle než ta se šupinami či hladkou kůží - přesto se ale jednalo o kvalitně odvedenou práci. Oceňuji též detailně popsané zobrazení pádu asteroidu, který stál za jedním z masivních vymírání druhů na Zemi. Třešničkou na dortu byl charismatický vypravěč Morgan Freeman. ()