Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V 60. letech dochází k přehodnocování partyzánského tématu: vnáší se nejen věrohodný náhled na strádání a psychický tlak, ale také na tolik opěvovanou statečnost. I mezi partyzány se mohl vyskytovat zrádce, který ohrožoval všechny ostatní. Tak je tomu i v nadbytečně překombinovaném dramatu odehrávajícím se v drsném prostředí beskydských hor. I když se režisér Vladimír Čech, ještě nedávno přikyvující stalinistické poetice, snaží chytit takříkajíc "druhý dech", z celého vyprávění čiší módní, vypočítavá spekulace, neobratně si pohrávající s obtížně zjistitelnou pravdou. Partyzáni totiž nedokáží odhalit, kdo je zrazuje, před nacisty ustupují s vědomím, že jeden z jejich řad je chce vydat nepříteli. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (15)

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Zdlouhavě a nudně natočený film o partyzánech v moravskoslezských Beskydech z 2. světové války. Kromě zdlouhavých keců nejen mezi partyzány se tu toho příliš moc neděje. Sem tam je nějaká přestřelka, sem tam visí nějaký ten oběšenec, ale to je bohužel tak vše. I tyhle akčnější scény jsou rozprostřeny celým filmem po dlouhých hluchých místech. Celkově film na mě působil jako dlouhá, nezáživná nuda. [151. hodnocení, 13. komentář, 56%] ()

Tormentor665 

všechny recenze uživatele

Brilantní žánrovka, kterou točil režisér známý spíš propagandou. Film je spíš brakovější oproti uměleckým skvostům jako Smrt si říká Engelchen, ovšem ve výsledku to vůbec nevadí. Film je tak napínavý v detailech a ideálně pomalý. Co se týče tematiky, tak to zas tak průlomové není. Antikomunista je zároveň antisemita a (spoiler) Rus přes veškeré otázníky nemůže být zrádce. 79% ()

Reklama

wosho 

všechny recenze uživatele

Vladimír Čech se s tímto svým kouskem svezl na vlně politického uvolnění a Nové vlny, se silnou inspirací tvorby Karla Kachyni. Sedm havranů ještě více demaskuje náš partyzánský odboj, než Smrt si říká Englchen. Film působí silně autenticky a syrově, k tomu přispívá i obsazení neznámých tváří. Vynikající čb kamera dává zimním Beskydám nádheru čisté přírody a v drsnějších pasáží zase autentičnost (fantasticky natočená přestřelka u mostu mezi bandou rádobypartyzánů a vojáky Třetí říše). Scénář se snaží zbavit příběh všeho toho balastu jaký na toto téma předchozích 20let nanášeli filmaři pod dohledem KSČ. A to se mu velice daří. Bohužel místy film lehce nudí, za to má nejeden silný moment a ono závěrečné tragické vyustění dává Sedmi havranů silmou katarzi, jenž je v našich filmových končinách docela vzácná. Celkově se jedna o neprávem opomíjený a kritizovaný film, který patří ve svém žánru k našim vrchlům. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

"Možná že jsi opravdu žid, ale to byl Jidáš taky."                                                                                                                      Tak nám opět oficiální distrubutor nadiktoval, kam si máme film zařadit... Scenář mi nepřipadá tak špatný, jak se tu píše, ovšem režie mi připadá spíše průměrná. Film nabízí trochu jiný pohled než předchozí partyzánské filmy. Slovenské herce mohli nechat mluvit, jak jim zobák narostl, čechoslovenština působí rušivě. Pěkná kamara, bohužel horší kvalita obrazu. ()

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Hudba jako kdyby nevím co, a přitom se nic neděje. Občas mi už ty varhany lezly na nervy. Ve filmu je spousta hluchoty, zejména v druhé polovině. Nevím, zda se stydět za to, že neumím rusky, takže mi některé Váňovy příspěvky do debat unikaly. Někteří zdejší pisálci asi film neviděli celý. Protože pak by nepsali kravinu, že nebylo prozrazeno, kdo oním špehem byl. Pravda, ten záběr je příliš krátký, ale je tam. Totiž ona zpráva agenta MO 153, která z hájovny zmizela, tak si vytahuje z kapsy právě ten konfident. A ten ji také podstrkuje do kapsy mrtvému partyzánovi a kdo jiný by ji mohl mít, než hajného vrah? ()

Zajímavosti (1)

  • Filmovanie prebiehalo v Beskydoch. (dyfur)

Reklama

Reklama