Revizoři

• Česko Kontroll (festivalový název) (více)
Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama
Maďarsko, 2003, 105 min

Režie:

Nimród Antal

Scénář:

Nimród Antal, Jim Adler

Kamera:

Gyula Pados

Sándor Csányi, Zoltán Mucsi, Csaba Pindroch, Sándor Badár, Zsolt Nagy, Eszter Balla, Lajos Kovács, Bence Mátyássy, Győző Szabó, Péter Scherer (více)

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala. V Maďarsku se stal tento film kasovním trhákem a trumfnul většinu hollywoodské produkce, která se v té době promítala. Jak už bylo řečeno, Kontroll se odehrává ve tmavých tunelech maďarského metra, které jakoby z oka vypadlo tomu pražskému a sleduje několik revizorů a jejich kontrolované pasažéry.

Divák je ve filmu svědkem spousty bizarních, vtipných či divných situací, které se odehrávají mezi těmito skupinami "cestujících" a když k tomu připočteme kdesi se skrývajícího maskovaného zabijáka, tak máme o zábavu postaráno. O zábavu se nám také stará svižná kamera a raketový střih, který v žádném případě neruší a naopak zdatně evokuje každodenní shon v tomto dopravním prostředku. Stejně tak je velice povedený soundtrack od člověka jménem Neo (s Matrixem nic společného nemá) ve stylu Media Ventures (rytmické syntezátory a různé samply). Film byl také oceněn na letošním festivalu v Cannes zvláštní cenou "Award of the Young" a ve Varech byl uváděn v sekci Dny kritiků Variety. (oficiální text distributora)

URBAN

WOW člověk co to točil je pěkný talent a v životě toho nejspíš hodně dokáže protože natočit takový film o revizorech to není jen tak a aby to ještě mělo nějáký příběh a smysl no to už je sakra těžký !!! Myslel jsem si že ten příběh bude zasvěcen pouze do udávání pokut a situací které se mnohdy stávají , ale tady pán to prostě zabil a i přes neznávé herce byla jejich práce odvedena skvěle . ( 2.9.13/MAC ) ()

E=mc2

Plný počet bez výhrad. Fantastická atmosféra, skvelá kamera a filmová reč. Výborný, originálny nápad. Kde som tie roky bol že som tento skvelí film dokázal prehliadať? + Krásna Eszter Balla a výborný výber hercov. ()

SeanLSD

Nezaraditeľný, nežánrový, nezabudnuteľný...skvost. Číra originalita a k tomu remeselná istota v zvolených filmových prostriedkoch aj rytme, moderná filmová reč v profesionálnom použití, aké dnes ešte rozhodne nie je v strednej Európe pravidlom, skôr výnimkou. Niet divu, že Nimród Antal, hoci napoly už Američan, sa ako jediný zo strednej Európy za celé dlhé roky dostal do Hollywoodu. Možno to bol jeho cieľ, ale z diváckeho hľadiska, spätne nazerané, mohol radšej zostať tu u nás... ()

hans500

Výborný thriller, ale o humor také není nouze. A Sándor Csányi je výborný herec, což v tomto filmu jen potvrzuje. ()

dan.pacino

Čekal hodně, tohle ne. První scéna na mě působila tak nějak děsivě, všude temno, hororová atmosféra, která se vlastně táhne celým filmem, ale uvědomíte si to až na konci. Vlastně na to koukáte, bavíte se a zažerete se do příběhu a až na konci si uvědomíte, že jste se místy smáli jako blázni, párkrát jste se lekli a byli jste napjatí jak struna. Uvědomíte si, že vlastně některé věci nechápete a to je na tom to kouzelné a magické. Nechápu, jak to natočili ale bylo to naprosto geniální! ()

senor

Další pádný důkaz o tom, že v Maďarsku se nyní točí mnohem kvalitnější filmy než u nás. Škoda že podobně nesmýšlejí distributoři. Zvláštně skloubené napětí, tajemno a humor spolu fungují, a po technické stránce je to nabušené. ()

Belbo

Mě to spíš kamerou připomíná Noční hlídku. To nic nemění na faktu, že jde o ojedinělý a zajímavý snímek. ()

Sfinkter

Při prvním pokusu jsem to jakousi nenaladěností vypl po patnácti minutách. A udělal jsem hodně špatně. Budete napnutí, budete se smát, každopádně se budete bavit. Hodně scén mě naprosto dostalo a závěrečný únik před sebou samým je jen krásným vyvrcholením. ()

Jizni Tlapa

Jak nevšední a originální! Nápad umístit děj do podzemky vskutku geniální. Za 105 min jsem se ani jednou nenudil a tmavá, špinavá atmosféra budapešťského metra mne fakt dostala!! Revizorským plackám třikrát huráááá!!! ()

ecceHOMMO

Kto by to povedal....že maďarská filmová produkcia vytvorí také kvalitné dielko....svižne odsípajúce, s pachuťou napätia, humoru i skazenosti.....***/**** ()

kinghome

Obrovské překvapení, kdo by si kdy myslel, že můžou Maďaři zrežírovat a vymyslet takovejhle skvělej thriller, kde nechybí akční scény a psycho scény. Chvíli jsem si zvykal na hlavní skupinku revizorů, ale po 5 minutách mě to vtáhlo a už jsem žral každou scénu. Akční scény jsou skvělé a vrah a celý ten psycho příběh je luxusní. A zjistil jsem, že bych nemohl být revizor, i když je příběh a všechno vymyšlené, tak by mě nepřekvapilo, kdyby se takové věci stali a myslím, že se i stávají, já bych ty zmrdy co by mě ignorovali nebo by mi nadávali prostě zbil nebo je totálně seřval. 80% ()

Tosi

Mistrovský film se vším, co k tomu patří. Místy neskutečně vtipné scény, jindy dechberoucí momenty se skvělou taneční hudbou. Hlavní postava je podivná a tajemná, bojující proti svým vlastním démonům, a je všechno, jen ne hrdina. Vlastně všechny postavy jsou trochu neurotické povahy a dotvářejí tak temnou až absurdní atmosféru maďarského metra k dokonalosti. "Revizoři" prostě ponechávají hodně na představivosti a vlastnímu výkladu...takže má jít o únik od společnosti nebo jsou tohle běžné pracovní dny maďarských revizorů:-)? Film mě tak překvapil, že klidně solím slabších pět hvězdiček. ()

_DAVE_

Na debut je to velmi povedene, akorat se musim priznat ze ne vsechno jsem uplne pochopil. Mozna budu pri druhe projekci chytrejsi vic. ()

Beky

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala......a teď já: Nesvižně natočený neakční nethriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimroda Antala....strašná nuda!!!...jedna hvězda-deprsivní atmosféra, druhá hvězda-útěk před opravdu posledním vlakem! ()

Nihlathak

Miluju mysteriózní trilerokomedie :-) A je fakt, že Kontroll je prostě koncert. A toho zabijáka bych chtěl mít doma gumovýho ()

LadyDevil

Perfektní kombinace vtipu (i když nakyslýho, to mi ale vůbec nevadí, ba naopak), zamyšlení a to všechno zahaleno v jedinečné atmosféře metra, díky tomu film působí i jaksi ponuře, temně..nemohu si taky nevzpomenout na vlastní zážitky v metru po ránu (opravdu mi to maďarské prostředí připomíná pražské) se spoustou zevlů a ztracených existencí:-D Nikdy jsem se pořádně nepozastavila nad tím, jaká je to asi práce - dělat revizora - moje představa vždycky byla taková, že jsou revizoři postarší nepříjemní páni anebo zakomplexovaný lidičky, kterým dělá dobře pasažéry trestat, a předně to byla představa revizora-pedanta...o to zvláštnější byl pohled na maďarské revizory-tragédy, jež vypadali spíš jako zevlové bez lístku:-) Hned mi došlo, že se spoustě lidí taková práce vůbec, ale vůbec nemusí líbit a má jí z nouze (ten pocit dobře znám:-D) a v určitou dobu na určitém místě si to pěkně slízne. Krásná ukázka byly sestřihy ze sezení u psychologa, ty vystihovaly všechno:-D a postava hlavního hrdiny byla úžasná, konec mluvil sám za sebe:-) ()

gjjm

Série bizarních scén, ukazující drsný život budapešťských revizorů. Dobrý film, málo děje (tři hlavní dějové linie - Rychlonožka, vrah, Medvídek), šibeniční, i když někdy divný humor, prapodivní herci. Dobrá hudba, i když se k tomu ne vždycky hodí. Vizuálně velmi dobře zpracované (jak poznamenal Cervenak, jakoby to vypadlo z Blade Runnera), co do symbolů zdařilé. Jo, klidně mi poblij ještě rameno. Řeknu, že mě posral pták. ()

Elementál

Páni... Něco takového už jsem dlouho neviděl. Co to vlastně bylo? Parodie na akční filmy? Parodie sama na sebe? Variace na Policejní akademii? Lovestory? Horor? Příběh by se sice dal chápat i v jakési symbolické rovině, ale jediné, co jsem viděl, byl balast nelogičností a poslepovaných cool prvků. Postava v černé kápi je cool, ale co tam sakra dělá? Film o ní přece nevypráví - její přítomnost je pak velice rušivý. To samé dívka v medvědím převleku, běhy o život, tajemný Bulsci atp. atd. Revizoři zkrátka neví o čem chtějí vyprávět, ani jak. Co na tom, že po celý snímek hraje našlápnutá hudba a parádní kamera nám odhaluje veškerá zákoutí budapešťského metra, když (zejm. v druhé půli) není de facto na co se zaměřit, či komu držet palce... Co dodat-škoda. ()

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

06.07.2010

Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale… (více)

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

24.06.2009

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

28.01.2005

Dnem 27.1.2005 začal dvanáctý ročník filmového festivalu - Dny evropského filmu, které začaly projekcí maďarského snímku Revizoři. Ten byl uveden i na loňském karlovarském festivalu. Končit budou… (více)