Revizoři

• Česko Kontroll (festivalový název) (více)
Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama
Maďarsko, 2003, 105 min

Režie:

Nimród Antal

Scénář:

Nimród Antal, Jim Adler

Kamera:

Gyula Pados

Sándor Csányi, Zoltán Mucsi, Csaba Pindroch, Sándor Badár, Zsolt Nagy, Eszter Balla, Lajos Kovács, Bence Mátyássy, Győző Szabó, Péter Scherer (více)

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala. V Maďarsku se stal tento film kasovním trhákem a trumfnul většinu hollywoodské produkce, která se v té době promítala. Jak už bylo řečeno, Kontroll se odehrává ve tmavých tunelech maďarského metra, které jakoby z oka vypadlo tomu pražskému a sleduje několik revizorů a jejich kontrolované pasažéry.

Divák je ve filmu svědkem spousty bizarních, vtipných či divných situací, které se odehrávají mezi těmito skupinami "cestujících" a když k tomu připočteme kdesi se skrývajícího maskovaného zabijáka, tak máme o zábavu postaráno. O zábavu se nám také stará svižná kamera a raketový střih, který v žádném případě neruší a naopak zdatně evokuje každodenní shon v tomto dopravním prostředku. Stejně tak je velice povedený soundtrack od člověka jménem Neo (s Matrixem nic společného nemá) ve stylu Media Ventures (rytmické syntezátory a různé samply). Film byl také oceněn na letošním festivalu v Cannes zvláštní cenou "Award of the Young" a ve Varech byl uváděn v sekci Dny kritiků Variety. (oficiální text distributora)

GrooveJump

Film, v jehož expresivních symbolech se může divák napoprvé docela ztratit (špatné a dobré "JÁ", až totemické symboliky zvířat) , avšak postupem času se mu však skládanka dává s příjemným chvěním těla dohromady. Především je nutno povznést do výšin atmosféru, kterou umocňuje skvělá hudba, především ta v jazzových polohách. Typicky evropský a nutno podoktnout, že svou charizmatičností, originálností bravůrně natočený snímek, který nepotřebuje z 99 procent denní světlo... ()

Raven0

Správná humplácká atmosféra, říznutá skvělým příběhem několika naprostých zoufalců. Originalita ještě žije. Navíc super symbolický konec. ()

Javad

Dobrý nápad, dobrá atmosféra, dobré postavy, dobrá zábava. K tomu aby som slovo dobré nahradil slovom vynikajúce (a teda pridal poslednú hviezdu), to má veľmi blízko. Nimród vo svojej celovečernej prvotine predviedol svoju kreativitu. Podzemný svet Budapeštianskeho metra vyobrazuje veľmi zvláštne, pútavo a humorne. Proste dobrá práca. ()

danoo

Neuveriteľne originálny film, ktorý vyvedie z miery - svojím čiernym humorom, urbanistickou depresívnosťou, strachom a surrealizmom - podobne ako Fincherov Klub bitkárov. ()

pytlik...

U tohoto filmu mi přijde, že jeho potenciál byl silně nevyužit. Kulisy a kamera pěkné, postavy hrají slušně, ovšem co je to platné, když je celý film sražen k zemi nelogickým a nejasným příběhem, který právě proto v konečném důsledku nezaujme a nenechá v divákovi v podstatě žádný dojem. ()

Brandon

Po úděsným zážitku z odpadové Taxidermie ve mně vzbuzovali Revizoři nedůvěru. Obavy byly ale zbytečný, Kontroll je svižnej mysteriózní vtipnej snímeček z prostředí maďarského metra s partou coool revizorů. P.S. Doporučuju buďto vidět vícekrát, nebo mít po ruce sympatickou "nápovědu", protože by vám mohla uniknout celá pointa filmu (tak jako mně:-) 3,5* ()

dANo

Kontroll je fakt výborný film, plný akcie, humoru, napätia a zaujímavej symboliky. Taktiež musím hneď na úvod pochváliť celý soundtrack, ktorý spravila maďarská kapelka Neo, lebo spolu so strihom a temnou kamerou to vytvára fantastický moderný film s kultovými predpokladmi. Príbeh sa odohráva vo viacerých rovinách, ale tou najzákladnejšou je línia s Bulcsú-om, ktorý sa do tohto podzemného "pekla" dostal zhora (kde pracoval ako úspešný architekt, ale nikto nevedel, prečo vlastne zmizol) a divák sleduje jeho putovanie za anjelom, ktorý ho môže dostať späť. Veľmi zvláštna je aj línia, ktorá z filmu vlastne robí thriller, keďže v metre pribúdajú ľudia, ktorí sa vrhajú pod idúce metrá a vyšetrovanie naznačuje, že to nie sú samovraždy. Všetky ostatné postavy nie sú iba do počtu, ale pekne dokresľujú náročnú prácu revízorov v Budapeštianskom metre v boji proti čiernym pasažierom, ktorí tvoria takisto zaujímavú zmes postáv. Osobne som iba raz cestoval v Budapešti metrom a tiež ma chytili revízori... :o) Po dlhom "presviedčaní" ma nakoniec pustili bez pokuty. :o)) ()

sskrblik

Revizoři mají napínavou atmosféru a zpracování undergroundového prostředí metra je vskutku výtečné. Popravdě bych nechtěl být jedním z nich. Postavy filmu jsou trošku jednodušší a díky tomu se u filmu i zasmějete. Za zmínku stojí i soundtrack a jeho pečlivě vybrané písničky, které se náramně hodí pro akci. Myslím, že je to hodně slušnej film od režiséra, který natočil film se svýma kámošema - teda aspoň podle těch jmén by to odpovídalo. ()

zdenny

Vzdáleně film o skupince pitoreskních revizorů, kteří nebyli schopni za celý film pokutovat ani jednoho černého pasažéra. Trošku blíže o životě, kde jsi možná trochu outsiderem a který ti dává neustále přes hubu. A úplně nejblíže o člověku, který je spokojený tam, kde to sice bolí a je tam tma a někdy hodně úzko, ale má tam jistotu toho "svého". Člověk, který uváděl prolog na začátku filmu, řekl, že toto není o revizorech, že tato lokace byla vybrána náhodně, že toto je prostě o lidech. Nechtěl jsem mu věřit, protože jsem chtěl vidět nějaký drsný film z metra. Pravdou ale je, že když jsem se vžil hlouběji a hlouběji do počinu relativně mladého maďarského režiséra, začal jsem film vnímat úplně jinak. Nevěděl jsem totiž, co tou bizarností chce režisér říci. Celkově jsem film pochopil tak, že člověk i přesto, že se trápí, nalézá útěchu tam, kdy by ji možná jiný nehledal. Má tam své útočiště, svou jistotu, svou obranu před vnějším světem. Tam je králem, králem svého života i svých myšlenek. Jednoho dne ale musí svůj svět opustit. Kdy? Až přijde změna, něco dramatického. Je to seznámení se s holkou králíčkem? Výborný film s výbornými herci a výborným hlavním hrdinou. ()

Angelic-77

Výjimečný filmový koktejl, namíchaný ze zábavy, napětí a mysteriózna. Nikdy bych si nepomyslel, že si odnesu ze sledování něčeho, kde se mísí vtip a tajemno (což k sobě za normálních okolností příliš nepasuje), takto silný zážitek. ()

Jacob23

Skvele prekvapeni..Film na hranici hutne cerne komedie a takoveho nejakeho mystifikacniho paranoidniho thilleru.Prostredi metra je vykresleno skvele(jako by to bylo predpekli;),nektere sceny jsou k popukani,nektere zamrazi,postavicky jsou dobre vykreslene a je jich dost,potesi i par opravdu kouzelnych kamerovych zaberu.Konec je (jak uz nekdo psal)vpravde andelsky..krasnych ****1/2..Nevadi...kdyz se ti ulevi,muzes me i pochcat:))) ()

ganz

Velmi zajímavý počin, v ne příliš tradičním prostředí maďarského metra. Pár vtipných scének dodává filmu lehkost, kterou následně tvrdě srazí pocit strachu a mysteriózna. Od Maďarů bych tohle vážně nečekal, ale je pravda že v jejich kinematografii se zrovna neorientuji(=... ()

drackula

Metro má svoju atmosféru, svoju subkultúru, svoje zvyky, svojich hrdinov, vládcov, démonov, svoje konflikty, hrôzu, romantiku a aj svoje happy-endy. Všetky tieto aspekty a ešte niečo navyše sa podarilo Antalovi zachytiť vo svojom odzbrojujúcom celovečernom debute. Brilantne zvládnutá žánrová zmes. Naozaj klobúk dole. 95% ()

Koryntos

Aligieri by se divil, že peklo se nechá zobrazit jako metro, asi by mu z toho přecházel zrak zděšením. Jak tu již někdo psal, na tomto filmu mi též nejvíc vadilo. že na konci jsem nevěděla o nic víc než na začátku, což mi u filmů vadí ještě víc, než otevřený konec. Pořád jsem čekala rozuzlení toho s tím tajemným mužem v černém, nebo aspoň toho, proč hlavní postava ze všech kontrolorů se chová tak jak se chová, když už jsem si myslela, že přijde rozuzlení přišla totálně psychadelická párty o níž dost dobře pochybuji, že by se konala v metru a pak bum rychlej konec, který si člověk opravdu nestačil přebrat. Nicméně vím, že tenhle filmu už nechci nikdy vidět, pak také že nikdy nechci být revizorem, nebo jen cestujícím v tom deprésivním maďarském metru. ()

Gunslinger

Tak toto mám najradšej.. No čakal som úplnu ftákovinu, ako u väčšiny maďarských filmov čo som videl (veľa ich nebolo), však už aj ten plagát vyzerá dosť debilne.. ale film prekvapil.. Výborný dej, hudba, scény.. ()

Berenise

Jedna z mojích najväčších srdcoviek! O filme som pred jeho zhliadnutím nevedela ani zbla, o to viac som zírala v nemom úžase - veľmi, veľmi pozitívne prekvapená. Celkové hodnotenie skôr na 4 a pol* ale pocitovo jednoznačne 5! ()

BuryGol

Občas je v metru potkáme. Považujeme je za šmejdy co se vyžívaj v obtěžování lidí, spodinu, póvl. Revizoři to maj ale o dost těžší, než si myslíme. Možná ne až tak těžký jako v tomhle filmu, ale maj. Kdyby mi v tom filmu nezůstalo pár nezodpovězenejch otázek, kdyby se tam neobjevilo pár blbin a kdyby to tim pádem bylo trošku delší, dal bych tomu plnej počet. Takhle jsou to 4 hvězdy co jsou kousek od mety nejvyšší. Sándor Csányi je sympaťák a Eszter Balla je kočka. To by člověk neřek že v Maďarsku choděj tak hezký holky. Nicméně ten film dost připomínal pražský metro, soudrzi asi měli podobný plány. Po dnešku abych se bál stát blízko kolejí, aby mě tam nikdo nešoup. Už jsem jednou viděl zdálky člověka rozjetýho metrem. Nic hezkýho. Maďaři dokázali, že filmy točit uměj. Jen tak dál. Viszontlátásra! Viděno znovu 27.5.16 - tentokrát už za pět hvězd ()

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

06.07.2010

Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale… (více)

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

24.06.2009

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

28.01.2005

Dnem 27.1.2005 začal dvanáctý ročník filmového festivalu - Dny evropského filmu, které začaly projekcí maďarského snímku Revizoři. Ten byl uveden i na loňském karlovarském festivalu. Končit budou… (více)