Revizoři

• Česko Kontroll (festivalový název) (více)
Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama
Maďarsko, 2003, 105 min

Režie:

Nimród Antal

Scénář:

Nimród Antal, Jim Adler

Kamera:

Gyula Pados

Sándor Csányi, Zoltán Mucsi, Csaba Pindroch, Sándor Badár, Zsolt Nagy, Eszter Balla, Lajos Kovács, Bence Mátyássy, Győző Szabó, Péter Scherer (více)

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala. V Maďarsku se stal tento film kasovním trhákem a trumfnul většinu hollywoodské produkce, která se v té době promítala. Jak už bylo řečeno, Kontroll se odehrává ve tmavých tunelech maďarského metra, které jakoby z oka vypadlo tomu pražskému a sleduje několik revizorů a jejich kontrolované pasažéry.

Divák je ve filmu svědkem spousty bizarních, vtipných či divných situací, které se odehrávají mezi těmito skupinami "cestujících" a když k tomu připočteme kdesi se skrývajícího maskovaného zabijáka, tak máme o zábavu postaráno. O zábavu se nám také stará svižná kamera a raketový střih, který v žádném případě neruší a naopak zdatně evokuje každodenní shon v tomto dopravním prostředku. Stejně tak je velice povedený soundtrack od člověka jménem Neo (s Matrixem nic společného nemá) ve stylu Media Ventures (rytmické syntezátory a různé samply). Film byl také oceněn na letošním festivalu v Cannes zvláštní cenou "Award of the Young" a ve Varech byl uváděn v sekci Dny kritiků Variety. (oficiální text distributora)

EggO

Za vybornou kameru a strih, za svizne tempo filmu, za krasneho medvidka a za prekvapujici, obycejny konec. ()

Beda

Má maďarská srdcovka! Od komických scén pronásledování černých pasažérů, přes napínavé pátrání po tajemné postavě v kapuci, až k životnímu údělu Bulcsua a vlastně i části ostatních revizorů, pro něž se metro stalo peklem - místem, kam utekli před problémy reálného života " tam nahoře" a odkud jen stěží hledají cestu zpět. Vtipné, napínavé i k zamyšlení zároveň, jednoznačně za 5*. ()

DonBraso

No ten začátek filmu byl sakra parádní,ale ke konci už mě to moc neštymovalo.Šlo to hodně do bizarních scének se skvělou hudbou,ale nějak to nemělo pro mě zásádní vliv,zvedat hodnocení.Chvilkama fakt paráda,některý scény super a u jedný jak se dostavili všichni k psychaotrovi byla fakt k pobavení.Dvě party revizorů,jedna co dělá ramena a druhá co hlavně sledujeme,je každá osobnost a revizora umí tak trochu jinak.Pak se upřem výhradně zase jenom k tý hlavní postavě,která by diváka měla navnazovat a sledovat jeho osud jako celek.No já nevim,jestli tohle měl být thiller a jestli jo, tak jsem byl nejspíš na houbách,ale mysteriózní každopádně.Pro mě to mělo výborný scénky,chvilkama sranda,ale chvilkama taková ta nuda,že mě to nebavilo,jedna scéna fajn,ale druhá se opakuje,kde jenom někdo leží,mluví do prdu a takhle se to vleče do finále,kde rejža je nejspíš taky za to,aby se uskutečnila někdy v metru pořádná párty,už jsem tohle měl taky v hlavě :)70% ()

esmoke

Nevyrazne postavi, chatrny dej. Lide vedle me v kine usinajici. Tenhle film je bez festivalove atmosfery vazne desna nuda. ()

MartCT

Tento film si neodvazuji hodnotit, na jednu stranu sem si pripadal, ze sleduju neco z jineho sveta, moc se mi libil napr. vykon hl. herce a skvele natocene nektere sceny a taky krasnej plysovej medved :-), ale jak zde par lidi popisuje skvele akcni sceny, no tak to netusim, nevim jestli sem odkojen az moc americkymi akcnaky, ale ja tu zadne skvele akcni sceny nevidel (teda pokud se jako akce nebere uhnuti pred vlakem nebo strceni pod vlak, a to bych chtel dodat ze si pod pojmem akcni sceny nepredstavuju jen vybuchy a litajici auta) a nejak sem se nedokazal naladit na tenhle typ humoru. Nechci tu nikoho poburovat ale takovy rozporuplny pocity sem u filmu snad jeste nemel neco mi rika dej 5* a neco 1* takze jsem se odvazil napsat pouze tento nazor.. ()

gu-staff

Překvapení z Maďarska! Napínavé, zábavné, trpké, a hlavně poutavé vyprávění ze života revizorů v metru, které všichni důvěrně známe. Představitelé revizorů jsou dost pitoreskní partička, a co teprve cestující.... ()

jiricek86

Budapešťské metro a jeho podsvětí. Parta revizorů v čele s tajemným Bulcsú. Vrah, který schazuje cestující pod jedoucí metro. Akční sekvence- honičky s Kukačkou nebo půlnoční běh tunelem. Lyrická atmosféra a humorné situace v kontrastu s temným příběhem. Revizoři představují špičku mezi filmy s propracovanou atmosférou a briskně balancují mezi komedií a thrillerem.**** + * za zajímavé prostředí metra ()

stormeagle

Akční thriller? Cože? Ani ve snu :) Nádherný psychedelicky laděný snímek, který opravdu nemá pevnější dějovou linii, ale přesto nenudí. Je zde dostatek vtipných dialogů, bizarních situací, sem tam nějaká akční scénka...ale především jde o atmosféru, která je skutečně výborná. Ve filmu se totiž prakticky vůbec nedostaneme z podzemních prostor, přesto se zde nachází spousta nádherných záběrů, které balancují na tenké hraně reality a snu. Zejména na mě zvláštně působí sova...no a samozřejmě perfektní konec, který vás donutí o filmu ještě docela dlouhou dobu přemýšlet. V žádném případě od filmu neočekávejte thriller a nebudete zklamáni... ()

Grim

"Koleje? Co jsou to koleje?" Akčná kamera vám nedovolí si ani vyšpárať šušne, bleskový strih hlavne na psychológii nečakane celú situáciu podáva nednesene - "Kontrolovala jsem ho, jestli má lístek a byl tak šaramantní, tak hezký, tak mile se na mně usmál že jsem se tomu docela doslova podivila že že že se usmívá na revizora. Nejspíš ve mně neviděl revizorku ale opravdovskou ženskou"-"...něco bych potřeboval..."-"...nevím co ode mně čekáte těch kokotů tady!..."-"...dva měsíce jsem nešukal..."-"...a co znamená tamto "Cizím vstup zakázán!"?..."-"Proč sis znova zapoměl legitku?! Pověz!" - ...skoro som sa vžil do role psychiatra :-D... "No, no-no-no-no.......tohle je poslední vlak, ne?""Jó, poslední, kterej veze pasažéry....za náma jede ještě půlnoční Expres.....Problém je jen v tom, že Půlnoční Expres stanice projíždí, nestaví." ()

cubiczech

Má to pár slabších míst, ale Revizoři vždy budou patřit k mým nejoblibenějším filmům, nevím proč, že by prostředím? Že by tou atmosférou, nebo zvučnou maďarštinou :-) . Dobře natočené se sympatickým obsazením. ()

halberdier

Zajímavý pohled na nevděčnou práci revizorů v budapešťském metru. Jednotlivé epizody jsou skvělé, ale jako celek to nefunguje na 100%, protože film v podstatě nemá žádný příběh - teda možná jsem ho jen nepochopil. Herci a audiovizuální podání výborné. ()

Pjotrik

Tenhle film je požitkem pro diváky, kteří si rádi v kině nebo u televize zadumají. Označení Thriller tady není úplně na místě. A jednou vidět tohle dílo nestačí, protože situací symbolizujících nebo odkazujících na něco je opravdu hodně. Každopádně místy i výborná zábava (díky slušnému dabingu), atmosféra naprosto pohlcující zásluhou kamery a úžasné hudby a taky pěkná exkurze do života revizorů:) 95% ()

dthwinter

Ačkoli si myslím, že jsem to celé pochopil, nemůžu s čistým svědomím hodnotit větším počtem. Pravdou je, že vynalézavost lidí jak uniknout pokutě je dovedená do absurdity tak, že jsem se opravdu ze srdce smál, ale jinak jako komedie neobstojí. Bohužel si myslím, že film nezapadá ani do dalších žánrů. Každý z nich jen tak lízne a pokračuje dál. Jako režijní debut pěkné, ale nenaplnilo mě to - 65% ()

RomanT

Alegorický "příběh" člověka (revizora), který se skrývá před realitou a bojuje se svou noční můrou (muž v kápi - ať je to cokoli) - nakonec však cestu ven najde. Underground (doslova i v přeneseném slova smyslu) se spoustou bizarních postaviček, z nichž každá má své vlastní problémy. Výborná atmosféra, díky které jsem ani na vteřinu neodtrhl oči od obrazovky. ()

Hanz_knife

Skvělá atmosféra maďarského metra a nelehká práce revizorů. Film kombinuje temné a podivné scény (třeba ty s tím králíkem) s vtipnými scénkami. ()

Augustus

Snímek pojednávající o partě loserských revizorů v maďarském metru. Vtipný, rychlý a výborně natočený film, který bych se místy nebál přirovnat ke Klubu rváčů či Gaunerům, což je u středoevropského filmu co říct. ()

ToxicAli

Ujeté snímky mám celkem rád, ale Revizoři jsou po kladných ohlasech, co jsem na ně slyšel, pro mne trochu zklamáním. Celý snímek mi přišlo, že se režisér nemohl rozhodnout, jaký ten film vlastně bude a vznikla tak artově psychedelická parodie na život v metru a to je na mě už trochu velkej guláš. Respektive kdyby se vypustila komediální složka filmu a přibylo na té mysteriózní byl bych asi spokojený, takto jen slušný průměr. ()

maniak.sused

K Revízorom poviem len jedno. Keby to nebol film z Maďarska, ale trebárs z Veľkej Británie či Ameriky, bol by v kategórii najkultovejších filmov z prelomov storočí, ktoré tu majú okolo 90%. Filmy ako Requiem za sen, Podfuck, Pulp Fiction, Klub bitkárov, Trainspotting, Memento.... Revízori sú dostatočne vizuálne zaujímaví, atmosferickí, originálni aj štýloví na to, aby patrili medzi túto filmovú smotánku. ()

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

06.07.2010

Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale… (více)

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

24.06.2009

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

28.01.2005

Dnem 27.1.2005 začal dvanáctý ročník filmového festivalu - Dny evropského filmu, které začaly projekcí maďarského snímku Revizoři. Ten byl uveden i na loňském karlovarském festivalu. Končit budou… (více)