Příběh jedné obyčejné rodiny, který nenechá nikoho na pochybách, že z prostoru privátního míří k obrazu společenskému, k absurditám doby, ovládané totalitní mocí… Satirická komedie zobrazuje situaci jedné rodiny po imaginární válce, dobu, kdy dosavadní morální hodnoty byly otřeseny. Na půdorysu obyčejné rodiny autor O. Zelenka satiricky portrétuje situaci společnosti, kde se ujímá moci násilí a mazanost. Televizní komedie vznikla brzy po sovětské okupaci. Rychle byla napsána, rychle natočena režisérem J. Dudkem, jenž opřel svou koncepci o skvělé výkony předních herců – B. Záhorského, V. Menšíka, J. Třísky, P. Haničince, L. Křiváčka, M. Myslíkové, S. Budínové a K. Jernekové. Televizní premiéru měla mít v dubnu 1969, byla ale zakázána. Měla ovšem i štěstí, neboť nebyla natočena na magnetický záznam, ale na film, takže příkaz vymazání ji minul. Skutečné premiéry se dočkala až po více než dvaceti letech v roce 1990. (Česká televize)

ssarka

pustila jsem si to jako komedii,ale po asi 10ti minutách jsem se začala divit...totalitní režim v rámci jedné rodiny...běhal mi mráz po zádech..plná palba zaslouženě,herci předvedli výborné výkony...tohle je opravdu vítěz trezorových filmů ()

evangelik

Za mě jenom 3. Časově nepřenosné i pro pamětníka. Jasná alegorie na STB a její zvrácené praktiky. Menšík do této role naprosto nevhodný... ()

ACE 2007

Rozkreslení postav je velmi dobré a kvalitní, stejně jako děj, který nechává divákovi šanci jeho vlastní fantazii.... 91 minut profesionality, která se jen tak nevidí ()

usama28

Tenhle skvost jinde než v trezoru skončit nemohl. Ukázka lidské ubohosti, vyčůranosti, závisti, nenávisti, potřeby někam patřit, touhy po moci a odevzdanosti. Na příběhu bezvýznamné rodinky pochopíte, jak se komunismus udržel 40 let u moci. Laciné výpravy si při hereckém koncertu (zvláště Haničince a Myslíkové) ani nevšimnete. A z Křiváčkova bezducheho vykonavatele moci jde fakt mráz po zádech. ()

Rumplcimprca

Nevtipné a nedramatické. Film nelze pojmenovat jinak než nuda. Kvalitní herci hrají špatný námět, vypadá skoro jako od Fan Vavřincové. ()

MBob

Je malo nadcasovych snimku a aktualnich stale. Vylozene rodinna historie je vzacnym prikladem snimku, ktery muze fungovat za kazdeho rezimu. Ve sve dobe satira na komunisticke praktiky, ale  ktera jde aplikovat na jakykoli rezim. Pokud nejdes  s nami, jdes proti nam - delame vse pro rodinu. O hereckych vykonech nelze pochybovat. ()