Reklama

Reklama

Horizont události

  • Velká Británie Event Horizon (více)
Trailer

V roce 2015 byla na Měsíci založena první stálá kolonie. V roce 2032 začínala těžba nerostných surovin na Marsu. V roce 2040 se moderní kosmická loď Horizont události vydala k hranicím sluneční soustavy. Za planetou Neptun zmizela beze stopy. Šlo o nejhorší vesmírnou katastrofu v historii. Po sedmi letech však opět vyslala signál, z něhož se podařilo rozluštit několik znepokojivých slov. Na záchrannou misi se proto vydává průzkumná loď, vedená kapitánem Millerem. Na palubu je přibrán i konstruktér Horizontu události dr. Weir. Nikdo však posádku nemůže připravit na to, co ji čeká po příletu k dlouho pohřešované lodi. Film Horizont události natočil podle scénáře Philipa Eisnera britský režisér Paul W. S. Anderson, který se později proslavil především filmovou sérií Resident Evil. Hlavní role ve snímku, který získal řadu žánrových cen, ztvárnili uznávaní herci Laurence Fishburne a Sam Neill. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (867)

JFL 

všechny recenze uživatele

Ve vesmíru váš křik nikdo neuslyší. Když v roce 1979 s tímto sloganem přišel do kin kanonický Vetřelec, odstartoval svým úspěchem renesanci subžánru sci-fi hororu. Ten se těšil velké popularitě v Americe padesátých let, kdy snímky o zlotřilých mimozemšťanech žily z paranoie vůči východnímu bloku, případně odrážely hrůzu z jaderné katastrofy i rapidně se rozvíjející vědy. S ochladnutím ideologického běsnění a především pak tváří v tvář reálnému závodu o dobytí kosmu přišel žánr o svou hybnou sílu a jeho příspěvky se staly zábavnou výplní nočního vysílání televize. Vetřelec coby čistokrevný horor postavený na psychologických a mytologických archetypech připomenul, že neprobádané dálavy mezihvězdného prostoru mohou skrývat hrůzy, které ze Země, kde vědecký pokrok okrajoval sféry tajemna a iracionálna, závratně mizely. Nadcházející dekáda přinesla vedle přímého pokračování a desítek laciných kopírek směřujících na bující videotrh také další dnes ikonické příspěvky, které sci-fi horor ustanovily jako jednu ze stabilních žánrových kategorií, jež se má čile k světu dodnes, jak ukazuje letošní premiéra Život (Life, 2017). Devadesátková produkce Horizont události je sympatická tím, že nijak nezastírá svou brakovost, ale vedle šestákové přímočarosti vlastní VHS titulům se chlubí také působivými efekty a výpravou i strhujícím formálním rukopisem. Režisér Paul W.S. Anderson, který proslul svými hyperrealistickými videoherními filmy v čele se sérií Resident Evil, za pomoci efektních kamerových kompozic a rychlého střihu proměňuje omezené prostředky a několik málo studiových interiérů na pohlcující horskou dráhu vesmírnou archou hrůzy. Na rozdíl od hrůzy personifikované do roztodivných mimozemských tvorů, Horizont události kráčí ve šlépějích lovecraftovského absolutního zla dalece přesahujícího malého člověka, které spojuje s prvky groteskně fyzických hororů Cliva Barkera. [psáno pro LFŠ 2017] ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Ze začátku inteligentní a atmosféricky nabitý film se postupem času stává tupě inscenovaným hororem bez špetky smyslu a logiky. Fishurne jako kapča bez chyby, ostatní členové posádky rovněž ucházející. Futuristicky se tvářící kulisy pohladí po duši každého fandu temného scifi, ovšem čím více se film blíží konci, tím více divák kroutí hlavou. Pointa doslova žádná, krve jak z vola - a zcela zbytečně, veškerá pracně budovaná atmosféra tajemna se naprosto vytrácí. O půl hodiny přetočit, nahradit smysluplným koncem a možna trochou nepolopaticky vysvětleného filozofična a jednalo by se o velmi slušný přírůstek v žánru scifi. Takhle jde jen o kontroverzní krvárnu. ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $50miliónovTržby USA $26,673,242Tržby Celosvetovo $47,073,242║ Tak toto je jediný podarený film z dielne rutinéra Paul W.S. Andersona. Toto mu fakt vyšlo aj keď dokonalé to nie je ale aspoň nič nekopíruje a ešte dokáže zachytiť dávku neskutočnej temnoty, rovnako tak napätie tu nechýba a dizajnovo to je dosť dobre vytvorené. /videl v kine: 70%/ ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Bezkonkurenčně nejlepší Andersonův film který už jenom sotva překoná. Atmosféra by se dala krájet, místy fakt neskutečný psycho plus i nějaký to gore si užijeme. Má to i pointu. Vážně nepochopím proč takovej hutnej scifi horor nejsou schopní natočit dnes a pouze nás neustále ládují těmi PG-13 shity.90% ()

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Hlavně ze začátku pořádně temný film, ale předpokládám, že především vinou režie je tak nějak nedotažený. Ale je pravda, že slabší scénář ani sebelepší režie nevylepší no a to bude asi kámen úrazu. Protože to tak nějak celé nedává smysl. O motivaci postav se člověk nic nedozví, natožpak aby se s nimi nějak sžil. Postavy umíraly jak na běžícím pásu a mě to bylo v podstatě jedno. Navíc ačkoliv se to zpočátku tvářilo jako něco víc, tak to vlastně bylo úplně obyčejné béčko s děsně jednoduchym (nevysvětlenym) příběhem. Hlavně ke konci se ze sci-fi stane už jen horor a veškerá logika jde stranou. Přičemž horor jde narozdíl od sci-fi úplně mimo mě. A i ta výborná temná atmosféra po polovině zmizí..no to bych prostě asi chtěl moc. Je to škoda, z tohoto filmu se mohl stát ne přímo kult, no ale mohl dopadout lépe, potenciál byl obrovský. Hlavně když je vidět, že na výpravě se nešetřilo. Gotická vesmírná loď? To je prostě super:) Takle si dám příště radši Vetřelce... PS: Je zcela jasně vidět, jak tento film inspiroval o dva roky později Matrix. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (37)

  • Během titulků hraje píseň "Funky Shit" od Prodigy. (bo.rec)
  • Každý člen posádky měl na sobě oblek s vlajkou rodné země. Dr. William Weir (Sam Neill) jakožto Australan má místo oficiální australské vlajky na obleku vlajku Austrálců (Aboridžinců), tedy původních obyvatel kontinentu. (Džejkop)
  • Andersonův první sestřih trval 130 minut. Na základě reakcí testovacího publika jej pak studio Paramount nařídio zkrátit o půl hodiny, konkrétně především ubrat část násilného obsahu. Ačkoli bylo v roce 2012 oznámeno, že na VHS kazetě byla nalezena plná verze filmu, ukázalo se, že páska byla v tak špatném stavu, že snímek nebyl rekonstruovatelný. Režisérská verze je tedy považována za ztracenou. (sator)

Reklama

Reklama