Svět přírody

• Česko Přirozený svět (více)
Velká Británie, (1983–2020), 450 h 19 min (Minutáž: 43–78 min)

Režie:

Joe Kennedy, Brian Leith, Virginia Quinn, Kevin Flay, Densey Clyne (více)

David Attenborough (vypravěč), Ian Holm (vypravěč), Andrew Sachs (vypravěč), Tim Pigott-Smith (vypravěč), John Shrapnel (vypravěč), Paul McGann (vypravěč) (více)

Série(38) / Epizody(526)

Příroda je plná úžasných zvířat a neuvěřitelných příběhů. Každý živočich – i ten zdánlivě nejobyčejnější – má svůj jedinečný život, plný každodenních bojů, starostí i radostí. Podívejte se zblízka na tento pestrý svět, odhalený tímto výjimečným dokumentem. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Recenze uživatele Autogram k tomuto seriálu (13)

Žralok velrybí (2008) (S27E02)

Potápač si šesťmetrového žraloka obrovského len tak označkuje sledovacím zariadením, ako by to bol nejaký králik. Potom prebieha takmer detektívne pátranie, kam sa vyberie, kde skončí a čím sa živí. Škoda tých pokazených a stratených vysielačov. ()

Chytré opice (2008) (S27E03)

Podrobné zhrnutie, prečo sú ľudia a opice takmer jeden druh. Ešte aj tie emócie nás od nich príliš nevzďaľujú. Chýbajú len slová (v našom chápaní slov), aby sme mohli vojsť aj do ich myšlienok. Ale na dolovaní neviditeľnej potravy v mušliach alebo orechoch vrátane ich dozrievania vidno, akého abstraktného myslenia sú schopné. Dokument veľa nového neprináša, ale poznatky sú pekne zhrnuté, možno len toho filozofovania je občas priveľa. ()

Mateřský pud u zvířat (2010) (S28E05)

To najlepšie, čo sa o vzťahu zvieracích matiek a ich mláďat kedy natočilo. Nachádza sa to občas aj v iných filmoch BBC, ale tu je ucelené a vybraté to najzaujímavejšie a najobdivuhodnejšie. ()

Harpyje - lovec opic (2010) (S29E01)

Zaujímavé sledovať, nemyslel som, že opice sa nechajú uloviť vtákom, hoci podobným orlovi. Škoda, že tvorcovia nemohli stráviť viac času v blízkosti pri raste mláďaťa. ()

Elsa - lvice, která změnila svět (2011) (S29E10)

Skutočný život nie je ako film, o tom sa musel presvedčiť George veľa krát. Aj keď si získa sympatie verejnosti filmom, stačí jedna sekunda a všetko je stratené, jeho projekt je ohrozený. Nie nenávratne, ale volanie divočiny u levov natrvalo neskrotí ani on ani žiadny človek. V dokumente je to postupne priblížené a najdramatickejšie nesfilmované momenty prerozprávajú očití svedkovia. – Na žádného lva, který žil v blízkosti člověka, se nemůžete úplně spolehnout. Nedá se ale o mnoha lidech říci totéž? ()

Život s divokými krocany (2011) (S30E01)

Príbeh viac ako prírodopisný má skôr povahu romantickej drámy, keď sa muž priznáva, že sa stal matkou. Život počas roka a pol s divými moriakmi sa podaril hlavne vďaka imprintingu - vtisknutí prebiehajúcim u vtákov počas prvých minút po vyliahnutí. Takýto vedecký experiment sa stal až dojímavým príbehom začínajúcim materinskou láskou, zblížením až po celkom neromantický koniec, aký ale príroda a správanie divých zvierat vyžaduje. ()

Život mezi paviány (2012) (S31E01)

Dokument o paviánoch, ale aj o ich vzťahu s domorodcami. Paviáni im zabíjajú hospodárske zvieratá a preto ich miestni neľútostne strieľajú a v tejto streľbe trénujú už malé deti. Ťažko im vysvetliť vzácnosť tohto druhu, oni tvrdia, že z nich nie je žiadny úžitok, a majú svoju pravdu. Pre nášho vedca-hrdinu je hlavnou výzvou presvedčiť ich o nevyhnutnosti ochrany týchto primátov. Päť rokov života medzi paviánmi, ktoré Matt s nimi prežil, je dosť a snáď to pomôže k zachovaniu tohto druhu. ()

Machli - tygří královna (2012) (S31E03)

Životopisný film nemusí byť len o človeku, ale aj o tigrici. Nechýba tam boj o moc a nadvládu nad územím, hľadanie partnera, zvádzanie, výchova detí a udržiavanie tepla rodinného krbu. Hlavne to posledné je pre tigricu celkom netypické a to ju urobilo slávnou, obľúbenou a nakoniec aj legendou. Zábery sú pekné, často natočené priamo z cesty alebo jej blízkosti, pretože inde by sa tigre nenechali vyrušovať. Vo výsledku je film trochu nudný s niekoľkými zaujímavými zábermi, ale bez nejakej zvláštnej pridanej hodnoty. ()

Vlci versus bizoni (2012) (S31E04)

Dokument o vlkoch, ktorý je stále o tom istom. Teda vlci naháňajú bizóny. Občas nejaký medveď, ale inak film zodpovedá názvu. Len povzdych v závere pripomenie, že situácia má tendenciu sa plynulo zmeniť na vlci a bizóni verzus civilizácia, keďže ťažba ropy má prednosť a životný priestor pre divé zvieratá sa neúprosne zmenšuje. ()

Archa Davida Attenborougha (2012) (S31E05)

Vybrať na archu iba desať zvieracích druhov je zdanlivo nemožné a David Atenborough si nevyberie bežne známe aj keď ohrozené druhy. V dokumente tak spoznáme desať nezvyčajných zvierat, o mnohých z nich som ani nepočul. Tvory sú neobyčajné svojim pôvodom, spôsobom obživy, umením hibernovať alebo aj jednoducho výzorom. Väčšina je ohrozená činnosťou človeka, ale jeden druh aj sopečným vyčíňaním prírody. Sympatická je snaha množstva ľudí vynakladajúcich extrémne úsilie pre záchranu týchto druhov. (spoiler) Desať druhov vybraných na archu aj s miestom ich zatiaľ prirodzeného výskytu: Lvíček černý (Latinská Amerika), Nosorožec sumaterský (Indonézia), Štetinatec (Dominikánska republika), Macarát jaskynný (Chorvátsko), Kolibrík podivuhodný (Peru), Nosatka Darwinova (Chile), Luskoun ostrovný (Vietnam), Vtákokrídlec priamus (Nová Guinea), Kunovec severný (Austrália), Venušin koš (huba žijúca na dne oceánu). ()

Jaguáři zrozeni pro svobodu (2013) (S31E06)

Trochu väčšie mačičky, keby ma zvalili na zem za účelom hrania ako svojho chovateľa-otca, asi by mi to nebolo jedno. Činnosť, ktorú robia je záslužná, ale ľahko môže vyjsť nazmar, ak náhoda bude chcieť, že sa odchované jaguáry stretnú s nespokojným chovateľom dobytka alebo pytliakom bažiacim po vzácnej koži. V dokumente sa nič objavné nedozvieme, skôr je to oku lahodiace vystrájanie mláďat a neskôr lov dospelých zvierat so striedaním úspechov a neúspechov. ()

Klokan Dundee, 1. část (2013) (S31E07)

Je úžasné v dnešnej dobe sledovať, ako sa niekto celkom nezištne dokáže postarať o divé mláďatká, ktoré prišli o matku. Na prvý pohľad to môže vyzerať, že si len splnil svoj detský sen zo sledovania seriálu Skippy, ale v skutočnosti je to neuveriteľná drina s neustálym vstávanim na kŕmenie, nosením v improvizovanom vaku a utešovaním. A to majú malé klokany aj hygienické potreby so zvláštnymi požiadavkami, ktoré radšej nespominam, ale nová "matka" ich musí naplniť. Nakoniec je všetka snaha korunovaná, ak sa zadarí, vypustením do voľnej prírody, a Brolga nikdy viac svoje "deti" už neuvidí. To je jeden z dvoch veľmi silných momentov filmu. ()

Obří vydry z Amazonie (2013) (S31E09)

Z väčšej časti trochu nudné, bežný život vydier natočený iba sponad hladiny. Zaujímavých momentov len pár, ako napríklad útok vydier na kajmana, ale aj to sa nezadarilo natočiť celkom dobre, lebo tomu bránilo lístie v mieste súboja. Nie je to chyba kameramana, on s tým nič neurobí, len trpezlivo čaká, ale diváka to nepoteší. ()