Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Citlivý příběh o Edim - sběrači kovového šrotu i knih. Peníze, které za kov získá, obvykle propije spolu se svým parťákem Jurečkem v hospodě, kde se setkává s mafiánskou dvojicí drsných bratrů. Bratři Ediho požádají, aby doučoval jejich sestru, kterou po smrti rodičů vychovávají. Ediho si vybrali, protože vědí, že jeho vášní jsou knihy a že je Edi sečtělý. Ale také proto, že není Edi atraktivní a krásná sestra mu nepodlehne. Za několik měsíců se však ukáže, že je sestra těhotná. Podezření padá na cikána, který se o sestru dlouho zajímal. Sestra pod strachem pomsty bratrů označí Ediho za otce dítěte... Edi bydlí někde vedle nás. Míjíme ho každý den, když jedeme do práce, školy, do kina, ke známým. Vidíme, jak tlačí svůj vozík, naplněný tím, co nám kdysi bylo vzácné, ale dnes jsme se toho zbavili. On ví, co se s tím dá ještě udělat. Jeho život se nám zdá málo komplikovaný a možná proto on výborně zná základní pravdy o životě - co je to přátelství, poctivost, láska, možnost spolehnout se na druhého, dát někomu štěstí. Když se díváme na film o Edim, začínáme rozumět, co je opravdu pro nás to nejdůležitější. A co v tom filmu najdeme pro sebe, je jeho skutečná hodnota... Polský film Edi Piotra Trzaskalského získal vedle mnoha domácích cen i ceny na mezinárodních filmových festivalech m.j. jmenujme alespoň cenu ekumenické poroty a cenu Fipresci MFF v Berlíně 2003, cenu Philip Moriss na MFF v Karlových Varech. Polská republika nominovala film Edi na cenu Oscara Americké filmové akademie v roce 2004. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (39)

charlosina 

všechny recenze uživatele

Naturalistické polské drama ze současnosti o jednom muži jménem Edi, který rád četl a rád paběrkoval krámy, rád trávil čas se svým kamarádem Jurečkem, rád pomáhal. Takový dobrák od kosti, který žil v té "nižší" vrstvě, ale přitom měl jen ty vyšší city. // Zcela autentická atmosféra, dojemný příběh, strhující závěr. Henryk Golebiewski hraje opravdu celou svou bytostí, chce se mi říct. // Film nabitý emocemi, strachem, beznadějí a zase nadějí... prostě Piotr Trzaskalski mě mile překvapil a potvrdil, že polská kinematografie má opravdu co nabídnout. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Bylo, nebylo, za devatero skládkami a devatero hromadami šrotu žil jeden sečtělý masochista. Rád si čítával knihy ze své staré ledničky a chodil světem dělat dobro. Ne všichni však jsou tak dobří jako otec Terezák a tak mu jednoho dne udělali ti zlí škaredou věc. Díky tomu se však Edi ocitl na nejlepší cestě stát se skutečnou Terezou. A jestli nezemřel, tváří se i nadále jako bezmozek a sbírá staré železo. Místy se této podivné pohádce povedl vizuál, ale to je bohužel vše. Scénář, hudba a herecké výkony se nepovedly vůbec. ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Aby příběh vyzněl plnou silou je potřeba vyčkat až do poslední scény, protože pak TO přijde a stojí TO za to. Tři dámy co seděly v kině v mé blízkosti začaly vytahovat kapesníčky jak na povel. Hodně vydařený je rovněž obrazový kontrast mezi syrově a špinavě vyobrazeným městským životem a poetikou polského venkova. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Nevím, jestli to bylo cílem, ale podobný typ filmů se natáčí s výhledem na účast v soutěži na filmovém festivalu a s výhledem na ocenění filmovou kritikou. Komerční potenciál tohoto snímku je minimální. Koncentrovaná deprese v příběhu o dvou bezdomovcích, kteří nemají sílu vzepřít se osudu. Citlivě nasnímané, založené na poctivých hereckých výkonech, s dobrou kamerou. Emotivní příběh o tom, že každý ztroskotanec za sebou vláčí nějakou minulost. Celkový dojem: 70 %. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Niečo na spôsob hesla: prijmi svoj údel, nech sa deje čokoľvek. Keď Ti odrežú gule, podaj ich nepriateľovi. Poľská na city a Bibliu sa hrajúca, vznešenými ideami naplnená, no menej už realistická socka o dvoch bezdomovcoch. O nebezpečnom okolí ľudí, v prostredí ktorých sa ľudia bez domova hýbu a a o zdrvujúcich dôsledkoch edukačného večierku dcéry miestneho mafiána. ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama